Kapat

Oruç Tutarken Susamamak İçin Sahurda Yiyebileceğiniz 10 Yiyecek

oruç tutarken susamamak için

İslam aleminin sabırsızlıkla beklediği Ramazan ayı geldi çattı. Ramazan ayını, hem bedenen hem de manevi olarak yaşamak için oruç tutmak gerekiyor. Yaz mevsiminin uzun ve sıcak günlerinde rahat oruç tutmak için ise, bazı beslenme kurallarına dikkat etmek gerekli. Bu beslenme kuralları içinde en önemlisi ise şüphesiz ki su ihtiyacını karşılamak. Sahurda yediğiniz ve içtiğiniz her şey, oruç tutarken size tabiri yerindeyse yol, su, elektrik olarak geri dönecek. Yani sahurda su ihtiyacınızı karşılayacak gıdalar yerseniz, gün boyu susuzluk çekmezsiniz. Bunun tam tersi durumdaysa, gün boyu susuzluktan kıvranır ve iftarı zor getirirsiniz. ViraListe olarak, oruç tutarken susamamak için yemeniz gereken gıdaların bir listesini hazırladık.

Uzmanlara göre günlük su ihtiyacınızı karşılamak için günde sekiz bardak su içmeniz gerekiyor. Ancak Ramazan’da sahurda bunu yapmak neredeyse imkansız. İşte burada devreye günlük su ihtiyacınızın yaklaşık %20’sini karşılayan katı gıdalar giriyor.

Sahurda bol miktarda su içmek yine önemlidir, ancak oruç tutarken susamamak için en az %90’ı sudan meydana gelen gıdaları tüketmeniz de sizi büyük oranda rahatlatacaktır.

oruç tutarken susatmayan yiyecekler

Oruç Tutarken Susatmayan Yiyecekler

#1. Salatalık

Su oranı: %96.7

Salatalığın susuzluğu giderme gücünü daha da artırmak için yoğurt, nane ve buz küpleri kullanarak hazırlayacağınız ferahlatıcı ve lezzetli bir “cacık”, hem midenize hem de oruç tutarken susuzluğa iyi gelecektir.

#2. İceberg Marul

Su oranı: %95.6

İceberg marul, beslenme açısından bakıldığında uzmanlar tarafından pek fazla önerilmiyor. Onun yerine folik asit ve K vitamini açısından zengin olan diğer marul türleri öneriliyor. Ancak konu susuzluğu giderme olduğunda, durum İceberg marul lehine değişiyor.

#3. Kereviz

Su oranı: %95.4

Su oranı yüksek olan tüm gıdalar gibi, kereviz de çok az kaloriye sahiptir. Ancak sağlıklı beslenme açısından oldukça başarılıdır. Zira folik asit, A, C ve K vitaminleri içerir. Kısmen yüksek su içeriği sayesinde mide asidini etkisiz hale getirir ve genellikle mide ekşimesi ve asidik reflü için doğal bir tedavi olarak önerilir.

#4. Turp Çeşitleri

Su oranı: %95.3

Aynı zamanda kateşin gibi antioksidanlarla dolu olan turp, ferahlatıcı özelliğinden dolayı bahar ve yaz aylarında her salatada mutlaka yer alması gereken bir sebze.

Turp

#5. Çeri Domates

Su oranı: %94.5

Domates daima salatalar, soslar ve sandviçlerin temel malzemesi olan eşsiz bir sebzedir. Ancak çeri domatesin susuzluğu giderici özelliği pek fazla bilinmez.

#6. Yeşil Biber

Su oranı: %93.9

Tüm biber çeşitlerinin su içeriği yüksektir, ancak yeşil biber bu konuda zirvede yer almaktadır ve en az diğer biber çeşitleri kadar antioksidan içerir. Tüm dünyada gece atıştırmalık olarak tüketilen yeşil biber, sahurda tüketildiği takdirde oruç tutarken susamamak için birebirdir.

#7. Karnıbahar

Su oranı: %92.1

Karnıbahar, çok fazla su içermesinin yanında, kolesterolü düşürmeye ve göğüs kanseri dahil kanserle mücadele etmeye yardımcı olan vitaminler ve fito-besinler (hastalıklarla mücadelede etkili olan besinler) açısından zengindir.

Karnıbahar

#8. Karpuz

Su oranı: %91.5

Karpuzun su açısından zengin olduğu herkes tarafından bilinir. Yaz mevsiminin bu benzersiz meyvesi aynı zamanda kanserle savaşan bir antioksidan türü olan likopen açısından da oldukça zengin bir kaynaktır.

#9. Ispanak

Su oranı: %91.4

İceberg marulun su içeriği daha yüksek olabilir, ancak ıspanak genellikle daha besleyicidir. Çiğ ıspanak yapraklarını salatada ya da sandviçte kullanarak, hem besleyici hem de susuzluğa iyi gelen bir yemek elde edebilirsiniz. Ispanak lutein, potasyum, lif ve beyin kuvvetini artıran folik asit bakımından da oldukça zengindir. Ayrıca serbest radikal olarak bilinen zarar verici moleküllerle savaşmak için önemli bir antioksidan olan E vitamini ihtiyacının %15’ini karşılar.

Ispanak

#10. Çilek

Su oranı: %90

Tüm yumuşak meyveler susuzluğu gidermek için iyi besinlerdir, ancak çilek bu grupta zirvede yer almaktadır. Ahududu ve yaban mersini yaklaşık %85, böğürtlen %88.2 su ihtiva ederken, çilek yaklaşık %90 su içerir.

“Oruç Tutarken Susamamak İçin Sahurda Yiyebileceğiniz 10 Yiyecek” üzerine 12 yorum

 1. can says:
 2. Onur Tekin says:
 3. yakup koç says:
 4. Kişisel Blog says:
 5. Kyk Bursları says:
 6. Burak Şahin says:
 7. Hakan says:
 8. Can Deliboyraz says:
 9. canlitv.me says:
 10. Noisy Lambs says:
 11. ilker çay says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir