Kapat

Sivilcelerden Kurtulmak İçin En Etkili 10 Doğal Yöntem

Sivilcelerden kurtulmak için doğal yöntemler

Sivilce her yaştan insanda ortaya çıkabilecek bir cilt problemidir. Özellikle ergenlik döneminde ve genç yaşlarda sıklıkla görülen bu problemin tedavisi için bir çok ilaç ve doğal yöntemler geliştirilmiştir. Bu problemin temelinde yağ yatmaktadır. Yağlanan ciltteki gözenekler tıkanarak cildin iç yapısının hava almasını engeller. Hava sirkülasyonu gerçekleşmeyen deriye yerleşen mikroplar gözeneklerin tıkandığı bölgelerde yani yağla kaplanan bölgede sivilce oluşumuna sebep olur. Sizler için hazırladığımız yazımızda sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olacak 10 öneriyi okuyabilirsiniz.

sivilceleri yok eden doğal yöntemler

Sivilceleri Yok Eden Doğal Yöntemler

1. Cilt Temizliğinize Özen Göstermek

Cildiniz daima temiz olmalıdır. Çok fazla tahriş etmeyecek şekilde cildinizi günde en az üç defa ılık su ile yıkamalı ve temizlemelisiniz. Besleyici etkileri olan bitkisel cilt temizleme ürünlerini tercih edebilirsiniz. Kimyasal ürünleri, sabunları cilt temizliğinde kullanmanız kısa kısa zamanlı etki etse de uzun vadede sizi memnun etmeyecektir, kullanmamanızı tavsiye ederiz.

2. Stresten Uzak Durmak

Stres sivilce oluşumundaki en büyük faktörlerin başında geliyor. Özellikle de ergenlik döneminde ve genç yaştaki insanların stres içinde olması hızlı bir şekilde sivilceye dönüşebiliyor. Stresi oldukça düşük seviyeye düşürmek için çabalayın ve düzenli uykuya özen gösterin.

3. Taze Meyveler Tüketmek

Taze meyve tüketmenin faydaları saymakla bitmiyor. Sivilce problemlerinizi azaltması bunlardan sadece bir tanesi. Meyvelerin özünde bulunan bolca C vitamini sivilcenin azalmasında, cildin canlı ve parlak görünmesinde büyük etki ediyor.

4. Kabartma Tozu

Kabartma tozu kolayca ulaşabileceğiniz ve kullanışlı bir sivilce tedavi aracıdır. Bir yemek kaşığı yoğurt ve bir paket kabartma tozunu karıştırarak cildinize maske olarak uygulayabilirsiniz. Maskeyi bir saate kadar yüzünüzde bekletin ve yıkayın. Bu yöntem hem sivilcelerinizi azaltacak hem de cildinizde kalan sivilce lekelerinin yok olmasına yardımcı olacaktır.

5. Yumurta

Yumurta sivilceyi azaltmak için kullanabileceğiniz diğer yöntemlerden biridir. Bir adet yumurtayı kırıp sarısı ve beyazını ayırın. Yumurtanın beyazını yüzünüzdeki sivilceli bölgeye uygulayın ve kuruması için 5 dakika bekleyin. Tamamen kuruduktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi günde iki defa olmak üzere, güne başlarken ve gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Sonuçlarına sizde şaşıracaksınız.

6. Diş Macunu

Diş macunu dişlerimizi temizlemesinin ve korumasının yanında sivilcelere uyguladığımız zaman büyük ölçüde yok olmalarının önemli bir etkeni. Gece yatmadan yüzünüzdeki sivilceye diş macununu uygulayın ve sabah kalktığınız zaman sivilcenin yok olduğunu kendiniz görün. Diş macunu sivilcenin içindeki sulu maddeyi emerek sivilcenin kurumasını sağlıyor ve kuruyan sivilce yok oluyor. Cildinizde hafif tahrişe sebep olabilir. Uygulamaya müteakip yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

7. Limon Suyu

Limon suyu hemen hemen her evde bulunur. Sivilce ve akne tedavisinde kullanılan en iyi doğal yöntemlerden biridir. Limon içeriğinde bolca antioksidan, doğal meyve asidi ve cilde faydalı mineraller içerir. Bu maddeler ciltteki ölü deri hücrelerini canlandırır. Limon suyunu bir parça pamuk vasıtasıyla sivilceli bölgeye uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü yıkayın ve bu uygulamayı günde iki defa tekrarlayın.

8. Sarımsak ve Karanfil

Sivilcelerin içerisinde bulunan sıvının bakterilerden oluştuğunu yazımızın başında söylemiştik. Doğal bir antibiyotik görevi yapan sarımsak ise bu bakterilerin yok olmasında ve sivilce tedavisinde kullanılan başlıca yöntemlerden biri. Aynı şekilde karanfilde cilt döküntülerinin tedavisinde kullanılıyor. İlk olarak biraz karanfil ve dövülmüş sarımsağı karıştırın. Ellerinizin steril olmasına özen gösterin. Hazırladığınız karışımı sivilceli bölgeye uygulayın ve kuruduktan sonra biraz bekleyip yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. 2, 3 gün içinde sonuçlarını göreceksiniz.

9. Bal

Genellikle balın sadece yenildiğini ve faydalı olduğunu biliriz. Ancak bal cildimize de ayrı bir katkıda bulunup istenmeyen sivilce ve akneleri tedavi ediyor. Balın içeriğinde bolca antioksidan bulunabilir. Ayrıca antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sebeple balı cildinize uyguladığınızda olumlu sonuçlar almanız kaçınılmazdır.

10. Gül Suyu

Cilt kırışıkları, cilt lekeleri ve sivilcelerin tedavisinde kullanılan gül suyu, doğal tedavi yöntemlerindendir. Gül suyu uygulandığı bölgeyi derinlemesine temizler ve akne oluşumunu engeller. Gül suyunu pamuk vasıtasıyla cildinizdeki problemli bölgelere tahriş etmeyecek şekilde uygulayabilirsiniz.

Sizlere sivilceleri azaltmanız ve onlardan kurtulmanızı sağlayacak sıkça kullanılan doğal tedavi yöntemlerini aktardık. Bunların yanı sıra sivilcelerle baş edemiyor ve bu tedavilerden de faydalanamıyorsanız, sağlıklı ve kontrol altında bir tedavi için doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir