Kapat

Sürücüsüz Otomobiller Hakkında Her Şey

sürücüsüz otomobiller hakkında bilgi

1980’li yıllarda 2000’ler çok uzak bir gelecek gibiydi. Ve o günlere ulaştığımızda bizi “Geleceğe Dönüş” filmindeki gibi uçan otomobillerin beklediğiniz sanırdık. Ancak yanıldık. Çünkü hayatımıza uçan değil sürücüsüz otomobiller girdi. Uçan otomobillerin belli ki biraz daha zamanı var. Ancak sürücüsüz otomobil teknolojisi o kadar hızlı ilerliyor ki yakında sokağınıza park etmiş bir tane görürseniz şaşırmayın.

Şöyle bir geri dönüp baktığımızda sürücüsüz otomobillerle tanışıklığımızın çocukluğumuzda hastası olduğumuz (eğer 80 kuşağındansanız tabii) Kara Şimşek’le başladığını söyleyebiliriz. Yani yakışıklı sahibi Michael Knight; tepesinde kötü adamlarla mücadele ederken otoyolda son hız ilerleyen simsiyah spor otomobil KITT ile. Hoş… Her ne kadar büyük bir heyecanla izlesek de sürücüsüz seyir yapabilen otomobilin gerçekle hiçbir alakasının olmadığının farkındaydık. Zira sürücüsü olmayan bir otomobilin varlığına ancak bebekler inanırdı! Ancak sadece 20 yıl sonra, aslında ne kadar öngörüsüz olduğumuzu anladık. Çünkü internet yokluğu sebebiyle o sıralar haberimiz olmasa da, sürücüsüz otomobillerin çalışmalarına 60 yıl önce başlanmıştı bile.

Mutlaka Okuyun: Sürücüsüz Otomobiller Nasıl Çalışıyor?

Otonom araçlar” olarak da anılan sürücüsüz otomobillerin ilk adımlarının atılması 1920’li yıllara denk geliyor. Dönemin radyo ekipman şirketi Houdina, radyo kontrollü ilk araba olan Linrrican Wonder‘ı 1925 yılında New York sokaklarında dolaştırdı. Aslında bir Chandler marka otomobil olan ve Broadway’den Beşinci Cadde’ye kadar New York’un en kalabalık caddelerini dolaşan Linrrican Wonder’ın arka koltuklarında bir verici anten bulunuyordu. Bu anten aracılığıyla da arkadan takip eden otomobil tarafından yönlendiriliyordu. Her ne kadar günümüzdekilerden çok farklı olsa da, bu ilginç icadın sürücüsüz otomobil teknolojisinin ilk adımını oluşturduğu bir gerçek. Sürücüsüz otomobillerle ilgili ikinci önemli gelişme ise hemen takip eden yılda gerçekleşti. Achen Motor, Houdian’nın icadına Phantom Auto ismini vererek radyo kontrollü arabayı bu kez Milwaukee sokaklarında dolaştırdı ve büyük ilgi gördü. 1939 yılunda radyo kontrollü otomobilin biraz daha gelişimi olan Futurama, Dünya Fuarı’nda sergilendi. Bu ilk sürücüsüz otomobiller artık büyük markaların da dikkatini çekmeye başlamış olacak ki bu gösterinin sponsorluğunu General Motors üstlenmişti.

Linrrican Wonder

Linrrican_Wonder

1950’li yıllarda sürücüsüz otomobil dünyasında yeni bir adım daha atıldı. Futurama ile bu dünyaya adım atan General Motors, 1950’li yıllarda bugünkü sürücüsüz otomobillere daha yakın bir modelini tanıttı. Aslında bu bir model değil, bir seriydi. Şimdiki sürücüsüz otomobillerde standart paket olarak sunulan “cruce” kontrol özelliğiyle çalıştırlan Firebirds serisi Chevrolet markasının işbirliğiyle tanıtıldı. Firebirds’ün, selefleri Chandler ve Futurama’dan bir farkı vardı. Kablolar aracılığıyla çalışan Chandler ve Futurama’nın aksine Firebirds, kablosuz teknolojiyle ilerliyordu. Ve bu, sürücüsüz otomobil teknolojisinde çok büyük bir adım olmuştu. 80’li yıllarda sektör ivmelenmeye başladı. Nitekim kendi kendine gidebilen ilk modeller de bu yıllarda ortaya çıkmaya başladı. İlk modeli 1984 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi ortaya çıkardı. Lidar ve bilgisayar görüş teknolojisi kullanılan ve bir robot tarafından kullanılan bu otomobil saatte 31 kilometre hıza ulaştı.

General Motors Firebirds

General Motors Firebirds

Bundan üç yıl sonra Mercedes Benz firması, Bundeswehr Üniversitesi’yle ortaklaşa gerçekleştirdiği Prometheus projesinin tanıtımını yaptı. Bu sürücüsüz otomobil de saatte 63 kilometre hıza ulaşmayı başardı. Artık sürücüsüz otomobil teknolojisinin kapıları ardında kadar açılmış, dev otomotiv markaları bu yolda milyarlarca dolar harcayarak araştırma geliştirme çalışmalarına başlamıştı. Radyo sinyalleriyle başlayan sürücüsüz otomobil teknolojisi bugün yapay zeka, sensörler, kameralar ve radarlarla akıl almaz bir seviyeye ulaştı. Öyle ki sürücüsüz otomobillerin, dünyaya hükmeden dev otomotiv markalarının bir sonraki savaş alanı olduğu belirtiliyor.

Mutlaka Okuyun: Sürücüsüz Otomobiller Nasıl Çalışıyor?

“Sürücüsüz Otomobiller Hakkında Her Şey” üzerine 2 yorum

  1. Serdar SEZEN says:
  2. Van oto kiralama says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir