Kapat

Stresi Yok Etmenin 6 Basit ve Doğal Yolu

Stresi Azaltmanın Yolları

Uzmanlara göre kortizol hormonunun neden olduğu stres, sağlığı tehdit eden konular arasında bir numarada yer alıyor. Bilim adamları yıllardır yüksek kortizol sevilerinin öğrenme ve hafızaya müdahale, bağışıklık fonksiyonlarını ve kemik yoğunluğunu düşürme, kilo alma, tansiyon, kolesterol ve kalp hastalıklarına neden olduğunu söylüyor. Ayrıca kronik stres ve kortizol hormonu yüksekliğinin depresyon, zihinsel hastalıklar ve düşük yaşam beklentisi riskini artırdığını belirtiyor. Stresi azaltmak ya da diğer bir deyişle bize faydalı hale getirmek için takip edebileceğimiz bazı yollar vardır. İşte bu yazımızda stresi azaltan basit ve doğal yollar konusunu ele aldık.

Şunu da belirtmek gerekir ki, stres fiziksel tehdit ve tehlike anlarında bize iyi yönde hizmet eden doğal ve faydalı bir süreçtir. Bu nedenle, tüm stres türleri kötü değildir. Pozitif stres anlamına gelen Eurstress, sıkıntı karşısında bizi motive edebilen ve hedefimize doğru ilerlemede bizi verimli kılacak iyi stres türlerindendir.

Vücudumuz gerçek bir tehdit ile algılanan bir tehdit arasındaki farkı bilmiyor. Örneğin patronumuz bizi ciddi bir toplantı için çağırması ya da eşimizin bize sinirlenmesi fiziksel bir tehdit olmasa bile, aklımız bunu gerçek bir tehdit olarak algılıyor ve stresin kaynağı olan kortizol hormonu üretmeye başlıyor.

İlginçtir ki, stresi nasıl algıladığımız bize yardımcı olabilir veya zarar verebilir. Stres pozitif stres olarak algılanırsa, durumu çözen üretken bir tepkiye yol açabilir.

Konuyu tüm bunlar ışığında değerlendirdiğimizde, stres üzerinde bilinçli bir kontrol oluşturmak bizim elimizdedir.

stresi azaltmanın doğal yolları

Stresi Azaltmanın Doğal Yolları

#1. Bakış Açınızı Değiştirin

Düşüncelerimiz, inançlarımız ve tutumlarımız hayatın karşımıza çıkardıklarına nasıl cevap vereceğimizi ve onları bir tehdit olarak görüp görmeyeceğimizi belirler. Günlük olaylara bakış açınızı yeniden şekillendirebilir ve böylece stresi azaltabilirsiniz.

#2. Doğru Gıdalarla Dengeyi Sağlayın

Doğru bir diyet, günlük stresle baş etme kabiliyetiniz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Gerçek, asgari seviyede işlenmiş, taze gıdalar yemek hormonal dengeyi sağlama, kan şekerini dengeleme ve zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. Özellikle yüksek oranda B vitamini, C vitamini ve magnezyum içeren gıdalar stres için faydalı olacaktır.

Bunun yanında alkol, abur cubur, kafein ve nikotin gibi zararlı maddelerden uzak durmak da stresin olumsuz etkilerini azaltmak için harikalar yaratacaktır.

#3. Rahatlayın: Her Şey Zihninizde

Yavaşlamayı, nefes almaya zaman ayırmayı ve çeşitli stres faktörlerine karşı daha bilinçli olmayı öğrenmek, stresin ortadan kaldırılması için çok önemlidir.

Strese neden olan konular dışında belirli bir odak veya görevle zihninizi meşgul etmek, rahatlamanıza yardımcı olur.

Nefes Almak: Yavaş yavaş, derin nefes almak.

Meditasyon ve Dikkatlilik Uygulamaları: Zihninizi sakinleştirmek ve odaklanmak için kullanılır. Düzenli bir meditasyon uygulaması, beyninizi yeniden şekillendirmeye, zorlu koşullara verdiğimiz tepkileri yeniden düzenlemeye yardımcı olur.

Yoga: Düzenli bir yoga uygulaması sakinleştirebilir ve zihinsel odaklanmanızı artırabilir. Ayrıca fiziksel egzersiz stresi pozitif strese çevirebilir.

Doğa Terapisi: Doğada harcanan zaman sinir sisteminin iyileştirici etkisini ortaya çıkarır.

Fiziksel Gevşeme: Sıcak bir banyo, iyi bir masaj veya ilgi çekici bir hobi, vücudu ve zihni rahatlatmak için kullanılabilir.

#4. Egzersiz: Pozitif Stres Geliştirmek

Egzersiz, stres hormonlarını yakmak ve dengelemek, pozitif stres geliştirmek için etkili bir yoldur. Hoşunuza giden ve sadık kalacağınız bir egzersiz bulunu ve bunu düzenli bir alışkanlık haline getirin.

#5. Yeterli ve Huzurlu Uyumak

Uykusuzluğun stres hormonlarını artırdığı ve stresli olaylarla başa çıkabilme kabiliyetini olumsuz etkilemektedir. Yeterli ve huzurlu uykuyu bir numaralı önceliğiniz haline getirin.

#6. Akıl Sesi ile Vücut Arasındaki Sağlıklı İlişkiler

Yalnızlık, aidiyet duygusu, kopma hissi, kaygı, depresyon ve bağımlılık strese büyük katkıda bulunur. Aileniz, arkadaşlarınız ve çevrenizle bağlantı kurmaya ve hayatınızdaki insanlarla sağlıklı ilişkiler kurmaya zaman ayırın.

“Stresi Yok Etmenin 6 Basit ve Doğal Yolu” üzerine 3 yorum

  1. web tasarım ankara says:
  2. Tuz Lamba says:
  3. redepra says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir