Kapat

Sizi Zinde Tutacak Ayak Tabanlarınızda Bulunan 21 Masaj Noktası

ayak tabanı masaj noktaları

Ayaklarımızın altında ve üstünde, iç organlarımızla doğrudan bağlantılı bölgeler vardır ve bu noktalara doğru baskılar yaparak rahatlayabilir ve yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

ViraListe olarak size en önemli masaj noktalarını gösteren ve kendinizi en iyi hissetmenizi sağlayacak doğru davranışlar konusunda tavsiyeleri içeren bir yazı derledik. Faydalanacağınızı düşünerek mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

#1. Ayaklarınıza nasıl masaj yapmalısınız?

Ayak masajı

Sadece belirli noktaları değil, tüm ayağa masaj yapmanız önerilir. Öncelikle, ayaklarınızı uzatın ve ısıtın. Ayaklarınızı ısıtmak için, oda içerisinde gezinebilir, parmak uçlarınızda birkaç kez yükselebilirsiniz veya sıcak ayak banyosu yapabilirsiniz.

Ayağınızı yumuşak hareketlerle ovun, sonra her aktif noktaya 3-7 saniye parmaklardan topuğa doğru boyunca baskı uygulayın.

Şikayetlerinizi tetikleyen noktaları kendiniz kolayca bulabilirsiniz. Bu noktalar, bazı organlarınızın iyi çalışmadığı anlamına gelir. Özellikle o bölgelere doğru masaj, size daha iyi hissettirecektir.

Ağrılı bölgelere baş parmağınızla kısa esler vererek baskı uygulamalısınız. Tüm süreç 1 dakikadan fazla sürmemelidir. Eğer her şeyi doğru yapmışsanız, acı kaybolacaktır.

#2. Ayaktaki ana bölgeler

Ayağımızdaki bölgeler

Sağ ve sol ayak 5 bölgeye ayrılmıştır. Ayakta bulunan her bölge, vücudun belirli yerlerine ve iç organlarına karşılık gelmektedir.

#3. Birinci bölge

Birinci bölge

Her iki ayak içinde aktif noktaların konumu ve anlamı aynıdır. Eşleştirilmiş organların yansımaları, mesela gözler, sağ göz sağ ayak-sol göz sol ayak şeklindedir.

#4. İkinci bölge

İkinci bölge

İkinci bölge için sağ ve sol ayaktaki etki alanları farklıdır. Resimde de görebileceğiniz üzere sol ayaktaki kalp yansıma alanı, heyecanlandığınızda ya da stres içerisindeyseniz masaj uygulamanız gereken yerdir.

#5. Üçüncü bölge

Üçüncü bölge

Sağ ve sol ayak üzerinde bulunan noktaların anlamları farklıdır.

#6. Dördüncü bölge

Dördüncü bölge

Bu alandaki noktaların anlamı hem sağ hem de sol ayak için aynıdır.

#7. Beşinci bölge

Beşinci bölge

Son olarak beşinci bölgede yer alan noktaların anlamları ve etki alanlarıda her iki ayak içinde aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir