Kapat

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 10 Altın Kuralı

Happy Chidren

Tüm anne ve babalar şüphesiz ki çocukları için en güzel ve en iyi şeyleri isterler. Ancak ilk başta çocuklarını öz güvenli, kendini iyi ifade edebilen ve ayaklarının üzerinde  duran bireyler olarak yetişirken mutlu da olmalarını isterler. Bunun içinde ebeveynlerin bebeklikten itibaren  çocuklarını mutlu olarak yetiştirebilmesi için  dikkat etmesi gereken 10 altın tavsiye şöyle :

Happy Chidren

1- Çocuklarınıza Karşı Tutarlı Olun:

Çocuklarınız ilk olarak sizi örnek alarak, rol model olarak görülürler. Bu nedenle doğru ve tutarlı davranışlar ile çocuklarınıza doğru yolu göstermelisiniz. Sözlerinizle davranışlarınızın birbiri ile örtüşmesi için özen gösterin. Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu söylerken kendinizin sigara içmeniz dense sigara içmiyor olmanız gibi bu davranışı göstermeniz gerekmektedir.

 2- Çocuğunuza Kendisini Değerli ve Önemli Hissettirin:

Elbette çocuklarımıza değerli olduklarını maddi temellerle değil söz ve davranışlarınızla göstermelisiniz. Önemli hissettirmek için sizin güzel sözleriniz ve davranışlarınız yeterlidir. Büyükleri tarafından sevgi gören, gereksinim duyduğunda beklediği yakınlık ve ilgiyi bulan, fikirlerine değer verilen ve önemsenen, güven duyulan ve sorumluluklar verilen, iyi yaptığı şeyler için övülen, gurur duyulan, yaptıklarında hataya yer verilen ve olduğu gibi kabul edilen çocuklar kendilerini önemli ve değerli hissederler. Ayrıca çocuklarınıza sevginizin başarı ya da başarısızlıklarına bağlı olmadığını, var olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu ve ne olursa olsun onları daima seveceğinizi söyleyin.

3-İşbirliğini öğretin:

Çocuklarınızı kazanacağı işbirliği duygusu, bütünleştirici, öğretici ve içinde saygı barındıracağı için sosyal ilişkilerinde ve insanlarla olan iletişimlerine büyük katkı sağlar. Takım sporları, grup çalışmaları, birlikte oynadığınız oyunlar, okul projeleri gibi faaliyetlerde çocuklarınıza işbirliğini öğretebilirsiniz.

4- Çocuklarınızı Başka Çocuklar ile Kıyaslamayın:

Şöyle düşünün kim kıyaslanmaktan hoşlanır ki. Sizin hoşunuza gitmeyen, rencide edici ve öz güven kırıcı bir davranış çocuklarınız tarafından da aynı algılanır. Unutmayın herkes özeldir, mutsuz çocuk sürekli etrafındaki yaşıtlarıyla kıyaslanan çocuktur.

5- Çocuklarınıza Saygıyı öğretin:

Çocuklarınıza saygıyı öğretin zira saygı onlar için yol gösterici olur. Tüm ilişkilerinizde eş, arkadaş, çocuklarınız ile olan saygıyı ön planda tutarak tutarlı davranışlarınızla örnek olun.

6- Çocuklarınıza Sevginizi Gösterin:

Her anne-baba çocuğunu dünyada ki her şeyden önde tutar ve çok sever. Önemli olan bu sevgiyi doğru biçimde göstermek ve sevginin koşulsuz olduğunu öğretmektir. Bununla birlikte sevginin gücünü, paylaşmakla azalmayıp çoğalacağını da  aktarabilmek esastır.

7-Geçmişle Yaşamayın, Geçmişe Takılı Kalmayın:

Çocuğunuza sürekli olarak geçmişte yaşanan iyi ya da kötü yaşanmışlıklardan bahsetmeyin. Bunun yerine; affedin, dinleyin ve geçmişte yaşamayı bırakarak karşılıklı aldığınız ders ve tecrübelerinizle çözüm yolları arayın.

8- Çocuklarınıza Sorgulamayı ve Düşünmeyi öğretin:

Çocuklarımıza sorular sorun ve cevaplar bekleyin. Aynı şekilde onlarında olaylar ve durumlar karşısında en doğruya ulaşması adına doğru sorular sormasını ve doğru cevaplar bulmasına rehberlik edin. Davranışlarını, söylemlerini sorgulamayı öğretin.

9- Çocuklarınızın Mükemmel Olmasını Beklemeyin

Mükemmel olmasını istemek çocuğa büyük  zararlar verebilir. Kendisini sürekli baskı altında hisseder. Yeni adımlar atmaktan, farklı şeyler yapmaktan sırf hata yaparım endişesi ile kaçınabilir.

10- Çocuklara İşe Yaradıklarını Hissettirin:

Çocuklar işe yaradıklarını hissetmek isterler kendi kendine yapabildikleri şeylerden hoşlanırlar. Başarıyı hissederler.

Mutlu Küçük Kız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir