Kapat

Stresi Azaltan 9 Egzersiz ve Spor Dalı

stresi azaltan egzersizler

Stres insanlar için birçok ciddi hastalığın sebeplerinden biridir. Özellikle günümüz şartlarında aşırı çalışmak, asosyal bir hayat sürmek, ikili ilişkilerde yaşanan gerginlikler ve buna benzer birçok neden strese sebep olmakta, oluşan bu stres de birçok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki stresten uzak durmak mümkün mü? Bu sorunun cevabı göreceli olmakla birlikte pekte mümkün değil gibi görünüyor. Ancak stresten uzak durmak mümkün olmasa bile, stresi azaltmak ya da yok etmek elimizde. Stresi azaltmak için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri de egzersiz ve spor yapmak. Bu yazımızda stresi azaltan egzersizlere ve spor dallarına yer verdik.

Stres azaltan egzersizler ve sporlar

Stresi Azaltan Egzersizler ve Spor Dalları

1. Tenis

Harika bir kalp egzersizi olan tenis, stresin sebep olduğu yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarını engelleyebiliyor. Tek başınıza oynayamayacağınız tenis, başkalarıyla bir etkileşim içerisine girmenize sebep olarak stres seviyenizi azaltan altın bir anahtar gibidir.

2. Yoga

Yoga fiziksel gerginliği azaltarak esnek bir vücuda sahip olmanızı ve hastalıklara daha kolay karşı koymanızı sağlamasının yanında, uygulanan nefes egzersizleri ile vücudun rahatlamasını sağlar. Fakat yoganın en önemli faydası zihinsel olarak sizi çok iyi düzeyde rahatlatmasıdır.

3. Taiciçüen

“Hareket meditasyonu” diye de anılan Taiciçüen, sizi gün boyunca yaşadığınız olumsuz olayların etkisinden kurtarırken, enerji ve esnekliğinizi artırarak zihinsel sağlığınızı da korumanıza yardımcı olur.

4. Çigong

Tai Chi’ye çok benzeyen Çigong’un, Çin tıbbının köşe taşlarından biri olduğu kabul edilmektedir. Çigong egzersizleri huzur, sükunet, sakinlik duygularını, uyku kalitesini, sindirim sistemini geliştirebilmesinin yanında enerji düzeyinizi de artırabiliyor.

5. Pilates

Pilates vücut farkındalığı ve zihinsel konsantrasyonu vurgulayan bir egzersiz türüdür. Stresin sebep olduğu bel ve boyun ağrılarını azaltır.

6. Yürüyüş

Düzenli olarak yürüyüş yapmak, strese bağlı olarak ortaya çıkan kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kolesterol ve tip 2 diyabet gibi birçok hastalığa yakalanma olasılığını azaltabilir. Ayrıca düzenli yürüyüşün stres seviyesini azalttığı ve öz güveni artırdığı saptanmıştır.

7. Bahçe İşleri ile Uğraşmak

Bahçe işleri ile uğraşmak düşük etkisi olan bir egzersiz olsa da, tek başına saatte 200 kalori yakmanızı sağlayabiliyor. Peki, bunun stres ile ilgisi nedir? Toprakla uğraşmak, doğal hayat ile sizin aranızda bir bağ kurarak zihinsel yorgunluğunuzun azalmasını sağlıyor.

8. Dans Etmek

Dans etmek kalbinizi güçlendiren bir aktivite olarak, zarafet ve çevikliğinizin artmasını sağlar. Bunun yanında, başka insanlarla aranızda güzel bir bağ kurarak stres seviyenizin azalmasını ve zihinsel mutluluğunuzun artmasına yardımcı olur.

9. Dairesel Egzersizler

Dairesel egzersizler kısa sürede endorfin miktarını artırarak, uzun egzersizlerin sağladığı olumlu etkilerin aynısını gösterir. Egzersiz için çok zamanı olmayan insanlar için çok idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir