Kapat

Olmazsa Olmaz En İyi 10 Mobil Fotoğrafçılık Uygulaması

Olmazsa olmaz mobil fotoğrafçılık uygulamaları

Yüzyılın megatrendleri sosyal medya platformları üzerinden hızla büyüyor. Fotoğraf ya da video çekmek kadar, üzerinde değiliklik yapmak ve ulaşılacak beğeni sayısı oldukça önemli. Peki sosyal paylaşım platformlarına göndermeden önce fotoğrafları daha etkileyici bir hale getirmek mümkün mü? Elbette! En popüler mobil fotoğrafçılık uygulamalarını sizler için derledik.

Akıllı telefonlar hayatımıza girdi gireli, mesajlaşmalar, e-mail kontrolleri, internette sörf gibi temel kullanıcı eylemleri artık ikinci planda… Mobil fotoğrafçılık akılı hızla ilerliyor. Bugün, milyonlarca insanın cep telefonu alırken bir numaralı kriteri, telefon kamerasının megapiksel değeri ve gerçek performansı. Üreticiler de bu durumunda farkında, dolayısıyla bu alanda inanılmaz bir rekabet var. Balık gözü, makro, geniş açılı, telezoom özellikli ve daha pek çok türde üretilmiş telefon modellerine özel mobil lensler piyasada mevcut.

Tüm bu teknik detayla ve profesyonellik bir yana dursun, uçuk ekipman masrafları ve taşıma zahmeti olmaksızın her birimizin cebinde iyi işler görebilecek birer fotoğraf makinesi var. Fotoğraf düzenleme programları sayesinde, efekt ve renk süzgeçleri, ortam filtreleri, çeşitli çerçeve eklentileri sayesinde her birimizin birer fotoğraf kabini var. Halen çoğu profesyonel fotoğrafçı bu gelişmelere burun kıvırıyor ancak sayıları günden güne artan haber ve sokak fotoğrafçısı mobil fotoğrafçılığın avantajlarından her gün faydalanıyor. Mobil fotoğrafçının cebindeki en büyük yardımcılar:

1- INSTAGRAM

Yeni satın alınan bir akıllı cihaza yüklenecek belki de ilk uygulama, Instagram. Bu uygulama için son yıllardaki fotoğraf trendinin mimarı diyebiliriz. Dev bir fotoğraf paylaşım platformu olmasının yanında Instagram, pratik ve oldukça kolay kullanımlı bir fotoğraf düzenleme programı.

Son güncellemesiyle birlikte düzenleme paneline yeni butonlar ekleyen Instagrm ile filtre, kontrast, ışık, açı, sıcaklık, parlaklık, bulanıklık ve keskinlik düzenlemeleri kolaylıkla yapılabiliyor. Düzenlenen fotoğrafın yayınlanması şart değil, paylaşmadan bir önceki pencereye geldiğinizde program düzenlediğini fotoğrafı otomatik olarak galerinize kaydediyor. Sonrasında ise kullanım size kalmış, görseli istediğiniz platformda paylaşabilirsiniz.

2- SNAPSPEED

Fotoğraflarınız üzerinde çalışabileceğiniz, basit bir arayüze sahip “Snapspeed” ile çekimlerinizi, ilk haline göre daha etkileyici hale getirebilirsiniz. Fotoğraf işlerken temelde ihtiyaç duyulan netlik, keskinlik, kontrast, renk doygunluğu, ışık pozlama, beyaz ayarı, kadraj düzeltme ve kırpma gibi önemli ayarların yanı sıra; siyah-beyaz, bölgesel netlik, drama, grunge, vintage, tilt-shift, çerçeve ve texture ekleme gibi ekstra özelliklere de sahip. Fotoğraf düzenleme programı olarak doğan Snapspeed, hazırlanan görseli hızlı paylaşıma da olanak sağlıyor.

3- PHOTOSHOP EXPRESS

Dijital görüntü işleme ve düzenlemede endüstriye standartlarda olan, alınında dünyada 1 numara olarak gösterilen program Adobe Photoshop’un mobil versiyonu, akıllı cihaz kullanıcıları için uygulama mağazalarında yerini almış durumda. PC versiyonunun aksine mobil sürümde oldukça kolay ve hızlı sonuçlar elde etmek mümkün. Hazır şablonlar, çerçeve ve filtreler ile fotoğraflarınıza profesyonel dokunuşlar yapabilirsiniz.

4- TINY PLANETS PRO

Tiny Planets başlı başına ek bir özellik üzerine kurulu bir program olmanın yanında fotoğrafınızın imajını baştan aşağı değiştirecek. Buna fotoğraflardaki “Küçük Prens” efekti de diyebiliriz. Bu keyifli uygulama ile çalışmalarınızı küçük birer gezegene çevirebilirsiniz. Görseli 360 derece bükebileceğimizden gezegen efektini panoramik fotoğraflara uygulamak daha iyi sonuçlar verecektir. Bu herhangi bir fotoğrafta bu özelliği kullanamazsınız anlamına gelmiyor. Kendi mini dünyanızı yaratmak ve bunu tek tuşla takipçilerinizle paylaşmak için zaman geçirmeden bu uygulamayı edinin.

5- PIXLR-O-MATIC

Fotoğraflarınıza Retro efekt ekleyen bu uygulama diğerlerinin aksine düzenleme kısmı bittiğinde paylaşma talebinde bulunmuyor. Bu kimilerine göre bir avantaj. Renkli çerçeveler, zengin filtre seçenekleri ve ışık oyunlarıyla fotoğrafınızı farklılaştırmak istiyorsanız bu uygulama tam sizlik.

6- PIXLR EXPRESS PLUS

Autocad ve Pixlr-o-matic’in geliştiricisi Autodesk tarafından hazırlanan Pixlr Express, son günlerin popüler fotoğraf düzenleme uygulamalarında. Mobil fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında en başarılısı olarak gösterilen Pixlr Express ile fotoğraflarınızın arka planını değiştirebilir, efektler ekleyebilir ve çeşitli katmanları kullanarak fotoğraflarınızın üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Bunun yanında fotoğraflarınıza çerçeve ekleyerek farklı görünümler kazandırabilirsiniz.

7- PHOTGRID

Photo Grid ile saniyeler içinde fotoğraflarınızdan sıra dışı kolajlar yapabilirsiniz. Yaratıcılık tamamen size kalmış, farklı dokularda arka planlar, çerçeve biçimleri, fotoğraflar üzerine metin yazabilme opsiyonu ve sayısız şablonu ile PhotoGrid, birden fazla fotoğrafı bir karede toplamak için eşsiz bir uygulama.

8- SQUAREADY

Güzel bir kare yakalar ve Instagram’da paylaşmak için sabırsızlanırsınız. Ancak unutulan şey fotoğrafın kare çerçeveye sığdırılmak zorunda olunduğudur. İşte Squaready burada devreye giriyor. Uygulamanın temel görevi, fotoğraflarınızın kare biçimini hiç bir kesime ihtiyaç duymadan yapabilmek. Uygulama, gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra hızlı paylaşma özelliği sayesinde fotoğrafı direkt olarak Instagram’a yüklemenize olanak veriyor. Fotoğraflar kare haline getirilirken dilediğiniz arka planı seçebiliyor ve fotoğrafların çerçevesine güzel renkli alanlar yerleştirebiliyorsunuz.

9- FLIPAGRAM

Fotoğraflarınıza kısa videolar yaratıp sevdiğiniz müzikler ile destekleyebilir, kendi foto-hikayenizi yaratabilirsiniz. Instagram video formatına uyması için otomatik boyutlandırma seçeneği de mevcut. Güncel sürümünün gelmesiyle artık fotoğraf kaynağı olarak Facebook hesabınızı da kullanabiliyorsunuz. Paylaşım ise tek tuşla!

10- PICLAB

Fotoğrafların düzenlenmesi esnasında yazı tipi ve efekt verme konularında oldukça iddialı. Başlarda yalnızca iOS işletim sisteminde kullanılan uygulama Android işletim sistemli cihazlarda da kullanılabiliyor. PicLab, içinde birçok font, çerçeve efekti, hazır renk filtreleri, simge ekleme olanağı, manuel tonlama özellikleri ile birçok yaratıcı çözümü barındırıyor. Üstelik bunlardan biri ya da birkaçı kullandıktan sonra ortaya çıkan yeni fotoğrafı sosyal ağlarda hızlıca paylaşabiliyorsunuz.

İyi eğlenceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir