Kapat

Şimdi Olsa da Yesek Diyeceğiniz Damak Çatlatacak 12 Lezzet

Güzel ülkemizin coğrafi konumu, Orta Asya ve Anadolu dan başlayan uzun tarihsel sürece bağlı olarak bir çok uygarlıkla kurulan ilişkiler, Selçuklu ve Osmanlı gibi iki büyük imparatorluktan gelen yeme içme geleneği ve bu geleneklere getirilen yeni açılımlar. Türk mutfak kültürünün bağlı olduğu bu tarihsel süreç taraflı tarafsız, yerli yabancı milyonların beğendiği, “beğendiği demek az kalır” bayıldığı bir gerçektir. Hamur işleri, çorbalar, kebaplar, tatlılar, salatalar, zeytin yağlılar, deniz ürünleri, mezeler…

Saymakla bitmeyecek, dillere destan, damak çatlatan  o kadar çok Türk mutfağına ait yemeğimiz ve içeceğimiz var ki; zeytinyağlı sarma mı diyelim, adana kebap mı diyelim, mercimek çorbası mı diyelim, çiğ köfte mi diyelim, bursa iskender mi diyelim, Konya Mevlana pidesi mi diyelim, içli köfte mi diyelim, künefe mi diyelim, cacık mı diyelim, hamsi tava mı diyelim, baklava mı diyelim, etli kuru fasulye mi diyelim, çoban salata mı diyelim, menemen mi diyelim, ızgara köfte mi diyelim, , kaymaklı ekmek kadayıfı mı diyelim, külbastı mı diyelim, beyti mi diyelim, fıstık sarma mı diyelim, sütlü tatlılar mı diyelim, Türk kahvesi mi diyelim… Diyelim de diyelim. Daha sayamadığımız onlarcası. Yazarken ağzım sulanmadı desem yalan olur.

Yazının başlığında da belirtiğimiz üzere şimdi olsa da yesek diyeceğiniz, lezzetli mi lezzetli, hem gözümüzü hem de midelerimizi doyuracak Türk mutfağından 12 lezzeti listeliyoruz.

 1. İskender kebap

  İskender Kebap

 2. Zeytinyağlı yaprak sarma

  Zeytinyağlı Yaprak Sarma

 3. Mercimek çorba

  Mercimek Çorbası

 4. Beyti

  Beyti Sarma

 5. Baklava

  Baklava

 6. Menemen

  Menemen

 7. Fıstık sarma

  Fıstık Sarma

 8. Hamsi tava

  Hamsi Tava

 9. Mevlana pide

  Mevlana Pide

 10. Çiğ köfte

  Etli Çiğ Köfte

 11. Yayık ayranı

  Yayık Ayranı

 12. Patatesli börek

  Patatesli Börek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir