Kapat

100 Yılda Bir Yakıt Doldurulacak Toryum Motorlu Otomobil

Otomobil teknolojileri hızla gelişirken, özellikle yakıt ve motor konusunda firmalar birbirinden farklı projelerle aralarında yarışmaya devam ediyor. Özellikle hibrit modellerin öne çıktığı ve elektrikli modellerin yakıt ekonomisi cazibesi revaçta iken, kullanıcılar benzinli modellerin çekiş ve performansından vazgeçemiyorlar diyebiliriz. Bununla birlikte yakıt konusunu göz önünde tutanlar dahi henüz bir elektrikli otomobil kullanmaya hazır değil gibi görünüyorlar. Tüm bu gelişmelerin yanında, 100 yılda bir yakıt doldurulacak bir arabanın fikri bile bizlere uçuk gelebilir. Fakat bilim insanları 100 yılda bir ikmal yapılacak bir otomobil için çalışıyorlar. Yakıt olarak ise toryum tarafından desteklenen yeni bir araba ve motor konsepti üzerinde çalışmalarına devam ediyorlar.

Toryum Motorlu Otomobil

Toryum motorlu otomobilin konsepti çalışma prensibi olarak radyoaktif elementi alıp suyun ısıtıldığı, buhar üreten ve aracın motorunu çalıştıran bir lazer ışını üretmek için kullandığını iddia eden Laser Power Systems tarafından tanıtıldı. Ancak ilk akla gelen soru, “İşin içinde radyoaktif varsa, bu son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir mi?” oluyor. Bu soruya ilk açıklama Laser Power Systems CEO’su Dr. Charles Stevens’dan geldi. Dr. Charles Stevens, ”Ek bir alüminyum folyo tabakası, radyasyona karşı yeterli koruma sağlayacak, hatta diş hekiminde daha fazla radyasyona maruz kalacaksınız” dedi.

Laser Power Systems’ın toryum yakıt konsepti ile ilgili gerçekten ilginç olan şey, nihai hedefinin araçlarında ötesinde, toryumun, dünyadaki binalar veya kasabalar için geleneksel enerjiyi elde etmek için zor olan yöntemler yerine, temiz enerji üreten alternatif bir enerji kaynağı olabileceğini düşüncesi.

“100 Yılda Bir Yakıt Doldurulacak Toryum Motorlu Otomobil” üzerine 1 yorum

  1. Deniz Vapur says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir