Kapat

Sağlığımızı Korumak İçin Tüketmemiz Gereken 10 Besin

tam tahıllı ekmek

Hepimiz sebze ve meyvenin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu biliriz. Dünyaya gelişimizden itibaren dünya üzerindeki beslenme maceramız başlar. Anne sütünden sonra farklı besinlerle tanışır ve onları tüketmeye devam ederiz. Bunlardan bazıları vardır ki özündeki değerli besin kaynaklarıyla sağlığımızı korumamıza ve bizi sürekli zinde tutmaya fazlasıyla yardımcı olur. Sizin için hazırladığımız 10 değerli besin kaynağını yazımızın devamında görebilirsiniz.

sağlığımızı korumak için tüketmemiz gereken gıdalar

Sağlığımızı Korumak İçin Tüketmemiz Gereken Gıdalar

1. Patates

Patates içeriğinde bolca nişasta ve protein içerir. Evlerimizden eksin olmayan bu besin kaynağını birçok yemeğin içinde kullanabilir ya da ayrıca tüketebiliriz. Patates birçok hastalığında tedavisinde de kullanılabilir. Şeker hastalarına faydalıdır, Susuzluğu giderir, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yararlıdır. Karaciğer şişliğini de giderir. Damar şişliğine faydalıdır. Patates yemek yanık ve çıbanların ağrılarını geçirir.

2. Brokoli

Son yılların popüler besinlerinden olan brokoli yüksek düzeylerde diyet lifi ve vitaminler içeren bir gıda kaynağıdır. Doktorların bol bol tüketme konusunda tavsiyelerde bulunduğu bu besin kaynağı birçok hastalığa meydan okuyarak sağlığımıza büyük katkıda bulunuyor. Kolesterol seviyesinin düşürülmesi, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi, kan basıncının ayarlanması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, prostat ve birçok üreme organı hastalığı brokoli yardımıyla azaltılabilir.

3. Karpuz

Yazın sıcaktan kavrulurken buz gibi bir dilim karpuz yediğimizde hepimiz nasıl da ferahladığımızı biliriz. İşte bu lezzetli ve kimi zaman ferahlatıcı besin kaynağı sağlığımız içinde oldukça faydalıdır. İçeriğinde bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan Beta karoten içerir. Yüksek potasyum içeren karpuz, kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olan karpuz bağırsakları düzenlemede ve böbrek hastalıklarından kurtulmak içinde tüketilebilir.

4. Tam Tahıllı Ekmek

Tam tahıllı ekmeğin besin değeri oldukça yüksektir. Vücuttaki şekerin kontrolü, bağırsakların rahatlatılması ve yüksek tansiyona iyi gelen tam tahıllı ekmeğin, kalp hastaları ve damar rahatsızlığı görülen kişilerce de kullanılması tavsiye ediliyor.

5. Portakal

Kış aylarında bolca tükettiğimiz portakal içeriğinde bolca c vitamini bulunduruyor. Bu sebeple boğaz ağrısı veya grip başladığında portakal tüketimi de artıyor. Uzmanlar portakal gibi bolca c vitamini içeren besinlerin hastalığa tedavi olarak değil hastalıktan korunmaya yönelik tüketilmesinin daha akıllıca olacağını söylüyor. Günde bir portakal bağışıklık sisteminizi güçlendirir, kolesterolü düşürür, sizi zinde tutar ve diğer hastalıklardan da korunmanızı sağlar.

6. Süt

Tam bir enerji kaynağı ve birçok vitaminin birleştiği besin deposu olan süt, özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağı çocukları başta olmak üzere her yaş grubu için büyük önem taşımaktadır. Vücudun ihtiyacı olan B12, A ve C vitaminleri süt içerek önemli ölçüde karşılanabilmektedir.

7. Ispanak ve Lahana

Demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ile A, C, E ve B grubu vitaminlerini içeren ıspanak ve lahana protein açısından da oldukça zengindir. Temel reis çizgi filminden de hatırladığımız gibi ıspanak vücudun dayanıklılığını arttırır ve vücuda kuvvet verir. Yorgunluğu giderir. Zihni kuvvetlendirir. Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini azaltır. Hamile bayanlara doğacak çocuğun dirençli olması için lahana ve ıspanak tüketmesi tavsiye edilir. Ayrıca lahana mide ve bağırsak ülseri olmak üzere ülsere karşı koruyucu ve iyileştirmeye yardımcıdır.

8. Yulaf Ezmesi

Oldukça düşük kalorili bir besin olan yulaf ezmesi, midede daha uzun süre kaldığı için açlık hissini engeller ve diyetlerin vazgeçilmezlerinden biridir. Yağ miktarı oldukça azdır ve kan şekerini düzenler. Oldukça güçlü bir antioksidandır ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

9. Fasulye

Fasulye az yağlı ve et kadar yüksek proteinli olmasıyla besinler arasında büyük bir önem arz ediyor. bunlara ek olarak fasulye demir, folik asit ve bolca lifi de içinde bulunduruyor. Kalp sağlığını koruyan ve vücuttaki kemik yapısını güçlendiren fasulyenin faydaları saymakla bitmiyor.

10. Kavun

Bol miktarda A ve C vitamini içeren kavun, lezzeti ve besin değerleriyle sağlığımıza oldukça katkıda bulunuyor. Vücudu serinletir, idrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Böbrekleri temizler, böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Yatıştırıcı etkisi ile rahatlık verir ve uykusuzluğa iyi gelir. Cildin taze görünmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir