Kapat

Tüm Zamanların En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi [Sinemalar.com]

en iyi bilim kurgu filmleri

Film tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında olan bilim kurgu filmleri, gerçek olabilme ihtimali olan ya da gerçek olsaydı ne olurdu temalı hikayeleri konu alan filmlerdir. Adı üzerinde bilimin kurgulandığı bu tür filmler izleyenleri hem heyecanlandırır hem de etkisi altında bırakarak filmin konusuyla ilgili araştırma yapmaya yönlendirebilir. İşte bu yüzden film dünyasının en çok tercih edilenleri arasında gelirler. Bu yazımızda şimdiye kadar çekilen ve gişe rekorları kıran bilim kurgu filmlerine yer verdik. Listemizi oluştururken Türkiye’nin sinema sektöründeki otorite internet sitelerinden Sinemalar.com’un kullanıcılarının verdiği oylarla oluşan sıralamadan yararlandık. Tüm zamanların en iyi 10 bilim kurgu filmini aşağıda bulabilirsiniz.

10- Transformers

Dünya dışındaki başka bir gezegenden gelen robotların, yine dünya dışından gelen kötü robotlarla çekişmesini konu alan Transformers, robotların dikkat çekmemek için arabalara dönüştüğü bir bilim kurgu filmidir.

9- Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü

Yıldız Savaşları serisinin 5. filmi olan İmparatorun Dönüşü listemizde 9. sırada yer alıyor.

8- Geleceğe Dönüş 2

Zaman makinesi icat eden Dr.Brown ile bu zaman makinesini kullanarak geleceğe ve geçmişe yolculuk yapan Martin’in maceralarını konu alan Geleceğe Dönüş 2 listemizin 8. sırasında yer alıyor.

7- Ben Efsaneyim

Tüm dünyayı saran ölümcül bir virüs, insanlığın sonunu getirmek üzeredir. Az sayıda hayatta kalanlardan biri de başarılı bir bilim adamı olan Robert Neville’dir. Robet Neville hayatta kalan diğer insanlara ulaşmaya ve bu ölümcül virüsü yok edebilecek aşıyı bulmaya çalışmaktadır.

Ben Efsaneyim

6- Truman Show

Jim Carrey’nin başrollerinde oynadığı film, bir adada yaşayan Truman’ın, sahte bir çevre içinde doğumundan itibaren izlenmesini konu almaktadır.

5- Sil Baştan

Yine Jim Carrey’nin başrollerde oynadığı başka bir film olan Sil Baştan, hafıza silen bir doktorla tanışmasından sonra gelişen olayların konu alındığı, aşk temalı bir fildir.

4- Kelebek Etkisi

Ashton Kutcher’ın başrollerinde oynadığı Kelebek Etkisi, düşünce gücüyle zaman ve mekan değiştirebilen bir gencin geçmişi ile geleceği arasında yaşadığı git gellerin temeline dayalı bir hikayeye sahip.

Kelebek Etkisi

3- Geleceğe Dönüş

Dr.Brown ve Martin’in, doktorun icat ettiği zaman makinesi ile geleceğe ve geçmişe yaptığı yolculukları konu alıyor.

2- Matrix

İnsanlar ve yapay zekaya sahip bilgisayarların, dünya üzerinde hakimiyet kurma savaşını konu alan Matrix’de, normal bir insan olan Thomas Anderson’ın bir hap içerek Matrix’e geçmesi ve bilgisayarlara karşı savaşması hikaye ediliyor.

1- Başlangıç (Inception)

İnsanları rüya gördükleri sırada bilinç altlarındaki değerli sırları çalabilen bir hırsızın ve bu hırsıza verilen çok önemli bir görevin konu alındığı Başlangıç (Inception) filmi listemizin zirvesinde yer alıyor.

“Tüm Zamanların En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi [Sinemalar.com]” üzerine 2 yorum

  1. Hadi Film izle says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir