Kapat

Stresle Başa Çıkmanın Kolay ve Eğlenceli 4 Yolu

Ekonomik endişeler, aşırı çalışma saatleri, aile sorumlulukları, sağlık sorunları ve benzeri konular ile stres günlük hayatımıza adeta sızıyor ve sızmakla kalmayıp yerleşiyor da. Hatta yapılan araştırmalar kronik stresin, altı önde gelen ölüm nedeni ile bağlantılı olduğu yönünde. (Kalp hastalığı, kanser, akciğer rahatsızlıkları, kazalar, karaciğer sirozu ve intihar.) Ayrıca insan zihni stres altında pozitif ya da negatif yöne doğru her iki yönde de tepkiler gösterebiliyor. Dolayısıyla stresin etkilerine karşı koymak için kendimizi eğitmemiz zorunlu hale geliyor. Yani kontrolü geri almalıyız.

Stresle başa çıkmanın yolları

Stresle Başa Çıkma Yolları

#1. Yulaf Ezmesi Yemelisiniz

Yulaf ezmesi, güzel tadı yanında stres için harika bir panzehirdir. Yulaf ezmesinin, “stres hormonlarının seviyelerini azalttığı” ve beynin içindeki “iyi hissettiren” kimyasalları harekete geçirdiği yapılan araştırmalar ile ispatlanmış.

Yulaf ezmesi, önemli bir aminoasit olan ve nörokimyasal serotonin için yapı taşı olan triptofanın bakımından zengindir. Bu da beyinin “mutluluk hormonunu salgılayan” kimyasallarını üretmek için ihtiyacı olan triptofan rezervlerinin sürekli dolu tutulması anlamına gelir.

Yulaf ezmesi daha başka önemli elementlerde içerir. Stres düzeylerini ve uykuların idaresine yardımcı olan magnezyum, doğal gevşetici ve prebiyotikler de yulaf ezmesinde yine bol miktarda bulunur.

yulaf ezmesi

#2. Görselleştirme Tekniği Kullanın

Görselleştirme tekniği  “Hayal ederek rahatlamaya yardımcı olan bir yöntem” olarak tanımlanmaktadır. Sporcuların bu tekniği performans öncesinde kullandığı ve mükemmel sonuçlar elde ettiğinin örnekleri azımsanmayacak düzeydedir. ( Örneğin; Michael Jordan, belki de tüm zamanların en iyi basketbol oyuncusu)

Uygulaması oldukça basit olan bu yöntemde. “Rahat bir noktaya oturun, gözlerinizi kapayın ve üç derin nefes alın. Size ne iyi gelecek ve hissettirecekse onu hayal edin . “Bazı uygulayıcılar uygulamalarına yardımcı olmak için soft müzik veya doğa seslerini dinlemeyi tercih edebilir.

#3. Boyama Kitabı Alın

Bu öneri size biraz çocuksu ya da saçma gibi gelebilir. Ancak yetişkin boyama kitapları, daha karmaşık biçimde tasarlanmış desenler ve resimlerle tasarlanmış boyama kitaplarıdır. Burada ki etki renklendirirken tek yapmanız gereken şu an ile başa çıkmak olduğundan tüm stres nedenleri unutulur hatta uçar gider.

yetişkin boyama kitabı

#4. Doğaya Yönelin

Beyin karışık desenlerin estetik sunumunu “takdir eder”. Doğaya çıkın fraktal (Kendi kendini tekrar eden ama sonsuza kadar küçülen şekilleri, kendine benzer bir cisimde cismi oluşturan parçalar ya da bileşenler cismin bütününü inceler. Bir şeklin orantılı olarak küçültülmüş ya da büyütülmüşleri ile inşa edilen örüntüler fraktal olarak adlandırılır.) görüntüler  arayın ve rahatlayın. Doğada bulunan yapraklar, kabuklar, kar taneleri, su akıntıları vb. gibi kalıplar, beyinin sakin olmasının doğal bir yolu olabilir.

“Stresle Başa Çıkmanın Kolay ve Eğlenceli 4 Yolu” üzerine 1 yorum

  1. turan günce says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir