Kapat

Osuruk Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 11 İlginç Gerçek

osuruk hakkında ilginç gerçekler

Hıçkırık, geğirme ve osuruk kimi zaman komik, kimi zamansa sinir bozucu ya da utanç verici bedensel işlevlerdir. Ve bunların hepsinin lideri açık arayla osuruktur.

Peki ses çıkarması, kötü kokması ya da popo tarafından üretilmesi dışında osuruk hakkında neler biliyorsunuz? Osuruk hakkında muhtemelen bilmediğiniz ilginç gerçekleri derledik.

#1- Erkekler kadınlardan daha fazla osurur.

#2- Osuruk sözcüğünün asıl anlamı, anüs rüzgarıdır ve ilk kez 1962’de kullanılmıştır.

#3- Sağlıklı bir kişi günde yaklaşık 14 kez osurur.

#4- Bu 14 osuruk ile oluşan gaz, bir balonu doldurmak için yeterlidir.

#5- Osuruk utanılacak bir şey değildir, çünkü bu sadece sağlıklı olduğunuz anlamına gelir. Sağlıklı bir sindirim sistemi osuruk üretir. Bu yüzden hiç osurmuyorsanız, bir doktora gitmeyi düşünebilirsiniz.

#6- Osuruk, mitokondriyal hasarı azaltan bir gaz olan hidrojen sülfürden meydana gelmektedir. Bu da osuruk koklamanın faydalı bir şey olduğu anlamına gelir. Bir daha ki sefere burnunuzdan derin bir nefes almayı deneyebilirsiniz 🙂

#7- Kadınların osurukları daha kötü kokar, çünkü kadınların hidrojen sülfür konsantrasyonu daha yüksektir. Bu aynı zamanda kadınların osuruklarını koklamanın daha faydalı olduğu anlamına gelir. 😉

#8- Osuruk saniyede 3 metre hızla uçabilir.

#9- Sakız ve soda sizi daha çok osurtur.

#10- Çoğunlukla uyurken osururuz.

#11- En çok osuruk üreten hayvanlar, termitlerdir. Develer, zebralar, koyunlar, inekler, filler ve köpekler (özellikle Labradorlar ve Retrieverler) termitleri yakından takip ederler.

#Bonus: Yanıcı gazlardan meydana gelen osuruk gerçekten yanar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir