Kapat

Saç Uzamasını Hızlandırmak İçin İhtiyacınız Olan 7 Besin

Uzun saç, birçok kadının gerçekleşmesini hedeflediği bir sonuçtur. Özel şampuanlar, maskeler ve saç kesimlerine ek olarak, beslenme değişikliğide saçların daha çabuk uzamasına ve canlanmasına yardımcı olur.
ViraListe olarak, saçlarınızı daha hızlı uzatmakla kalmayıp daha sağlıklı hale getirecek ürünler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

1. Somon

Somon

Bu balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri saç köklerini güçlendirir ve saç uzamasını tetikler. Bilimsel deneyler, bu asitleri içeren ürünlerin tüketilmesinin telojen süresini (saç köklerinin dinlenme periyodu) yarım sene kısalttığını göstermiştir. Ek olarak, somon B12 vitamini ve demir içerir. Bu aynı zamanda saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

2. Midye

Midye

Midye, tam anlamıyla çinko madenidir. Saçlarınızın daha hızlı büyümesine ve parlak görünmesine yardımcı olur. Her gün bir midye günlük çinko ihtiyacınızı karşılamaya yeter. Elbette her gün böyle bir beslenme tarzı imkansız gibi görünebilir. Çinko ihtiyacını kepekli ekmek, dana eti ve ciğerden karşılayabilirsiniz. Çünkü bu gıdalar yeterince çinko içermektedir.

3. Tavuk

Tavuk

Tavuk eti protein bakımından zengindir ve keratin üretimi için vücudun buna ihtiyacı vardır. Saç telinin %80’inin keratinden oluştuğunu düşünürsek bu maddenin önemini anlamış oluruz. Sadece 2-3 ay süreyle protein eksikliği saç dökülmesini gözle görülür şekilde hızlandırır. Hindi eti gibi bir başka yağsız et de protein bakımından zengindir.

4. Yumurta

Yumurta

Yumurtada bulunan protein ve biyotin, normal saç durumunun korunması ve daha hızlı saç uzaması için gerekli en önemli besin maddelerindendir. Katkı maddesi olarak biyotin tüketimi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Ancak biyotinin doğal yollarla alınması çok daha etkilidir.

5. Badem

Badem

Badem, saç uzamasını tetikleyen ve saçları güçlendiren E vitamini içerir. 30 gram badem, günlük ihtiyacın %70’inin karşılanması demektir. Buna ek olarak badem, biyotin, yağ asitleri ve B vitamini gibi yararlı maddeleri içerir.

6. Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, cilt sağlığı için faydalı B1, B2, B3, B4 ve saç uzamasından sorumlu B5, B6 vitaminleri bakımından zengin bir besindir. Ciddi saç dökülme problemi yaşıyorsanız, diyetinize daha fazla kabak çekirdeği eklemeniz gerekir.

7. Mercimek

Mercimek

Mercimek, sağlıklı saç uzaması için en önemli unsurlardan biri olan demir bakımından son derece önemli bir besindir. Dolayısıyla bir kase mercimek çorbası, günlük demir ihtiyacının yarısını karşılayabilir. Buna ek olarak, çinko, kolin (saç derisine kan taşıyan) ve diğer yararlı elementleri de içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir