Kapat

Seks Yapmanın Sağlığa 10 Harika Faydası

seksin sağlığa faydaları

Araştırmalar seks yapmanın çifti mutlu ederek ilişkiyi kuvvetlendirmesinin yanında, sağlık açısından da birçok faydası olduğunu ortaya çıkartmıştır. Seks yapmak stres seviyesini düşürerek, stresin neden olduğu birçok olumsuz etkiyi de ortadan kaldırıyor. Vücut üzerinde birçok egzersizle aynı gösteren seks, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. İşte Seks Yapmanın Sağlığa Faydaları;

1. Daha İyi Uyumaya Yardımcı Olur

Seks yaptıktan sonra, yapılmayan zamanlara göre çok daha rahat bir uyku çekersiniz. Beynimiz seksten sonra oksitosin adı verilen ve stres seviyesini düşüren bir hormon salgılar. Bu sayede çok daha rahat ve kaliteli bir uykunun kapısı açılmış olur.

2. Kalori Yakar

Egzersiz yapamadığınız için kurtulamadığınız fazla kilolarınızdan, düzenli seks yaparak kurtulabilirsiniz. Çünkü seks yaparken yaklaşık 150 kalori yakarsınız. Bu da yaklaşık 15 dakikalık orta tempoda koşmakla eş değerdir. Siz hangisini tercih edersiniz koşmak mı seks mi?

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Haftada en az iki kere seks yapıyorsanız, kendinize büyük bir iyilik yapmış oluyorsunuz. Çünkü seks yapmak soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı antikor üretimini %30 artırır.

4. Yaşlanmayı Geciktirir

Çevrenizde yaşı ilerlemiş olmasına rağmen çok genç görünen tanıdıklarınız mutlaka vardır. Bu insanların genç görünmesinin sırrını hep merak etmişsinizdir. İşte şimdi bu sırra siz de sahipsiniz! Seks yaparken vücudun salgıladığı endorfin (mutluluk hormonu) ve D vitamini, özellikle ciltteki pürüzlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Böylelikle yaşlanmanın etkileri geciktirilmiş olur.

5. Stresten Kurtulmayı Sağlar

İskoçya Biyolojik Psikoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, seks yaparken stres ve kan basıncı seviyesinin düştüğü keşfedildi. Araştırmaya katılan 22 çiftin stres ve kan basıncı seviyeleri, eşleriyle seks yapmadan önce ve seks yaptıktan sonra ölçüldü. İki sonuç arasında neredeyse %40’lık bir fark tespit edildi.

6. Hamile Kalma Olasılığını Yükseltir

Düzenli seks yapmak kadınlarda adet döngüsünü düzenler ve çocuk sahibi olma ihtimalini artırmış olur.

7. Hastalıklarla Savaşmaya Yardımcı Olur

Düzenli seks yapmak her iki cinsiyette de kalp hastalıkları, soğuk algınlığı ve hatta kanser gibi bazı hastalıklara karşı mücadelede yardımcı olmaktadır.

8. Ağrıların Azalmasına Yardımcı Olur

Seks yapmanın ağrılarınızı gidermek için ağrı kesiciye göre harika bir alternatif olduğunu biliyor muydunuz? Bu konuda yapılan çalışmalar, vajinanın uyarılmasının bir kadının migren baş ağrısı, artrit ve regl döneminde yaşadığı ağrıları azalttığını göstermiştir. Seks sırasında salgılanan endorfin ve oksitosin hormonu ağrıların azalmasını sağlıyor.

9. Güzelliğinize Güzellik Katar

Özellikle saç ve cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan östrojen hormonu, seks sırasında neredeyse tavan yapar. Ayrıca daha güzel ve çekici görünmek için ihtiyacınız olan feromon hormonu salınımı da seks sırasında dikkat çekici bir şekilde yükselir.

10. Genel Sağlık Seviyesini Yükseltir

Sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarının mutlu olmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Ne kadar mutluysanız o kadar sağlıklısınızdır. İşte seks yapmak vücudun diğer tüm aktivitelerden daha fazla mutluluk hormonu salgılamasını sağladığı için genel sağlık düzeyinizin artmasına yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir