Kapat

Mutlu Evliliğin Anahtarı Sizin Elinizde

mutlu evlilik formulü

Mutlu Evliliğin Sırrı

Bilim adamları henüz bir aşk iksiri hazırlayamamışken, başarılı ve mutlu bir evlilik için  araştırmalarından elde ettikleri bazı ipuçlarını paylaşıyorlar.

İnsanlar konuşa konuşa anlaştıklarına göre: “Teşekkür ederim” ve “Biz” demeyi deneyin

2007’de Arizona Devlet Üniversitesi’nden görevli araştırmacılar, evli öğrencileri ve öğrenci oda arkadaşlarını masaya yatırdı. Bu araştırmada beraber yaşayanların diğer kişi tarafından yapılan işlerini takdir edip etmediklerini soruldu. Çoğu, şükran hissettiklerini söylerken, bu hisleri partnerlerine aktarmadığını, “sadece biliyor”, sonucuna ulaşıldı. Elde edilen sonuçlar ayrıca, eşleri tarafından takdir edilen kişilerin, herhangi bir dengesizlikte eşlerine daha az kızgın olduklarını ve diğer çalışanlara kıyasla ilişkilerinden daha fazla memnun kaldıklarını göstermiştir. Kısacası Teşekkür ederim demekten kaçınılmamalı, özen gösterilmeli hatta fırsat kollanmalıdır diyebiliriz.
Ortak zevkinizi artırabilecek başka basit bir kelime : “Biz”. Psychology and Aging dergisinin Eylül 2009 sayısında yayınlanan bir araştırma, “biz”, “bizim” ve “biz” gibi çift odaklı kelimeleri kullanan eşlerin, bir çatışma hakkında konuşmak da daha fazla şefkat, öfke gibi daha az olumsuz davranışlar ve anlaşmazlık sırasında daha düşük fizyolojik stres seviyeleri gösterdi. Tartışma sırasında “ben”, “siz” ve “ben” gibi ayrımcılık ifade eden kelimeler kullanmak evlilikten memnuniyetsizlikle ilişkilendirildi .

mutlu evlilik formulü

İlişkinizi önemseyin, zaman ve emek harcayın

2009 yılında General Psychology Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar, en az 20 yıl süren yeni ilişkiler ve evlilikler de dahil olmak üzere 6.000’den fazla insanın doldurduğu anketleri analiz ettiler. Araştırmacılar sürdürebilecekleri romantik aşk ile bir ilişkinin başlangıcından sonra genellikle kaybolan tutkulu ya da takıntılı aşk arasında bir ayrım yapmasına rağmen şaşırtıcı derecede yüksek sayıda insan uzun vadeli partnerlerine halâ çok aşıktı.
Bu romantizi canlı tutmanın anahtarını: ilişkiye emek harcamak olarak belirleyen araştırmalar, bu çiftlerin zaman harcadıklarını ve gerçekten bu ilişkiyi önemsediğini öne sürdü; Stony Brook Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi iken Santa Barbara Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Bianca Acevedo, çatışmaları nispeten sorunsuz bir şekilde çözebilecek durumda görünüyor. Araştırmalar ayrıca yeni deneyimler, bir ilişkinin erken, mutlu evrelerinde beyinde ortaya çıkan nörokimyasal dopamin ve norepinefrinin üretimini uyarabileceğini gösterdi.

Benzer Harcama Eğiliminde olun

Sıkı tutumlar, genellikle evliliğin zararına para harcarken rüzgara dikkat eden kişilerle düğümü birbirine bağlarlar.
Michigan Üniversitesi’nden Ross School of Business ve meslektaşları Scott Rick, 1.000’i aşkın evli veya bekar yetişkinin anketlerini analiz etti ve insanların harcama zıtlarını romantik ortaklar olarak seçme eğiliminde olduklarını keşfetti. Bununla birlikte, çalışma, mali tarafların , harcama eğilimleri benzer olanlara kıyasla, uzun vadede para karşısında daha büyük çatışmalara ve daha düşük bir evlilik doyumuna sahip olduklarını gösterdi.
Rick, “Tasarruf etmeyen birinin bu eğilimde biri ile evlendiğinde daha fazla borçlanmasına rağmen daha büyük bir borca ​​sahip olmasına rağmen, harcamanın diğer harcamalarla tartışılması daha düşük” dedi.

Daha Fazla seks yapın

Yaşamınızda nevrotik bir durumla karşı karşıya kalmışsınız, kolayca rahatsız olan kişi, genellikle ruh hali değişikliklerine ve endişelerine devam eder. Tennessee Üniversitesi’nden Michelle Russell ve James McNulty, kişilik özelliklerinin ilişkilerde iyi karışmadığını ve diğer kişilik tiplerinden daha olumsuz medeni sonuçlarla daha sıkı bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.
Üç ayda bir yayımlanan Sosyal Psikolojik ve Kişilik Bilimi Dergisi Ekim 2010 sayısında yayınlanan araştırmaya göre, çok sayıda seks yapmış olan nevrotik yeni evliler evliliklerine daha az nevrotik muadilleriyle memnun kaldılar.
Seks şu an iyi olmasa bile, bunu devam ettirin: Başka bir araştırma, yaşla birlikte daha iyi olabileceğini keşfetti. BJU International dergisinin Şubat 2006 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, 50’li yaşlardaki erkekler 30’lu ve 40’lı yaşlardaki erkeklerden daha fazla cinsel yaşamlarından memnun. 50’li yaşlardaki erkekler, 20 ila 29 yaşları arasındaki benzer memnuniyet seviyeleri kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir