Kapat

Garip ama Güzel Bitkilerle Dolu Gerçeküstü Ada: “Sokotra”

Hint okyanusundaki Aden körfezinde yer alan adaların en küçüklerinden bir tanesinde, gerçek olduğuna inanamayacağınız bitkilerle dolu bir ada bulunuyor. Somali kıyılarına 250 kilometre ve yemen sahiline 340 kilometre uzaklıktaki Sokotro Adası, Dünyanın en garip bitki örtüsüne ev sahipliği yapıyor.
Sanki peri masalında olmak gibi…

Kalker mağaraları ve uzun dağlar…

Kalker mağaraları

Ve büyük, güzel kumsallar…

Sokotra kumsalları

Sokotra, dünyada başka hiçbir yerde bulamayacağınız 825 bitki türünü barındırıyor. Bu bitkilerin yanında sadece burada görebileceğiniz sürüngen ve salyangozlar da bulunmaktadır. Ayrıca 253 eşsiz ve ayırt edici resif ve mercan türleri yer almaktadır. Aslında sokotra’daki bitki ve hayvan türlerinin %90’ı dünyanın hiçbir yerinde bulunamaz.

Sokotra, güzel bitkilerle dolu olduğu kadar…

Sokotra ağaçları

Aynı zamanda salyangoz gibi çok sayıda endemik hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor.

Sokotra salyangozu

Sokotra’nın en çarpıcı bitki türlerinden biri ejderhanın kan ağacı veya başka bir deyişle kırmızı suyu ve şemsiye şeklinden dolayı “Dracaena Cinnabari” dir. Kırmızı ağaç özü günümüzde boya ve vernik sanayinde kullanılmaktadır. Olağanüstü ve muhteşem görüntülerinin dışında Sokotra nın bazı bitkilerinin tıp ve kozmetik sektöründe kullanıldığını belirtelim.

Bu şemsiye benzeri ağaç, kırmızı özünden dolayı Ejderha Kan Ağacı olarak adlandırılır.

Ejderha ağacı

Ejder ağacının özü boya ve vernik yapımında kullanılır.

Ejderha ağacı

Peki neden Sokotra’nın bitki ve hayvanları sadece bu adaya özgüdür?
Çünkü Sokotra altı ila yedi milyon yıl süredir Afrika kıtasından ayrılmış durumdadır. Geniş kumlu plajları, kireç taşı mağaraları ve devasa yüksek dağlarından dolayı Sokotra’nın ekosistemi Afrika kıtasının da yaşanan ekosistemden tamamen bağımsızdır ve dolayısıyla garip türlerin bulunması bu nedenledir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.