Kapat

Titanik’in batma nedeninin buzdağı olmadığını gösteren yeni kanıt bulundu!

titaniğin batma nedeni

Neredeyse hepimiz Titanik’in batmasına buzdağının neden olduğunu düşünüyoruz. Peki bu trajik olaya neden olan gerçekten buzdağı mıydı? Yeni bir kanıt böyle olmayabileceğini gösteriyor!

Titanik çok sayıda belgesel, kitap, hikaye ve hatta filmlere konu olmuştur. Tarih meraklıları, deniz uzmanları ve Titanik meraklıları, Titanik trajedisinin geminin bir buz dağına çarpmasının yanı sıra, daha fazla insanın hayatını kurtarabilecek yeterli sayıda cankurtaran botu bulunmadığı için meydana geldiğini savunuyor.

Bu Titanik hakkında yaygın bir bilgi, ancak Titanik hakkında bildiğinizi düşündüğünüz her şeyi unutturacak ve geminin batmasına buzdağının neden olmamış olabileceğini gösteren yeni kanıtlar bulundu!

Titanik kazası

Titanik

Titanik kazası üzerinde onlarca yılını harcayan İrlandalı gazeteci Senan Molony, trajik sonun gemi daha buzdağına yaklaşmadan önce başladığını iddia ediyor. Molony’e göre Titanik’in batmasına neden olan şey buzdağına çarpmadan önce başlayan bir yangın!

Molony, “Yeni kanıtlar, o kader gecesinden yaklaşık üç hafta önce geminin gövdesinde fark edilmeyen bir yangın çıktığını gösteriyor”. diyor.

Molony, yangının geminin kazan dairelerinin yakınında başladığını, ardından geminin gövdesine sıçrayarak onarılmaz bir hasara neden olduğunu ve bunun da Titanik’in buzdağı çarpışmasından sağ çıkması için sahip olması gereken yapısal bütünlüğünü bozduğunu söylüyor.

Titanik kazan daireleri

Titanik’in kazan daireleri

Molony’e göre kötü olan şey, gemide görevli olanların yangını ve neden olduğu zararı bilmelerine rağmen bu konuda hiçbir şey yapmamış olma ihtimallerinin olduğu.

Titanik'in batışı

Titanik’in batışı

Molony, bu trajik olayı “Titanik: Yeni Kanıt” adlı belgeselde, “Yangın, ihmalkarlık ve buzdağı gibi olağanüstü faktörlerin meydana getirdiği “Kusursuz Bir Fırtına”. Yangın biliniyordu, ancak sümen aldı edilmişti. O asla denize açılmamalıydı” sözleriyle ifade ediyor.

Bu iddia hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu kadar uzun zamandır Titanik kazasına buzdağının neden olduğunu düşünmek yanlış mıydı?

Kaynak: https://www.elitereaders.com/iceberg-not-the-real-cause-of-titanic-sinking-new-evidence-suggests/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir