Kapat

Muhtemelen Şimdiye Kadar Hiç Görmediğiniz 12 İnanılmaz Hayvan

Doğa her zaman sürprizlerle doludur. Muhteşem dünyamızın çeşitliliği asla bizleri şaşırtmamalıdır. Gezegenimizde kaç tane inanılmaz ve bir o kadarda farklı canlı yaşadığına inanmak zordur. Bugün, ViraListe olarak, muhtemelen şimdiye kadar hiç duymadığınız 12 canlıyı bir araya getirdik.

1. Ili Pika

Ili Pika

Bu şirin ve son derece nadir görülen hayvan, “sihirli tavşan” olarak da bilinir. Ili Pika, son yirmi yılda ilk kez fotoğraflanabilmiştir. Çin’in Tian Shan dağlarında keşfedilmiştir.

2. Pinokyo kurbağa

Pinokyo kurbağa

Bu yaratık da “spike-nosed tree frog” adıyla bilinmektedir. Bu kurbağa türü tehlike hissettiğinde veya bir dişiyi etkilemeye çalıştığında pinokyo benzeri burnu yukarı bakar.

3. Gagalı maymun

Gagalı maymun

Dünyadaki en nadir türlerden birisi olan bu canlı, 2010 yılında Kuzey Burma’da (Myanmar) keşfedilmiştir. Burnunun olağan dışı şekli yüzünden, maymun yağmur yağdığı zaman sürekli hapşırmaktadır.

4. Pembe elli balık

Pembe elli

Birkaç yıl önce bilim adamları ele benzeyen yüzgeçlere sahip 14 yeni balık türü keşfetmiştir. Şuanda bunların dokuzu yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

5. Beyaz yarasalar

Beyaz Yarasa

Orta Amerika’dan gelen bu oldukça küçük beyaz yarasalar geniş ağaç yaprakların üzerinde yaşamaktadır. Meyveyle beslenirler ve boyları en fazla 4.7 santimetreye kadar uzayabilmektedir.

6. Grimpoteuthis (aka Dumbo Ahtapot)

Grimpoteuthis

Bu tuhaf derin deniz canlısı, ünlü animasyon filminde uçan fil dumbo’nun kulaklarına benzeyen kolları ve bir o kadar değişik ayaklarıyla ön plana çıkmaktadır.

7. Salp

Salp

Bu ilginç deniz canlısına teşekkür borçluyuz. Çünkü, şeffaf vücutlarından suyu pompalayarak, karbondioksiti kendisi için kullanarak sudaki ve havadaki karbon miktarını düşürmüş olur.

8. Pembe gözlü Caedicia

Caedicia

Çarpıcı ve pembe fasulye benzeri gözlere sahip bu çekirge, pasifik yaylalarında Muller Range dağlarında yaşamaktadır.

9. Cherax Pulcher

Cherax

Bu fevkalade güzel, renkli yengeç geçen yıl Endonezya’da keşfedildi.

10. Albino Çin Yumuşak Kaplumbağası

Albino

Bu küçük kaplumbağalar, uzun boynu ve tüp benzeri burun delikleri su altında nefes alabilmek için bir şnorkel misali görev yapmaktadır.

11. Nendo tüp burunlu meyve yarasası

Nendo

Papua Yeni Gine ormanlarında, olağanüstü nazik gözleri ve tüp benzeri burun delikleri olan bu sevimli yarasa 2009’da keşfedilmiştir. Star wars filmlerindeki Jedi Master ile olan benzerliğinden dolayı internet fenomeni haline gelmiştir.

12. Amazon nehri Yunusu

Amazon Yunusu

Pembe nehir yunusları olarak da bilinen genç Amazon nehir yunusları açık gri renklidir, ancak yaşları ilerledikçe pembeye döner. Bu yunuslar dostça davranmazlar. Bu yüzden eğitilmeleri neredeyse imkansızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir