Kapat

Soğanın Mucize Bir Nimet Olduğunu Gösteren 19 Kullanım Alanı

adet sancıları nasıl hafifletilir

Soğan hemen hemen her evin mutfağında bulunur ve neredeyse bütün yemeklerde kullanılır. Ancak soğan doğramak, içerdiği enzim ve gazların açığa çıkmasından dolayı gözleri yaşartması nedeniyle bazen işkence haline gelebilir. Bu nedenle çoğu kişi soğan doğramaktan zevk almaz. Ancak soğanın salata, çorba veya eklendiği herhangi bir yemeğe lezzet vermesini sağlayan içerdiği bu enzimlerdir. Bunun yanında soğanın sağlığa faydalarından ızgara temizlemede kullanılmasına kadar birçok faydalı kullanım şekli vardır. Soğanın sizler için bir araya getirdiğimiz kullanım alanlarını okuduktan sonra, alışveriş sepetinize daha fazla soğan ekleyeceksiniz.

#1- Yanmış Pilavı Kurtarır

Yarım soğanı yanık pilavın üstüne koyun. Soğan yanık kokusunu emecek ve pilavınızı çöpe atılmaktan kurtaracaktır.

Yanmış Pilav Nasıl Kurtarılır

#2- Metal Eşyaları Parlatır

Soğanı doğrayıp ezdikten sonra suyun içine koyun. Suya batırdığınız bezle metal eşyanızı silin.

Metal Eşyaları Partlatma

#3- Baş Dönmesini Geçirir

Bir parça kesilmiş soğanı baş dönmesi yaşayan bir kişiye koklatın.

baş dönmesi nasıl geçer

#4- Uykusuzluğu Tedavi Eder

Soğanın güzel kokmadığı aşikar, ancak yattığınız odaya yerleştirdiğiniz yarım soğanın kokusunu solumak, kolay uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Kolay Uyumak İçin Neler Yapılır

#5- Cinsel Performansı Artırır

Seks uzmanı Psalm Isadora, soğanın testosteronu artırdığını ve böylece hem erkekler hem de kadınların libido seviyesini artırdığını söylüyor. Ayrıca “Soğan Hint tıbbı Ayurveda’da cinsel enerji üretmek için kullanılan bir tonik olarak biliniyor” diye ekliyor.

Cinsel Performans Artırıcı Yyiyecekler

#6- Parmağa Batan Kıymıkları Deriyi Kesmeden Çıkartır

Bir parça çiğ soğanı etkilenen bölgeye bantlayın. Bir saat bekledikten sonra soğanı çıkarın. Kıymığın derinin üstüne çıktığını göreceksiniz.

kıymık nasıl çıkar

#7- Sivilce ve Yara İzlerinin Azalmasına Yardımcı Olur

Soğan suyu, domates suyu ve nim yağını karıştırarak sorunlu bölgelere uygulayın. Bu tedavi kızarıklıkları azaltacak, sivilceleri giderecek ve yara izlerini hafifletecektir.

sivilce ve yara izleri nasıl geçer

#8- Aşırı Kirli veya Yanık Tencereleri Temizler

Tencerelerde yanıklar veya çıkması zor lekeler varsa, kesilmiş soğan eklediğiniz sıcak suyu tencerenin içine koyun ve bir süre bekleyin. Daha sonra tencereyi yıkayın.

tenrecedeki yanık nasıl geçer

#9- Kolesterol Seviyesini Düşürür

Hong Kong’da bilim adamları 8 hafta boyunca yüksek kolesterol içeren bir diyetle beslenen hamsterlara, sonraki 8 hafta boyunca yiyeceklerin yanında ezilmiş soğan yedirdiler ve kolesterol seviyesinin yüzde 20 oranında düştüğünü gördüler.

kolesterol nasıl düşer

#10- Sindirim Sistemini Geliştirir

Soğan ishali önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olan çözünebilir lif olan oligofruktoz içerir. Oligofruktoz gastrik ülser gelişme riskini azaltır ve bağırsaklarda iyi bakterilerin üremesini sağlar.

sindirim sistemi nasıl gelişir

#11- Adet Sancılarını Azaltır

Adet sancılarını azaltmak için soğan çayı içebilirsiniz. Soğanın zarlarını ayırın ve zarları durulayın. Birkaç dakika kaynatın ve bal ilave ederek için. Soğan, Kuersetin gibi tıbbi özelliklere sahip fenolik bileşikler içerir.

adet sancıları nasıl hafifletilir

#12- Kansere Karşı Korur

2004 yılında Tarım ve Gıda Kimyası dergisinde yayınlanan bir araştırmada, kuersetin maddesinin anti-kanser özelliği olduğu tespit edildi. Araştırmada, kuersetin’in kolon ve karaciğerdeki kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı tespit edildi.

kanserden nasıl korunulur

#13- Sivrisinek ve Böcek Sokmalarından Korur

Kötü koksa da sivrisinek ve böcek sokmalarından korunmak için cildinize soğan sürebilirsiniz.

sivrisinek neye gelmez

#14- Boğaz Ağrısını Hafifletmeye Yardımcı Olur

Soğan kabuklarını suda kaynatın ve süzün. Bal ilave edin ve için.

boğaz ağrısı nasıl geçer

#15- Boya ve Cila Kokularını Giderir

Bir soğanı ortadan ikiye kesin ve bir tabağa koyun. Birkaç saat odada bırakın. Soğan boyalardaki kimyasallardan kaynaklanan güçlü ve genellikle zehirli kokuyu emer.

boya kokusu nasıl geçer

#16- Mangal ve Izgaraları Temizler

Ateş ile iyice ısıttığınız mangal ya da ızgaranızı, alüminyum folyo ya da bir çatal yardımıyla tuttuğunuz yarım soğan ile silin. Bu ızgaranızı temizleyecektir. Kullandığınız soğanı çöpe atmayı unutmayın.

mangal nasıl temizlenir

#17- Sinekleri ve Böcekleri Uzak Tutar

Bir soğanı soyun ve bir kap suyun içine koyun. Kabı açık pencerenin önüne yerleştirin. Ayrıca bahçenizdeki çiçek ya da sebzelerden böcekleri uzak tutmak için üstlerine soğan suyu püskürtebilirsiniz.

sinekleri uzak tutmak

#18- Evcil Hayvanların İstemediğiniz Yerlerden Uzak Durmasını Sağlar

Evcil hayvanlarınızın yaklaşmasını istemediğiniz yerlere bir soğan koyun. Tüylü dostlarınız soğan kokusundan nefret eder ve kokulu yerden uzak durmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

kediler

#19- Siğilleri Yok Eder

Ezilmiş aspirin, su ve dilimlenmiş soğanları karıştırın, solüsyonu siğilin üzerine uygulayın. Karışım siğili küçülterek yok edecektir. Karışımı uyguladıktan sonra üzerine yara bandı yapıştırabilirsiniz.

siğil nasıl geçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.