Kapat

Sağlığınızı ve Yaşam Kalitenizi İyileştirecek 9 Uyku Pozisyonu

Uyku pozisyonunuz sağlığınız için fark yaratabilir. Bu yazı şimdiye kadar ertelediğiniz, genel yaşamınızı iyileştirecek 9 yöntemin anlatıldığı bir derlemedir.

Bir insan yaşamı boyunca ortalama olarak 25 yıl uyur. İnsanların uykuya ihtiyaçları vardır. Ancak, araştırmacılar bilimsel olarak neden uykuya ihtiyacımız olduğunu tam olarak bilememektedir. Buna karşın yetişkin birinin 7-9 saat arasında bedensel olarak uykuya ihtiyaç duyduğu bilinmektedir. Yazımızın da konusu olan uyku pozisyonu sadece bu geçirilen yaklaşık 9 saati değil günün geri kalan bölümünü de yakından ilgilendirmektedir.

Uyku pozisyonu vücudumuzun bir çok noktasını etkileyebilir. Sırt ağrısından kan dolaşımına, baş ağrısından genel yorgunluğa kadar bir çok şekilde rahatsızlığa neden olabilir. Burada tüm bu rahatsızlıkların hafifletilmesine yardımcı olmak için çeşitli kaynaklardan derlenmiş 9 uyku pozisyonunu paylaşacağız.

#1. Sırt ağrısı

Sırt ağrısı

Eğer sırt ağrısı çekiyorsanız, uyku pozisyonunuzla bir fark yaratabilirsiniz. Sonuçta sizin için en iyi olan yerde uyumalısınız. Düz bir zeminde sırt üstü yatmalısınız. Dizlerin altına bir yastık ve bel altına küçük sarılı bir havlu yerleştirebilirsiniz.

#2. Omuz ağrısı

Omuz ağrısı

Omuz bölgenizde ağrı şikayetiniz varsa, ağrımayan omuz üzerine ve bacaklarınızı kendinize çekerek kıvrılıp yatabilirsiniz. Ayrıca ek bir destek olması için birer yastığı da göğüs bölgenize ve bacaklarınızın arasına yerleştirebilirsiniz.

#3. Sinüs sorunu

Sinüs sorunu

Sinüs enfeksiyonu ile mücadele ediyorsanız uyku pozisyonunuz faydalıda zararlıda olabilir. En doğru duruş için yüksek bir yastıkla başınızı yukarıda tutmalısınız.

#4. Baş ağrısı

Baş ağrısı

Uyku kaynaklı baş ağrısını önlemek için doğru uyku pozisyonunu bilmelisiniz. Başın sağa sola yıkılmasını engellemek için kenarlara yastık koyabilirsiniz.

#5. PMS ağrısı

PMS ağrısı

Ağrılı PMS ile ilgili semptomlardan muzdarip olan bayanlar için, uyku pozisyonu şikayetleri hafifletmeye yardımcı olabilir. Düz bir zeminde dizlerinizin altına bir yastık yerleştirerek en doğru pozisyonu almış olursunuz.

#6. Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon

Elbette yüksek tansiyon şikayeti konusunda bir uzman doktora danışmalısınız. Bununla birlikte, uyku pozisyonun kan basıncını nasıl etkilediğine dair çeşitli çalışmalar vardır. Bu çalışmalar sonucunda yüz üstü yatmanın kan basıncını düşürdüğü gerçeği ortaya çıkmıştır. Çalışmalara ilişkin hazırlanan raporda, özellikle erkeklerin yüz üstü uyku pozisyonunda kan basınçlarının belirgin şekilde düştüğü yazmaktadır.

#7. Sindirim problemi

Sindirim problemi

Sol tarafınıza dönüp yatmanın sindirime yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Son derece mantıklı görünüyor, çünkü midemiz hafifçe sol tarafımızda bulunuyor. Bu nedenle sola doğru yatmak yerçekiminin sindirim sürecine yardımcı olmasını sağlamış olursunuz.

#8. Boyun ağrısı

Boyun ağrısı

Ek destek kullanmak boyun ağrısı şikayetlerini hafifletebilir. Bunun için katlanmış yumuşak bir havlu işinize yarayabilir. Gerekirse daha rahat edebilmek için havluyu katlatıp yastık kılıfınızın içine yerleştirebilirsiniz.

#9. Mide ekşimesi

Mide ekşimesi

Son olarak mide ekşimesi şikayetinden bahsedeceğiz. Mide ekşimesi sorunu uykuyu çok zor hale getirebilir. Sadece sindirimde değil mide ekşimesinde de sol tarafa yatmak derdinize çare olabilir.
Bu anlattıklarımız uyku pozisyonunuzun sağlığınıza fayda sağlayabileceği yöntemlerden bazılarıdır. Her nasıl olursa olsun böyle şikayetlerden uzun süredir muzdaripseniz eğer, mutlaka bir doktora danışılması gerektiğini unutmayınız. Bu verdiğimiz bilgiler ise, yalnızca bilgi amaçlıdır. Herkese mutlu uykular!

“Sağlığınızı ve Yaşam Kalitenizi İyileştirecek 9 Uyku Pozisyonu” üzerine 2 yorum

  1. Yol Tarifi says:
  2. YemekOn says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir