Kapat

Para Biriktirmenize Yardımcı Olacak 10 Basit Yol

Stres oldukça sessiz fakat çok güçlü ve sinsi bir katildir. İnsanoğlunun bugün en çok karşılaştığı stres kaynağı paradır. Doğru yönetilmediği takdirde hayatı zorlaştıran, doğru ve etkili yönetildiğinde zenginleştiren bir nesnedir para. Şimdiye kadar birinci durumu tercih etmiş olabilirsiniz, ancak hayatınıza bir takım değişiklikler getirerek statünüzü önemli ölçüde geliştirebilirsiniz. Para biriktirmek için bu basit ama etkili yöntemleri uygulayıp uygulamamak size kalmış. Bol kazançlar demekse bize…

para biriktirme yolları

Para Biriktirmenin 10 Basit Yolu

1. Gerçekçi Bir Plan Yapın

Fazla parça harcayan kişiler, genellikle harcama miktarlarından habersiz oldukları için bunu yapmaktadırlar. Güzel şeylere sahip olabilmek için çok çalışmanız gerektiğinin farkında olmalısınız. Bu yüzden gerçekçi olmakta fayda var. Ayın sonu geldiğinizde her ay yaşadığınız zorlukların tekrar etmesini istemiyorsanız, bir bütçe planı yaparak ilk adımı atmalısınız. Öncelikli ihtiyaçlarınızı belirleyerek bütçenizi genişletebilir, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve kalanlarla birikime geçebilirsiniz.

2. Yeme Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin

Her şeyden önce ev dışı bir yemek kültürünüz varsa, öncelikle yemeklerinizi evde hazırlamaya başlamalısınız. Sağlıklı beslenme öncelik listenizin üst sıralarında olmalıdır. Doğru beslenme sağlığınızın ve enerjinizin kaynağıdır. Ev yemekleri dışarıya göre her zaman daha az maliyetlidir.

Tabi ki buradaki kritik noktalardan biride, yeteri miktarda malzeme kullanmak. Ülkemizde bir çok hane için geçerli bir durumda ziyan kültürüdür. Gereğinden fazla muazzam miktar da yiyecek harcamaktayız. Yemeklerinizde kullandığınız malzemelerin miktarları konusunda her geçen gün daha tecrübeli hale geleceksiniz. Böylece ziyan olan yemekler, dolayısıyla paranız çöpe gitmemiş olacak.

3. İkinci el Ürünleri Deneyin

Yeni kıyafetler ve kitaplar almak yerine kullanılmış, tarzınıza uygun kıyafetler ve hoşunuza giden kıyafetleri tercih edebilirsiniz. İnternet üzerinden bu şekilde ürünlere hem de çok uygun fiyatlara ulaşabileceğiniz alışveriş siteleri bulunmaktadır.

4. Gereksiz Aboneliklerinizi İptal Ettirin

Çoğu evde birden fazla televizyon platformu abonelikleri, ihtiyaçtan fazla kotaya ve hıza sahip internet abonelikleri bulunmaktadır. Bu konuda önceliklerinizi belirleyip, gereksiz olanları iptal ettirmelisiniz.

5. Toplu Taşıma Araçlarını Kullanın

Trenler, otobüsler, metrolar hem hızlı hem de daha ucuz bir ulaşımın yolunu açabilir. Elbette şahsi araçlarınızın rahatlığına alışmış olabilirsiniz, ancak bu durum vazgeçilmeyecek bir şey değildir. En azından bu süreçte.

6. Telefon Tarifenizi Doğru Seçin

GSM operatörlerinin sunduğu çok fazla miktarda tarife bulunmaktadır. Öncelikle mevcut paketinizi ne kadar kullandığınızı değerlendirmelisiniz. Konuşma, SMS veya internet konusunda hangisi sizin için daha çok kullanılıyorsa ona uygun bir tarife seçmelisiniz.

7. İndirimleri Kovalayın, Puanları toplayın

Daha az para harcamak istiyorsanız, daha fazla zaman harcamalısınız. Hangi ürünün hangi mağazada daha uygun olduğunu araştırarak alış-veriş yapmak bütçenize katkı yapacaktır. İndirimleri takip etmelisiniz, hediye puanları toplamalısınız. Bu şekilde bir sonraki alış-verişinizde bir ürün bedavaya gelecektir.

8. Arkadaşlarınızla Evde Buluşun

Bu durumdan sosyal hayatınız etkilenebilir, fakat sosyal hayatınızın tamamen biteceği anlamına gelmez. Gezmek, eğlenmek konusunda gerçekten olması gereken zamanı ve mekanı seçmelisiniz mesela çok sevdiğiniz iki sanatçının konserleri için daha çok sevdiğinizi tercih etmelisiniz. Seçim kriterini belirlemek size kalmış.

9. Elektrik Konusu Önemli

Mutlaka önemini biliyorsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var. Mesela odaları terk ederken ışıkları kapatmalısınız. Kullanmadığınız elektrikli cihazların fişlerini prizden çekin. Fişe takılı ve kullanılmayan cihazların ciddi miktar da elektrik harcadığı kanıtlanmıştır.

İlgili Yazı: Elektrik Faturasını Düşürmenin 10 Basit Yolu

10. Uzmanlara Danışın

Bütçe konusu bir hane için gerçekten önemlidir. Bir yerden başlamak gerekmektedir. Deniyor ama kendinizi frenleyemiyorsanız bu konuda hizmet veren profesyonellere danışmalısınız. Bu şekilde önceki başarısız denemelerinize son verecek, faturaların içinde boğulduğunuz günler son bulacak ve sonuçta daha mutlu bir kişiye dönüşeceksiniz.

Bu yazımızda belki de hepimizin bildiği basit yöntemlerden bahsettik. Daha doğrusu hatırlatmak istedik diyelim. Başlamanın ilk adım olduğunu unutmadan, güçlü bir iradeyle üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir şey yoktur.

“Para Biriktirmenize Yardımcı Olacak 10 Basit Yol” üzerine 1 yorum

  1. kredi notu öğrenme says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir