Kapat

Romantik, Sadık ve Vefalı Olmalarıyla Bilinen 10 Tek Eşli Hayvan Türü

Kurtlar

Genellikle hayvanların çok romantik olduğunu düşünmeyiz. Zira izlediğimiz belgesellerde neredeyse her yıl eş değiştiren birçok hayvan türü görüyoruz. Ancak hayvanlar aleminde olağan gibi görünen bu durumun dışında kalan türler de var. Özellikle kuş türlerinin hatırı sayılır bir bölümü hayatlarını tek eşle geçiriyor. İşte aralarında kuşlar, kemirgenler ve yırtıcıların yer aldığı 10 tek eşli hayvan türü…

1- Tarla Faresi

Tarla Faresi

Tarla Faresi

Tarla faresi tek eşli olduğu en az bilinen hayvan türlerindendir. Erkek tarla faresi hayatının geri kalanında eşleşeceği bir dişi seçer ve dişisi ölse dahi yalnızlık pahasına kendisine yeni bir eş aramaz. Romantizm ve vefakarlık abidesi tarla faresinin ömrü ise yaklaşık 1 yıldır.

2- Kara Akbaba

Kara Akbaba

Kara Akbaba

Avrasya akbabasıyla karışıklığı önlemek için Amerika akbabası olarak da adlandırılan Kara Akbaba, ABD’nin güneyinden Şili ve Uruguay’a kadar büyük bir coğrafyada yaşar. Dişi akbaba kendisine kur yapan birkaç erkek arasından bir eş seçer ve çiftimiz ömür boyu birlikte yaşar. Kara akbabalarını benzersiz kılan şey ise erkeklerin eşini aldatan başka bir erkek gördüklerinde ona saldırmalarıdır. Ortalama ömürleri ise 5 yıldır.

3- Üveyik

Üveyik

Üveyik

Üveyik Avrupa’da yaygın olarak görülmekle birlikte, Kuzey Afrika ve Rusya’da da yaşayan bir kuş türüdür. Kumrunun yakın akrabası olan üveyik, özellikle Hıristiyanlık kültüründe sonsuz sevginin sembolü olarak kabul edilir. Ortalama 7 yıllık ömürlerini tek eşle geçiren üveyikler, eşleri öldüğünde başka eş aramayan bir başka hayvan türüdür.

4- Beyaz Karınca (Termit)

Beyaz Karınca

Beyaz Karınca

Günde 2.000 yumurta bırakabilen beyaz kraliçe karınca, kendisine yaşamı boyunca eş olacak bir kral seçer. Beyaz kraliçe karıncalar diğer karıncaların aksine eş olarak seçtikleri erkek karıncayı çiftleştikten sonra öldürmez. Beyaz karınca kolonisi kraliçe, kral ve yavrulardan oluşur. Kolonideki diğer karıncalar işçiler ve askerler olarak ayrılırken, kral ve kraliçenin yavruları özel muamele görür.

5- Fransız Melek Balığı

Fransız Melek Balığı

Fransız Melek Balığı

Ömürlerini tek bir eşle geçiren Fransız Melek Balıkları’nın bir diğer dikkat çeken özelliği de bölgelerini komşu çiftlerden korumalarıdır. Fransız Melek Balıkları Batı Atlantik’ten Florida’ya, Karayipler’den Brezilya’ya kadar geniş bir coğrafyada yaşarlar.

6- Kurt

Kurtlar

Kurtlar

Türk kültüründe önemli bir yeri olan kurtlar da ömürlerini tek eşle geçiren nadir hayvan türlerindendir. Gri kurtlar da dahil olmak üzere kurt türlerinin çoğu tek eşlidir. Normal şartlarda yalnızca sürüde bulunan alfa kurtların çiftleşmesine izin erilir ancak bazen astlar olarak bilinen diğer kurtlar da çiftleşir. Ancak eşleri ölen kurtlar hayatlarının geri kalanını yalnız geçirmez ve kendilerine yeni bir eş bulurlar.

7- Kuğu

Kuğu

Kuğu

Kuğular muhtemelen tek eşli oldukları en çok bilinen hayvan türüdür. Ancak çok nadiren de olsa kuğular da ayrılma durumu görülebilir. Birbirlerine sevgi gösterisinde bulunurken boyunları ile oluşturdukları kalp şekli gerçekten etkileyicidir. Kuğular da tek eşli birçok hayvan türü gibi eşleri öldükten sonra ömürlerini yalnız tamamlar.

8- Kunduz

Kunduz Ailesi

Kunduz Ailesi

Kunduzlar üç yaşındayken kendilerine bir eş bulur. Kunduz kolonisi, bir çift ve yavrularından oluşur. Koloniler bölgelerine aşırı derecede düşkündür ve topraklarını inşa ettikleri çamur yığınları ile işaretlerler. Kunduz yavrusu doğumdan sonraki 24 saat içinde yüzebilme yeteneğine sahiptir. Doğumdan sonraki iki hafta boyunca anne ve baba kunduz bağımsız olarak yavrunun bakımını üstlenir. İki yaşına gelene kadar kolonide kalan kunduz daha sonra bir eş seçer ve kendi kolonisini kurar.

9- Kel Kartal

Kel Kartallar

Kel Kartallar

ABD’nin ulusal simgesi olduğu için Amerikan Kartalı olarak da bilinen Kel Kartallar, dört yaşına geldiklerinde cinsel olgunluğa erişirler ve erkekler akrobatik uçuşlar sergileyerek dişileri etkilemeye çalışır. Eşlerden biri ölene kadar tek eşli yaşayan Kel Kartallar, daha sonra yeni bir eş arayışına geçer. Bazen de şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma durumları görülebilir. Kel Kartalların yaşam alanı ABD, Kanada’nın bazı bölgeleri ve Kuzey Meksika’dır.

10- Albatros

Albatros

Albatros

Albatros, Güney Okyanusu ve Kuzey Atlantik bölgelerinde yaygın olarak görülen 21 büyük deniz kuşu türünü kapsayan bir familyadır. Ömürleri en uzun olan kuş türleri arasında yer alırlar. Kayıt altına alınabilen en yaşlı albatros 61 yaşında ölmüştür. Ve bu uzun ömürlerini tek eşli olarak geçirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir