Kapat

Rusya Hakkında Pek Fazla Bilinmeyen 10 Şaşırtıcı Gerçek

Rusya hakkında ilginç gerçekler

17,075,400 km² ile dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesi olan Rusya, soğuk iklimi ve iklimine göre tam tersi özellik taşıyan sıcak ve güzel kadınları ile biliniyor. Bunların dışında Rusya denilince ilk akla gelenler arasında 1991’de dağılan SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği), Kremlin Sarayı, Kızıl Meydan, Lenin ve Stalin gibi isimler yer alıyor. Ancak Rusya hakkında çoğumuzun bilmediği çok ilginç gerçekler de var. Okuduğunuzda şaşıracağınıza emin olduğumuz, Rusya hakkındaki çılgınca gerçekleri bir araya getirdik. İşte Rusya Hakkında 10 Çılgın Gerçek;

1- Sibirya’ya Düşen Asteroit

Sibirya'ya düşen asteroit

Sibirya’ya düşen asteroit

1908 yılında atom bombasından 1000 kat daha güçlü bir asteroit (göktaşı), Rusya’nın Sibirya bölgesine düşmüştür. 2000 km²’yi etkileyen asteroit 80 milyon ağacı yok etmiş, bölgede insanların yaşam alanı olmamasından yalnızca 1 insan hayatını kaybetmiştir.

2- Avrupa’nın En Kalabalık Şehri Rusya’da

Moskova nüfusu

Moskova nüfusu

Moskova, 2015 verilerine göre 12.1 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık şehridir. Aynı zamanda dünyanın en zenginleri arasında yer alan 84 milyarder de Moskova’da yaşamaktadır.

3- Rusya ve Japonya

Kuril Adaları

Kuril Adaları

II.Dünya Savaşı’nda karşılıklı savaşan Rusya ve Japonya hala bir barış antlaşması imzalamamıştır. Mülkiyeti tartışmalı olan Kuril Adaları, iki devlet arasında yapılacak bir uzlaşmayı imkansız kılmaktadır.

4- Warner Bros.’a Açılan Dava

Viladimir Putin ve Dobby karakteri

Viladimir Putin ve Dobby karakteri

2003 yılında Rus avukatlar, Harry Potter filmleri nedeniyle Warner Bros. şirketini dava etmişlerdir. Davanın nedeni ise Harry Potter filmlerinde Dobby isimli Elf karakterin, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e olan benzerliği iddiasıdır.

5- Krokodil (Ölüm Kokteyli)

Krokodil adlı uyuşturucunun etkisi

Krokodil adlı uyuşturucunun etkisi

İçeriğinde solvent, iyot ve fosfor gibi maddelerin bulunduğu Krokodil isimli uyuşturucu, Rusya’da yaklaşık 100.000 insan tarafından kullanılmaktadır. Morfinden 10 kat daha güçlü olan Krokodil, 3 yıl içinde cildin çürümesine ve dolayısıyla ölüme neden olmaktadır.

6- Moskova’daki Sokak Köpekleri

Moskova sokak köpekleri

Moskova sokak köpekleri

Moskova’da yaşayan başıboş sokak köpekleri, yiyecek bulmak için metroyu kullanarak bütün şehri dolaşmayı öğrenmişlerdir.

7- Hamile Kalma Günü

Rusya hamile kalma günü

Rusya hamile kalma günü

12 Eylül, Rusya’nın Ulyanovsk şehrinde hamile kalma günüdür. Çiftler o gün evde kalarak bol bol sevişirler ve hamile kalıp 9 ay sonra çocuğu olan kadınlar arasında yapılan çekilişte daire, otomobil vb. ödüller verilir.

8- Büyük Katerina

Büyük Katerina (Catherine the Great)

Büyük Katerina (Catherine the Great)

1729-1796 yılları arasında yaşamış ve Rusya’yı kesintisiz 34 yıl boyunca yönetmiş olan Büyük Katerina, efsaneye göre bir atla seks yaparken ölmüştür. Ancak gerçek kayıtlarda tuvalette felç geçirdiği ve kısa bir süre sonra öldüğü yer almaktadır.

9- Kaybolan Nükleer Silahlar

Rusya'nın Nükleer Silahları

Rusya’nın Nükleer Silahları

SSCB çöküşü sırasında 27.000 nükleer silaha sahipti. Ukrayna kaynaklı bir rapora göre, bu silahların Rusya’ya transferi sırasında 250 tanesinin kaybolduğu iddia ediliyor. Ancak Rus yetkililer bu iddiayı reddediyor.

10- Ramenki-43

Ramenki-43

Ramenki-43

Moskova’daki Metro-2 metro sisteminin Ramenki-43’e gittiği iddia edilmektedir. Ramanki-43, 30 yıldan bu yana 10.000 insanı destekleyen bir sığınak olarak söylentileri çıkan yer altında bir bölgedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir