Kapat

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Evde Uygulayabileceğiniz 7 Yöntem

Siyah noktalar genellikle can sıkıcı, bazen utanç verici ve kalıcı olarak kurtulmak ise zordur. Siyah noktalar ile ilgili olarak yaygın olarak bir yanlış anlama vardır, bu da kirli deriden kaynaklandığı düşünülmesidir. Durum aslında böyle değildir. Siyah noktalar ölü cilt hücrelerinden, sebum birikmesinden ve cildin kendi kendini nemlendirmek için kullandığı yağdan kaynaklanır. İnsanlar, çok fazla yüz yıkayarak siyah noktalardan kurtulacaklarını sanırlar, ancak böyle yaparak daha fazla siyah nokta oluşumuna neden olmaktadırlar. Aşırı yıkama sonucunda daha fazla sebum açığa çıkacak, aşırı ovma daha fazla ölü hücreye sonuç olarak da daha fazla siyah nokta oluşmasına neden olacaktır.

Korkmanıza gerek yok. Listemizdeki tavsiyeler ile yepyeni bir görünüme kavuşabilirsiniz. Lütfen bu yöntemlerin tamamını aşırı şekilde uygulamaya kalkmayın. Deneyin, size en çok fayda sağladığına inandığınıza devam edin. Haftada 2 veya 3 seferden fazla uygulamamaya özen gösterin. Sağlık konusundaki her zaman yaptığımız uyarımızı tekrarlamakta fayda var. Rahatsızlık seviyesindeki durumlarda mutlaka bir doktora danışmalısınız.

siyah noktalardan kurtulmak için doğal ev çözümleri

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Çözüm Yolları

1. Karbonat

Yemekler dışında da çok kullanılan ucuz bir mutfak ürünüdür. Cildin pul pul döküldüğü durumlarda da kullanılmaktadır. Karbonat cildin PH dengesini ayarlamak için çalışır, bu yüzden düzenli kullanılması sebum üretiminin azalmasına yardımcı olur ve siyah nokta oluşumunu engeller.
Cildinizi yumuşak ve pürüzsüz yapacak macun için bir çorba kaşığı karbonatı bir miktar suyla karıştırın. Bu macun kıvamındaki karışımı 1-2 dakika nazikçe ve dairesel hareketlerle cildinize uygulayın, sonra iyice yıkayın.

2. Limon suyu toneri

Piyasa da bir çok marka da bu seçeneğiniz bulunmaktadır. Ancak kendi ürününüzü üretebilirsiniz. Limon suyu ölü hücrelerin ciltten atılması için ve tıkanmış gözenekler için mükemmel bir üründür. Limon suyu hassas ciltleri büzüştürebilir veya tahrişe neden olabilir. Bu şekilde cilt yapısına sahip olanlar su ile seyrelterek kullanmalıdır.
Uygulama için, ilk başta yüzünüzü bir temizleyici ile nazikçe yıkayın. Ardından seyreltilmiş limon suyunu bir pamuk yardımıyla direk siyah noktalı bölgelere uygulayın. 10 dakika kurumasını bekleyin ve daha sonra soğuk suyla yüzünüzü tekrar yıkayın. Bu yöntem günlük olarak kullanılabilir. Limon suyundaki C vitamini yeni hücre oluşumuna yardımcı olduğundan yaraların iyileşmesini hızlandırabilir.

3. Yumurta akı

Tıpkı tonerler gibi piyasada siyah noktalar için yapışkanlı şeritlerde satılmaktadır. Bizim tavsiyemiz yine kendi şeritlerinizi kendiniz yapmanızdır. Bunun için ihtiyacınız olan yumurta akı ve peçetedir. Yumurta aklarını bir kaseye ayırın. Etkilenen bölgelere bir pamuk yardımıyla yumurta akını sürün ve üzerine peçete yapıştırın. Daha sonra tekrar yumurta akını sürün ve kurumasını bekleyin. Dış tabaka kuruduktan sonra, etkilenen bölgeden peçeteyi sıyırın ve yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Ardından en sevdiğiniz nemlendiriciyi cildinize uygulayın. Bu yöntem özellikle yağlı ciltler için çok faydalıdır. Ayrıca kırışıklıkların giderilmesinde de etkili bir yöntemdir.

4. Jelatin tozu ve süt

Siyah noktalar için bir başka harika gözenek temizleme yöntemi jelatin+süttür. Bir çorba kaşığı jelatin tozunu bir çorba kaşığı süt ile karıştırın ve karışımı 10-12 saniye mikrodalgada tutun. Fırından çıkardıktan sonra karışım dokunabilecek sıcaklığa geldiyse bir sünger yardımıyla siyah nokta olan bölgelere uygulayın ve ince bir maske olmasına izin verin. Kuruyan jelatini yavaşça yüzünüzden sıyırın ve soğuk su ile durulayın. Bu işlem günlük olarak kullanılabilir.

5. Bentonit kili

Bentonit

Siyah nokta tedavisi de dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan, genel cilt sağlığı için harika bir yöntemdir. Bu kil, gerekli minerallerle cildi besler, gözenekleri tıkayan yağların ve atıkların dışarı atılmasına yardımcı mineraller bakımından da son derece zengindir. Bir kil maskesi yapmak için, bir çorba kaşığı kil ile birlikte elma sirkesi veya suyu kalın bir macun kıvamını elde edene kadar karıştırın. Temiz ellerle doğrudan kalın bir tabaka halinde yüzünüze uygulayın ve tamamen kurumaya bırakın. Soğuk suyla durulayıp, nemlendirici uygulayın.

6. Süt ve Hindistan cevizi

Bir başka yöntem de süt ve Hindistan cevizi karışımıdır. Hindistan cevizi pürüzsüz olarak çalışır ve süt de cildi yumuşak bırakır. Süt aynı zamanda ölü hücrelerin atılmasını sağlayan laktik asit içerir. İnce bir kıvam elde edene kadar Hindistan cevizi tozu ve sütü karıştırın. Karışımı siyah nokta olan bölgelere 3-5 dakika boyunca dairesel hareketlerle uygulayın. Daha sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın.

7. Temizleyiciler ve Nemlendiriciler

Su hayattır

Bu tür hazır ürünler harika sonuçlar verebildiği gibi, aşırı kullanılmaları durumunda cildi kurutabilir. Bazen en iyi yöntem en basit yöntemdir. Günde iki defa yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ya da hafif bir temizleyici kullanın, havluyla kurulayın ve en sevdiğiniz nemlendiricinizi uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir