Kapat

Nasıl Seçilir Dediğimiz 6 Tropikal Meyve

Tropikal-Meyve

Ülkemizde ve çevremizde yetişen meyvelerin tat, koku, şekil ve benzeri özelliklerini kolayca tanır; zamanla olgun, ham, taze gibi özelliklerini kolayca ayırt etme tecrübesi ediniriz. Ancak globalleşen dünya ve ulaşım imkanlarıyla uzak diyarlardan gelen, farklı iklim koşullarında yetişen kendine has farklı renk, koku ve görünüme sahip meyveler ile tanışıp karşılaşır olduk. Hal böyle olunca, biraz da merakla herhangi bir yerde tadına baktığımız tropikal meyveleri satın almak için market ve pazarlara yöneldiğimizde nelere dikkat edip, en lezzetli ya da en taze tropikal meyveyi nasıl alacağım diye kara kara düşünebilirsiniz? Aslında bildiğimiz, tanıdığımız meyveleri seçtiğimiz tüyolar gibi tropikal meyvelerin de seçilirken belli başlı püf noktaları mevcut. İşte ülkemizde artık sık sık karşılaşmaya başladığımız bazı tropikal meyveleri nasıl seçeceğinize dair ipuçları…

#1. Ananas Nasıl Seçilir?

Ananas alırken öncelikle kendine has kokunun gelmesine dikkat edin. Ayrıca ananasın kökü açık yeşil değil koyu yeşil olmalıdır.
Ananas nasıl seçilir

#2. Avakado Nasıl Seçilir?

Avokado alırken mutlaka rengine bakın. Olgunlaşmış bir avakado, koyu kahverengi veya yeşil renkte olur.
Avokado nasıl seçilir

#3. Mango Nasıl Seçilir?

Mango meyvesi çeşitlerine bağlı olarak sarı, yeşil veya kırmızı renkte olabilir. Ancak birden fazla rengin bulunduğu Mango en mükemmel olandır. Yine mangoda olgunluğun mükemmel göstergelerinden biri dış yüzeyde ki koyu lekelerdir.
Mango nasıl seçilir

#4. Papaya Nasıl Seçilir?

Papaya sert olmamalıdır, sert olması onun ham olduğunun gösterir. Olgun bir Papaya’nın göstergesi sarı veya turuncu renginden anlaşılır. Yeşil renk, olgunlaşmamış meyve belirtisidir..
Papaya Nasıl Seçilir

#5. Feijoa Nasıl Seçilir?

Feijoalar büyüklüğüne göre seçilir, meyve ne kadar büyük olursa o kadar iyidir. Olgun meyvelerin ananas benzeri bir kokusu olmalıdır. Ayrıca meyvenin içi şeffaf olmalıdır. Feijoların içinde ki beyaz renk, hamlığın göstergesidir.
Feijoa Nasıl Seçilir

 

#6. Pomelo Nasıl Seçilir?

Pomelolar da mangolar gibi çeşitli renklerde sarı, yeşil veya turuncu olabilir. Ancak mangolarda karışık renkler tercih edilmekteyken karışık renkli  bir Pomelo büyümesi esnasında kimyasal madde kullanıldığını işaret eder ve tercih edilmemelidir.
Pomelo Nasıl Seçilir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir