Kapat

Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen 10 İnternet Sitesi

türkiyenin en iyi internet siteleri

İnternet dünyasına adım attığımız ilk yazının internetle ilgili bir konu olmasını istedik. Kategori internet olunca ilk akla gelen konu ise doğal olarak internet siteleri oldu. Türkiye’de en çok girilen 10 internet sitesini liste halinde size sunmak istiyoruz. Listemizi oluştururken, dünya çapındaki tüm internet sitelerinin sıralamasını tutan Alexa.com’u kaynak olarak kullandık. İşte Alexa.com‘a göre Türkiye’de en çok ziyaret edilen 10 internet sitesi;

#1- Google.com.tr

Neredeyse dünyanın her yerinde internete açılan kapı olarak görülen Google, Türkiye’de de bu özelliği ile ön plana çıkıyor. Bilgisayarının başına oturan herkes, gireceği internet sitesinin adresini bilse bile ilk önce Google’a girmekten kendini alamıyor.

#2- Youtube.com

İnternet yalnızca makaleler ve fotoğraflar bulabileceğiniz ya da yayınlayabileceğiniz bir kaynak değil. Aynı zamanda videolar bulabileceğiniz ve yükleyebileceğiniz bir kaynak olma özelliği taşıyor. İnternet ve video kelimeleri bir araya geldiğinde, bir çoğumuzun aklına ilk gelen isim Youtube oluyor. Youtube’un bu özelliği, onu Türkiye’nin en çok girilen 10 internet sitesinde 3.sıraya yerleştiriyor.

#3- Facebook.com

2012 yılının sonunda oluşturulan istatistiğe göre Türkiye’deki internet kullanıcısı sayısı 36,455,000. Bu kullanıcılardan tam 32,131,260’ı ise sosyal paylaşım sitesi Facebook üyesi. Bunun anlamı Türkiye’deki her 10 internet kullanıcısından 9’unun Facebook üyesi olduğu. Hal böyle olunca Facebook’un Türkiye’de en çok girilen 10 internet sitesi arasında yer alması hiçte sürpriz değil.

#4- Milliyet.com.tr

İnternete giripte haber sitelerinde gezinmemek olmaz diye düşünenlerin çoğu, Türkiye’nin öne çıkan gazetelerinden biri olan Milliyet gazetesinin internet sitesini de listemizde 4.sıraya taşımış.

#5- Hurriyet.com.tr

Bir başka çok satan gazete olan Hürriyet’in internet sitesi, bir üst sırada yer alan Milliyet ile büyük bir çekişme içinde görünüyor.

türkiyenin en çok girilen siteleri

#6- Live.com

Live.com deyince “ne alaka?” diyebilirsiniz. İnterneti aktif olarak kullanan herkesin email adresi sahibi olduğunu ve Türkiye’de bu konuda hotmail.com uzantılı domainlerin başı çektiğini biliyorsunuzdur. İşte alaka burada başlıyor; hotmail.com artık live.com olarak hizmet veriyor ve email hesabına giriş yapan herkes aynı zamanda live.com’a giriş yapmış oluyor.

#7- Sahibinden.com

Ev, otomobil, sıfır ya da ikinci el eşya satmak ya da kiralamak, internetin popülerliğini artırmasıyla eskisinden çok daha kolay hale geldi. Aklınıza gelen her şeyi satın alabileceğiniz ya da kiralayabileceğiniz veyahutta bunun tam tersi satıp, kiraya verebileceğiniz en gözde site Sahibinden.com seri ilan sitesi.

#8- Twitter.com

Bir başka sosyal paylaşım sitesi olan Twitter.com, Facebook gibi listenin üstlerinde yer almıyor. Ancak Twitter Türkiye’deki kullanıcı sayısını her geçen gün katlayarak artırıyor. Twitter’ı Facebook’tan ayıran en önemli özelliği, paylaşımlarınızı 140 karaktere sığdırmanız gerektiği.

#9- Blogspot.com

Blogspot, ücretsiz blog sahibi olabileceğiniz ve internet dünyasında kendinize özel bir yer edinebilmenize olanak sağlayan bir Google servisi. Örnek vermek gerekirse adınızsoyadınız.blogspot.com adresini ücretsiz olarak alabilir, istediğiniz her şeyi internette paylaşmaya başlayabilirsiniz.

#10- Mynet.com

Listemizin son sırasında 90’ların sonunda 2000’lerin başında Türkiye’nin en gözde internet sitelerinin başında gelen Mynet var. Mynet, güncel haberleri takip edebileceğiniz, modadan teknolojiye, müzikten sinemaya bir çok kategoride bilgiler bulabileceğiniz ve gerçek kişilerle online oyunlar oynayabileceğiniz bir portal olarak hala en iyiler arasındaki yerini koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir