Kapat

Sırt ağrılarınızı gidermek, kaslarınızı sıkılaştırmak ve duruşunuzu düzeltmek için 3 Dakikalık Egzersiz

Bu hareketi düzenli olarak her gün 3-5 dakika yaparsanız, sonuçlarını gerçekten çok hızlı göreceksiniz. Spor salonuna gitmeye gerek kalmadan, herhangi bir ekipmana gerek duymadan kolaylıkla yapabileceğiniz bir hareket. Uzanabileceğiniz genişlikte bir yer yeterli sizin için.

Bu sihirli egzersiz, PLANK!

Yapmanız gereken tek egzersiz neden PLANK?

Çünkü düzenli yapmanız halinde çok az süre harcayarak önemli sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Bel ağrılarınız azalacak

Birden ve omurga ve kalça kaslarınıza aşırı yüklenmeyecek şekilde yapılan Plank, bel bölgenizdeki kasların güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Amerikan egzersiz konseyine göre düzenli yapılan Plank egzersizleri, sadece sırt ağrılarınızı azaltmıyor, aynı zamanda bel ve sırt bölgenizdeki kasların güçlenmesini de sağlıyor.

Genel kas sisteminizi güçlendirir

Doğru yapıldığında, tüm vücut kaslarınızı yeterli oranda geliştirir.

Duruş bozukluklarını giderir

Plan egzersizleri, düzgün bir duruş pozisyonuyla ayakta durma kabiliyetinizi geliştirir. Karın, boyun, omuz, göğüs ve sırt kaslarınızı genel olarak güçlendirerek doğru ve düzgün duruşa yardımcı olur.

Oturarak veya uzanarak yapılan hareketlere göre daha fazla kalori harcarsınız

Plank, tüm vücuda meydan okumanın mükemmel bir yoludur. Çünkü her gün yapılan mekik tarzı geleneksel karın egzersizlerine göre daha fazla kalori harcamanızı sağlar, yağ yakar.

Zihinsel faydaları vardır

Plank egzersizleri, sinirler üzerinde belirli bir etkiye sahip olduğundan genel ruh sağlığının iyileştirilmesi için mükemmel bir araçtır. Nasıl mı? Vücuttaki stres ve gerginliğe neden olan kas gruplarının esnemesine yardımcı olduğundan ruh sağlınıza pozitif katkı sağlar. Eğer gün boyu evde yada işte bir sandalyenin tepesinde oturuyorsanız, uyluk kaslarınız sıkışıyor, bacaklar birkaç süreyle büküldükleri için ağırlaşıyor ve  bütün gün sürdürülen bu pozisyon omuzların gerilmesine neden oluyor. Bu durumlar kaslara ve sinirlere aşırı yük binmesine bu da depresyona neden oluyor. 3-5 dakika yapılan Plank egzersizi sizi sakinleştirmeye yetecektir.

Plank nasıl alışkanlık haline getirilir?

Plank egzersizlerini alışkanlık haline getirmek için birkaç ip ucu vermek gerekirse;

1: İlk başta süreyi kısa tutun.

İlk başladığınızda bir seferde 5 dakika Plank yapmak yerine, 30 saniye ile başlayıp gelişiminize göre egzersiz süresini artırmak en iyi yöntemdir. Bu şekilde spordan sıkılmadan daha uzun süreli egzersiz yapmanıza katkı sağlayacaktır.

2: Doğru yapın.

Video da en doğru pozisyonu bulabilirsiniz.

3:bir şey den önce veya bir şeyden sonra yapmayı hedefleyin.

Her gün dişleri fırçalamak, duş almak gibi Plank egzersizlerini de rutin hale getirmelisiniz. Mesela duştan önce plank, günlük rutininiz olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir