Kapat

Otomobilde Yakıt Tasarrufu için 10 Altın Kural

otomobilde yakıt tasarrufu

Günden güne artan akaryakıt fiyatları, otomobil sahiplerinin aklına sürekli olarak “Nasıl tasarruflu araç kullanabilirim?” sorusunu getiriyor. Mutlaka daha küçük motor ve boyutlu araçlar tercihiniz olmalıdır ancak hangi sınıf araca binerseniz binin dikkat edeceğiniz birkaç ufak ayrıntı ile yakıt sarfiyatı konusunda tasarruf etmeniz hiç de zor değil. Bu yazımızda size tasarruf konusunda kanıtlanmış 10 altın kuralı sunacağız. Faydasını göreceğinizden şüphemiz yok.

#1.

Yüksek devirde ve yükse hızda araç kullanmaktan kaçının. 90 km/s’den sonraki her 1 km/s’lik hız artışı yakıt sarfiyatınızı %1 oranında artıracaktır.

#2.

Dur-kalk şeklinde araç kullanmaktan kaçının. Freni çok fazla kullanmayın.

#3.

Yokuş aşağı inerken boş vites yerine uygun viteste ve gaza basmadan sürüş yapın.

#4.

Araç içerisinde gereksiz ağırlık artışına sebebiyet verecek eşyalardan kaçının. Araç üzerindeki fazladan her 100 kg, 100 km’de fazladan yakılan 1 litre fazla yakıt anlamına geliyor.

#5.

Araç aerodinamiğini bozacak, rüzgara karşı direnç oluşturacak eklentileri kullanmayın, eğer bu tarz eklentiler varsa sökün.

#6.

Hava filtrelerinin temizliğine özen gösterin, yıpranmış filtreleri hemen değiştirin. Motora gidecek yakıt kalitesi kadar hava kalitesi de önemlidir.

Otomobil hava filtresi

#7.

Lastik hava basınçlarının uygun seviyede olmasına dikkat edin. Fırsat buldukça hava basınçlarını kontrol ederek kullanım kılavuzundaki değerlerde olmasına özen gösterin.

Lastik Hava Basıncı

#8.

Eğer aracınızda “Cruise Control” yani hız sabitleme sistemi varsa düz yolda kullanmayı tercih edin. Hız sabitleme sistemi, yokuşlu yollarda aracın motor devrini arttıracağından fazla yakıt sarfiyatına neden olur.

#9.

Uzun süreli bekleme yapacaksanız, aracı rölantide çalıştırmak yerine stop edin.

#10.

Klima kullanımında dikkatli davranın. Dış hava sıcaklığı ile klima derecesi arasında çok fazla fark olmamalıdır. Son olarak klimayı sürekli açık tutmak yerine ara ara açmayı tercih edin.

“Otomobilde Yakıt Tasarrufu için 10 Altın Kural” üzerine 5 yorum

  1. yakup koç says:
  2. servis taşımacılığı says:
  3. İnstagram takipci hilesi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir