Kapat

Her Gün En Az Birkaçını Tüketmemiz Gereken 10 Süper Besin

Süper Gıdalar nelerdir

Neredeyse hepimiz birçok görevi olan, çeşitli hastalıklarla savaşabilecek şekilde vücudumuza fayda sağlayan, çok fazla kalori kaynağı olmayan ve çok lezzetli olan bu süper gıdalara bayılırız. Süper gıda tanımlamasını birçok besin için yapabiliriz, ancak her gün tüketmek hiç de mantıklı gelmez bizlere. Mesela sardalye sağlıklı olmasına çok sağlıklı bir besin, fakat her gün tüketmek isteyeceğinizi hiç sanmıyoruz. Balık konusunda bir açıklama getirmek gerekirse; sağlık için haftada iki gün balık tüketmeliyiz diyebiliriz. Bu yazımızda bir beslenme önerisinden ziyade, gündelik olarak kolay bir şekilde bulabileceğiniz ve saymakla bitmeyecek faydalara sahip 10 süper gıdayı listeledik.

Her Gün En Az Bir Kaçını Tüketmeniz Gereken 10 Süper Gıda

#1. Böğürtlengiller

Çilek, böğürtlen, ahududu gibi besinler sindirim sistemi için son derece faydalı gıdalardır. Bu besinler lifli olduğu için kilo vermede yardımcı olur. Ayrıca içeriklerindeki asit, kanserle mücadele de etkilidir. Çilekte bulunan C vitamini cilt sıkılaştırıcı etkiye sahiptir.

#2. Yumurta

Yüksek protein kaynağı olan yumurta vücut direncinin artmasına yardımcı olur. Güne sabah kahvaltısında yumurta ile başlamak uzun süre tokluk hissi verecektir. Yumurta sarısında bulunan lutein sağlıklı gözler için gereklidir. Ayrıca lutein, UV ışınlarına karşı cildi korumaya yardımcı olur.

#3. Fasulye

Fasulye demir bakımından zengin bir besindir. Demir, hücrelere oksijen taşımını kolaylaştıran bir mineraldir. Filli de bir besin maddesi olan fasulye, kolesterol konusunda da düzenleyici etkiye sahiptir.

#4. Fındık

Fındık, kalp sağlığı için faydalı olan doymamış yağlar açısından zengin bir besindir. Yapılan bir araştırma da, düzenli olarak fındık tüketenlerin ömürlerine 2,5 yıl ekledikleri tespit edilmiştir. Ayrıca ceviz de yüksek tekli ve çoklu doymamış yağlardan dolayı iyi kolesterol olan HDL’yi sağlıklı düzeyde tutarken, kötü kolesterol olan HDL’yiise azaltmaya yardımcı olur.

#5. Portakal

C vitamini kaynağı olan bir adet portakal, günlük ihtiyacınızı karşılamaya yeter. C vitamini enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücreleri ve antikor üretimi için önemlidir. Ayrıca hasar görmüş hücrelerin onarımına ve cilt sıkılaşmasına yardımcı olur. Portakal lif kaynağıdır ve folik asit açısından da zengin bir besindir.

#6. Patates

Patates alfa ve beta karoten açısından son derece zengin bir besindir. Sağlıklı gözler, güçlü kemikler ve bağışıklık sistemi için son derece faydalı bir besindir. Orta boy bir patates, günlük A vitamini ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilir. Ayrıca patates, C, B6, potasyum, manganez ve lutein açısından da zengin bir besindir.

#7. Brokoli

Bu yeşil güç, C,A,K vitaminleri açısından son derece zengin bir besindir. Brokoli, vücutta bulunan detoks enzimlerini harekete geçirmektedir. Bu nedenlerden dolayı süper gıdalar listesinin her zaman en üst sıralarında kendine yer bulabilen bir besindir.

#8. Çay

Yapılan çalışmalar düzenli çay içenlerde, Alzheimer, diyabet ve bazı kanser türleriyle mücadele konusunda olumlu sonuçların olduğu gözlenmiştir. Ayrıca çay tüketiminin sağlık diş ve diş etleri ile güçlü kemikler için yarar sağladığı tespit edilmiştir. Çay, flavonoid adı verilen antioksidanlar açısından zengin bir besindir. Hangi çeşit olursa olsun içtiğiniz çay, taze demlenmiş olmalıdır. Eğer hazırladığınız çayı buzdolabında bekletmek ve soğuk olarak tüketmek istiyorsanız, içerisine limon sıkmak flavonoidlerin korunması için yardımcı olacaktır.

#9. Ispanak

Ispanak, A-C-K-E vitaminleri, demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum açısından zengin bir besindir. Lif açısından da zengin olan ıspanak ayrıca hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır.

#10. Yoğurt

Yapılan araştırmalar uzun yaşamın sırlarından bir tanesinin yoğurt tüketmekten geçtiğini kanıtlamıştır. Yoğurt yıllara meydan okuyan bir besin olmanın yanında, bağırsak sağlığının korunması ve yaşa bağlı bağırsak hastalıklarının önlenmesi konusunda son derece iyi bakteriler içermektedir. Ayrıca osteoporoz’a karşı kalsiyum bakımından zengindir. 1 bardak yoğurt, günlük kalsiyum ihtiyacınızın yarısını karşılayabilmekteyken, vücudunuza fosfor, potasyum, çinko, riboflavin, B12 ve proteinde almış olursunuz.

“Her Gün En Az Birkaçını Tüketmemiz Gereken 10 Süper Besin” üzerine 2 yorum

  1. Hakan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir