Kapat

Son 10 Yılda “En İyi Film” Oscar Ödülü Alan 10 Film

The Departed

Akademi Ödülleri veya Oscarları, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından her yıl düzenlenen ödül törenidir. Kazananlara (24 kategoride) Oscar heykelinin bir kopyası verilir. Bir yapımın tüm yönleri ile değerlendirdiği “En İyi Film” kategorisi ise Akademi Ödülleri’nin en önemlisidir. Bu ödül geçmişten bugüne “En Olağanüstü Film”, “En Olağanüstü Yapım”, ve “En İyi Film” şeklinde isimlendirilmiştir.

Aşağıdaki listede 2007 – 2016 yılları arasında düzenlenen Oscar Ödülleri’nde “En İyi Film” ödülüne layık görülmüş filmlere yer verdik.

1- 2016: Spotlight

Spotlight

Yönetmen: Thomas McCarthy

Oyuncular: Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams

Konusu: Boston Globe gazetesine bağlı Spotligh isimli birimin, Katolik Kilisesi’ne bağlı rahiplerin kiliseye giden çocukları taciz etmeleri ve bu olayın üstünün kilise tarafından örtüldüğünü ortaya çıkarma çabaları anlatılmaktadır.

2- 2015: Birdman

Birdman

Yönetmen: Alejandro González Iñárritu

Oyuncular: Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton, Emma Stone, Naomi Watts, Amy Ryan, Andrea Riseborough, Merritt Wever, Lindsay Duncan.

Konusu: Geçmişte popüler olan unutulmuş bir oyuncunun, kariyerini tekrar canlandırmaya çabalaması ve bu süreçte yaşadığı zorlıklar anlatılıyor.

3- 2014: 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)

12 Years a Slave

Yönetmen: Steve McQueen

Oyuncular: Michael Fassbender, Brad Pitt, Chiwetel Ejiofor, Michael K. Williams, Paul Dano, Benedict Cumberbatch, Garret Dillahunt, Ruth Negga, Sarah Paulson, Scoot McNairy, Paul Giamatti, Taran Killam, Alfre Woodard.

Konusu: 1800’lü yılların ortasında New Yorkt’ta yaşarken kaçırılan ve ülkenin güneyinde köle olarak satılan siyahi bir adamın hikayesi anlatılıyor.

4- 2013: Argo

Argo

Yönetmen: Ben Affleck

Oyuncular: Bryan Cranston, Ben Affleck, John Goodman, Taylor Schilling, Kyle Chandler, Clea DuVall, Alan Arkin, Victor Garber, Tate Donovan, Richard Kind, Mark Rhino Smith.

Konusu: Bir CIA ajanının, İran devrimi kaynama noktasına ulaştığı sırada, Kanada büyükelçisinin evinin sığınağında gizlenen altı Amerikalıyı kurtarmak için hazırladığı riskli plan anlatılıyor.

5- 2012: The Artist

The Artist

Yönetmen: Michel Hazanavicius

Oyuncular: Jean Dujardin, Bérénice Bejo, John Goodman, James Cromwell, Penelope Ann Miller, Missi Pyle.

Konusu: 1927 yılında Hollywood’un sessiz film yıldızı George Valentin’in, sesli filmlerin çıkmasıyla kariyerinde yaşadığı düşüş ve genç dansçı Peppy Miller ile yaşadığı ilişki anlatılıyor.

6- 2011: The King’s Speech (Zoraki Kral)

The King's Speech

Yönetmen: Tom Hooper

Oyuncular: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Guy Pearce, Claire Bloom, Michael Gambon, Timothy Spall, Derek Jacobi, Jennifer Ehle, Ramona Marquez, Freya Wilson.

Konusu: Kraliçe 2. Elizabeth’in babası olan Kral VI. George’ın hikayesi anlatılıyor. George, kardeşinin hakkından feragat etmesiyle gönülsüzce tahta geçer. Kekeme olduğu için kral olmaya uygun olmadığı düşünülen George, Lionel Logue adlı alışılmışın dışında teknikleri olan bir konuşma terapistinden yardım almaya başlar. Terapisti ile dostluk kuran ve beklenmedik bir gelişme göstererek konuşması düzelen George, yaklaşan savaşta ülkesine liderlik yapabilecektir.

7- 2010: The Hurt Locker (Ölümcül Tuzak)

The Hurt Locker

Yönetmen: Kathryn Bigelow

Oyuncular: Jeremy Renner, Anthony Mackie, Brian Geraghty, Guy Pearce, Ralph Fiennes, David Morse, Evangeline Lilly, Christopher Sayegh, Christian Camargo.

Konusu: Savaş kaosunda tehlikeli bir kedi-fare oyunu oynamak zorunda kalan elit bir bomba ekibi, herkesin potansiyel bir düşman, her nesnenin ölümcül bir bomba olabileceği bir şehirde bir araya gelmelidir.

8- 2009: Slumdog Millionaire (Milyoner)

Slumdog Millionaire

Yönetmen: Loveleen Tandan, Danny Boyle

Oyuncular: Anil Kapoor, Mia Drake Inderbitzin, Dev Patel, Saurabh Shukla, Rajendranath Zutshi, Jeneva Talwar, Freida Pinto, Irrfan Khan.

Konusu: Çok zor bir çocukluk ve ergenlik dönemi geçiren Jamal Malik adlı gencin, Kim Milyoner Olmak İster adlı yarışmaya katılması ve yarışmada başarı olarak tüm ülke tarafından tanınmış bir kişi olması anlatılmaktadır.

9- 2008: No Country for Old Men (İhtiyarlara Yer Yok)

No Country for Old Men

Yönetmen: Ethan Coen, Joel Coen

Oyuncular: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin, Woody Harrelson, Kelly Macdonald, Garret Dillahunt, Tess Harper, Barry Corbin, Stephen Root, Rodger Boyce, Beth Grant, Ana Reeder, Kit Gwin, Zach Hopkins.

Konusu: Llewelyn Moss adlı adam, Teksas çölünde üzerine 2 milyon dolar ve bir miktar eroin istiflenmiş bir cesede rastlar. Ancak cinayetten sorumlu olan katil Anton Chigurgh olay yerine geri döner. Yerel şerif ve yardımcısının adaleti sağlamak için av ve avcı karmaşasında para ve şiddet ile çarpışması anlatılıyor.

10- 2007: The Departed (Köstebek)

The Departed

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Mark Wahlberg, Matt Damon, Dick Hughes, Ray Winstone, Anthony Anderson, Alec Baldwin, David O’Hara, Vera Farmiga, Kevin Corrigan, James Badge Dale, Robert Wahlberg, Kristen Dalton, Thomas B. Duffy.

Konusu: Güney Boston’un İrlandalı mafyasını çökertmek isteyen polis, kendi adamlarından birini mafyaya sızmak üzere yer altı dünyasına gönderir. Gizli polis mafya içinde yükselirken, iki taraf da içlerinde bir köstebek olduğunu keşfeder.

“Son 10 Yılda “En İyi Film” Oscar Ödülü Alan 10 Film” üzerine 1 yorum

  1. Kemal Aktay says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir