Kapat

Peynir Hakkında Daha Fazla Yemenizi Sağlayacak 13 Şaşırtıcı Gerçek

İsviçre peyniri neden delikli

#1. Peynir Yazıdan Önce İcat Edildi

peynirin icadı

Polonya’da bulunan eski peynir süzgeçlerinin en az 7.500 yıl öncesine dayandığı düşünülüyor. Ayrıca, 4000 yıl öncesine dayanan Mısır mezarlarında bulunan duvar resimleri ise, peynir ve peynir yapma sanatını göstermektedir.

#2. Bazı bilim insanları, düzenli olarak rokfor mavi peyniri tüketmenin insanın ömrünün uzamasına yardımcı olacağına inanıyor.

Mavi Rokfor Peyniri

Bazı çalışmalar, peynirin kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu tespitin Fransız kadınların diğer kadınlara göre neden daha uzun bir ömür beklentisine sahip olduğunu da açıkladığı düşünülmektedir.

#3. Her 1 kilogram beyaz peynir, 10 kilogram sütten üretilmektedir.

1 kilo peynir kaç kilo sütten üretilir

İnek veya keçi sütü kullanılan her 1 kilogram peynir için 10 litre, koyun sütü kullanılması durumunda ise 6 litre süte ihtiyaç vardır. Kaşar peyniri ve diğer özel peynirler üretmek için daha fazla süt gerekir.

#4. Amerika’daki en popüler peynirli yemek, peynirli makarnadır.

#5. Amerika’nın Wisconsin eyaletindeki bir yasaya göre, restoranların her yemeği peynirle birlikte servis etmesi gerekiyordu.

Wisconsin peynir yasası

Yasa Haziran 1935’ten Mart 1937’ye kadar yürürlükteydi ve tüm restoranların yemek servisini peynir ve tereyağıyla  yapmasını şart koşuyordu.

#6. 2005 yılında yapılan bir araştırmada, yatmadan 30 dakika önce peynir yemenin daha iyi uyumanıza yardımcı olduğu bulundu.

Peynirde bulunan bir amino asit olan triptofan’ın, stresi azalttığı ve uykuya yardımcı olduğu tespit edildi. Araştırmada kullanılan peynir ise çedar peyniri idi.

#7. Yaklaşık 2.000 çeşit peynir vardır.

kaç çeşit peynir vardır

#8. Kraliçe Victoria’ya (1819-1901) düğün hediyesi olarak yaklaşık 500 kiloluk bir çedar peyniri verilmiştir.

Kraliçe Victoria

#9. Şimdiye kadar üretilen en büyük ve en ağır peynirin ağırlığı 26.089 (yirmi altı bin seksen dokuz) kilogram, uzunluğu ise 9.7 metredir.

dünyanın en büyük peyniri

Çedar peyniriydi ve Kanadalı üretici bu peyniri üretmek için yaklaşık 270 bin kilogram süt kullanmıştır.

#10. 2015 yılındaki bir araştırma, İsviçre peynirindeki deliklerin, süt kovalarına giren saman tozlarının lekelerinden kaynaklanabileceğini öne sürmektedir.

İsviçre peyniri neden delikli

İsviçre peynirindeki deliklerin sütteki yabancı maddelerden kaynaklandığı düşünülüyor. Bilim insanları, süt temiz olduğunda İsviçre peynirinde daha az delik olduğunu tespit etmişlerdir. Geçmişte ise bu deliklere bakterilerin neden olduğu düşünülüyordu.

#11. Rokfor mavi peynirin icadı

Rokfor mavi peynir

Bir efsaneye göre, eski çağlarda genç bir erkek mağarasının önünde peynir yerken güzel bir kız görür. Kızın peşine takılan genç, mağarasına döndüğünde peynirin üzerine mavi bir şeyler olduğunu fark eder ancak yine de yemeye devam eder. Günümüzde mağaralarda üretilen Rokfor mavi peynirin bu şekilde icat edildiği anlatılır.

#12. Bazı peynir türleri neden tekerlek şeklinde üretilir?

tekerlek peynir

Bazı peynir türlerinin tekerlek şeklinde olmasının amacı, Avrupalı geleneksel peynir üreticilerinin onları taşımak yerine yuvarlamayı tercih etmeleridir. Peynirlerin nakliyesini bu şekilde daha hızlı gerçekleştirmişlerdir. Ayrıca, peynirin sıkı ve yuvarlak şekilde üretilmesi onu daha dayanıklı yapar ve daha az aşınmasına neden olur.

#13. Peynir aşığı / peynir eksperi kişilere “turophile” (muhtemelen turofil şeklinde okunuyor) denir.

“Peynir Hakkında Daha Fazla Yemenizi Sağlayacak 13 Şaşırtıcı Gerçek” üzerine 1 yorum

  1. Abdullah Yargı says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir