Kapat

Büyüleyici Olduğu Kadar Öldürücü De Olan 10 Zehirli Bahçe Bitkisi

zehirli bahçe çiçekleri

Bahçe işleriyle uğraşmayı sevenlerin dikkat etmesi gereken, öldürücü zehre sahip ve neredeyse dünyadaki tüm bahçelerde bulunan bitkiler var. Kulağa korkutucu geliyor ancak mükemmel görünümleri nedeniyle hayranlık uyandıran bazı çiçekler yüksek oranda zehir içermektedir. Bu çiçekleri yetiştirmeyi bırakmanızı söylemiyoruz ancak etraflarında vakit geçirirken dikkatli olmak iyi bir fikir olacaktır. Özellikle de bahçenizde dolaşan çocuklarınız ya da evcil hayvanlarınız varsa…

Hangi bitkilerin zehirli olduğunu merak ediyor olmalısınız, bu nedenle size zehirli bitkiler arasından bir liste hazırladık. Doğada daha zehirli bitkiler olabilir, ancak listemizde yer alanlar bir evin bahçesinde bulunma olasılığı daha yüksek olanlar.

1- Ortanca

Ortanca Çiçeği

Ortanca Çiçeği

Dünyanın dört bir yanındaki bahçelerde çok yaygın şekilde yetiştirilen, birçok farklı renge sahip çiçekleriyle büyüleyici görünen bu çiçek, en zehirli bitkilerden biridir. Özellikle çiçek tomurcukları olmak üzere tüm bitki zehirlidir. Siyanür benzeri bu zehir nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma ve nabız atışlarının yükselmesine, hatta kan basıncını düşürerek ölüme dahi neden olabilir.

2- Zakkum

Zakkum

Zakkum

Zakkum pembe, beyaz veya kırmızı çiçeklere sahip, çok yaygın yetiştirilen bir bahçe bitkisidir. Muhtemelen zakkumun zehirli olduğunu duymuşsunuzdur, ancak ne kadar zehirli olduğunu biliyor musunuz? Şu kadarını söyleyelim; çok küçük bir bölümü bile ölümcül olabilir! Zehirlenme belirtileri arasında sarsıntı, kalp atışlarının yavaşlaması ve uyku hali yer almaktadır.

3- İngiliz Porsuğu

İngiliz Porsuğu

İngiliz Porsuğu

İngiliz Porsuğu veya Latince ismi ile Taxus Baccata, dünyanın en ölümcül ağaçlarından biridir. İlginç bir şekilde ağacın meyvesi zehirli değilken, geri kalan kısmı zehirlidir. Çok küçük miktarlar bile ölümle sonuçlanan kalp rahatsızlıklarına neden olur. Zehir çok hızlı yayılır ve panzehir yoktur.

4- Ormangülü

Ormangülü

Ormangülü

Ormangülü çekici çiçeklere sahip popüler bir bahçe bitkisidir. Zarif görünüşleri sizi aldatmasın, çok zehirlidirler! Gövdeden, yapraktan ya da çiçekten bir parçayı yutmak solunum güçlüğü, karın ağrısı, felç, koma ve hatta ölüme neden olabilir.

5- Baldıran

Baldıran

Baldıran

Bu bitki aslında bir ot olmakla birlikte, her bahçede çok yaygın şekilde görülür. Küçük, şemsiyeye benzeyen beyaz çiçeklere sahip ve uzun ömürlüdür. Ancak bitkinin bütünü, özellikle de kökleri çok zehirlidir. Sindirimden 15 dakika sonra etkisini göstermeye başlayan zehir, merkezi sinir sistemine saldırır ve ciddi nöbetlere neden olur.

6- Defne

Defne

Defne

Defne, Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’ya özgü çiçekli bir bitkidir. Çoğunlukla güzel kokulu çiçeklerinden dolayı yaygın şekilde yetiştirilir. Kırmızı ve sarı meyveleri çok zehirlidir. Sadece bir avuç meyve, ağız ve bağırsak yollarının zarar görmesi sonucu koma ve ölüme neden olabilir.

7- Melek Borusu

Melek Borusu

Melek Borusu

Bu odunsu saplı bitkinin isminin melek olduğuna bakmayın. Çoğunlukla zarif çiçeklerinden dolayı tercih edilen melek borusu çok zehirli bir bitkidir. Tüm bölümleri zehirli olan bitki insanlar ve hayvanlar tarafından yutulduğunda ölümcü olabilir.

8- Nergis

Nergis

Nergisler kesinlikle dünyanın en güzel çiçeklerinden biridir. Zehirli olmakla birlikte, listenin geri kalanından daha az zehirlidirler. Zehirleri nadiren ölüme neden olur. Bununla birlikte baş dönmesi, karın ağrısı ve sinirlilik haline neden olabilecek toksik alkaloidler içerirler.

9- Kurtboğan

Kurtboğan

Kurtboğan

Mor çiçekli kurtboğan bitkisi hakkında bilmeniz gereken ilk şey, ölümcül olduğudur! Zehir olarak geniş bir kullanım hikayesi vardır. Örneğin eskiden savaşçılar düşmanlarının suyunu zehirlemek için kullanmışlardır.

10- İnciçiçeği

İnciçiçeği

İnciçiçeği

Bu çok yıllık bitki, karşı konulmaz bir koku yayan küçük, beyaz çan şeklindeki çiçeklerinden dolayı çok sevilmektedir. Ancak bu gölge seven bitki (özellikle yaprakları) oldukça zehirlidir. Sadece bir ısırık baş ağrısı, sıcak basması, halüsinasyonlar, sinirlilik ve ciltte kırmızı lekelere neden olabilir. En ürkütücü olan şeyse kalbi yavaşlatarak, muhtemel komaya ve ölüme yol açmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir