Kapat

Sömestr Tatilinde Mutlaka Gidilmesi Gereken Türkiye’nin En Güzel 9 Kayak Merkezi

Ülkemizi etkisi altına alan yoğun kar yağışı ve yaklaşan sömestr tatili öncesi siz ziyaretçilerimiz için güzel ülkemizin kayak merkezlerini inceleyelim istedik. Uludağ, Erciyes, Palandöken ve Kartalkaya en bilinen kayak merkezleri olsa da, bunların dışında belki uzak olmalarından belki de tanıtım eksikliğinden bilmediğimiz, gitmediğimiz tatil merkezlerini de tanımış olacağız. Kayak kıyafetleriniz ve kayak setleriniz hazırsa haydi yer seçimine…

 1. Bursa-Uludağ

  Bursa Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ kayak merkezi yeşil Bursa nın sınırları içinde 2543 metre yüksekliği ve heybetli duruşuyla ülkemizin en önemli kış spor merkezlerinden bir tanesidir. Kayak severler için toplam uzunluğu 25 kilometre olan 11 adet pistin yer aldığı merkez 13 adet liftin, 6 adet teleski, 7 adet telesiyej ve 24 saat çalışan acil yardım merkeziyle ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

 1. Erzurum-Palandöken

  Kars Palandöken Kayak Merkezi

Ülkemizin en çetin kış şartlarına sahip illerinden birisi olan Erzurum un Palandökeni geçtiğimiz yıllarda düzenlenen kış olimpiyatları sayesinde de kayak severler için mükemmel bir merkez haline gelmiştir. 3185 metre zirve yüksekliğine sahip merkez, yılın neredeyse 5 ayı aralık-mayıs dönemlerinde kayak severlere hizmet vermektedir. Özellikle bölgenin ikliminden kaynaklı olarak kar kalitesi kayak zevkine olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Toplam uzunluğu 28 kilometre olan 22 adet pistin en uzunu yaklaşık olarak 12 kilometredir. Tesis misafirlerine 5 adet telesiyej, 2 adet babylift, 1 adet gondol lift ve 1 adet teleski ile hizmet vermektedir.

 1. Kayseri-Erciyes

  Kayseri Erciyes Kayak Merkezi

20 milyon yıl öncesine kadar gittiği jeologlar tarafından belirtilen Erciyes, 3916 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek dağlarından bir tanesidir. Sönmüş bir volkan olan Erciyes dağı kayak severlere aralık-mayıs dönemlerinde kesintisiz hizmet vermektedir. Merkez, yaklaşık olarak 30 kilometreyi bulan toplam pist uzunluğu ile günlük 10 bin kişiye rahatlıkla ağırlayabilmektedir.

 1. Kars-Sarıkamış

  Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Sadece alp dağlarına özgü “kristal kar” özelliğine sahip Kar kalitesi ile ünlü kayak merkezi kars ilimizin sarıkamış ilçesinde yer almaktadır. Çamlar arasında harika bir manzaraya sahip tesiste kayak için en uygun zaman aralık-mart arasıdır. Toplam uzunluğu yaklaşık 12 kilometre olan 5 adet pist bulunmaktadır. 2 adet telesiyej ve 1 adet teleski ile hizmet verilmektedir.

 1. Kocaeli-Kartepe

  Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul a yakınlığı ile bilinen merkez (115 kilometre) belki de en çok ziyaretçi çeken yerlerden bir tanesidir. Normal kış koşullarında 3 metreyi bulan kar kalınlığı ile aralık-mart dönemini kayak için en uygun  zamanlardır. En kısası 400 metre, en uzunu ise 3500 metreyi bulan pistlere sahip kayak merkezi ziyaretçilerine 3 telesiyej, 1 teleski ve 4 lift ile hizmet vermektedir.

 1. Kastamonu-Ilgaz

  Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi

Aralık-nisan dönemlerinde kayak severleri ağırlayan merkez, 2850 meter yüksekliğe sahip ılgaz sıradağlarında bulunmaktadır. 2 adet pisti olan tesiste teleski ve babylift hizmeti de verilmektedir.

 1. Isparta-Davraz

  Isparta Davraz Kayak Merkezi

Akdeniz bölgesinde bulunan bu kayak merkezinde zirve yüksekliği 2637 metredir. Ansiklopedik kaynaklarda Davras yazsa da halk arasında Davraz olarak kullanılmaktadır. Yüksek yamaçlardan bakıldığında Isparta ovası ve eğirdir gölü manzarası görülebilmektedir.

 1. Ağrı-Bubi

  Ağrı Bubi Kayak Merkezi

Ağrı il sınırları içerisinde bulunan kayak merkezi ağrı merkeze 18 kilometre uzaklıkta ve Bubi dağı üzerine kurulmuştur. 1650 metre uzunluğa sahip pist günlük olarak 5000 kişliye rahatlıkla hizmet verebilmektedir. Kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu tesis için en uygun dönem aralık-mart arasıdır.

 1. Bolu-Kartalkaya

  Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu ilinde köroğlu dağları üzerinde kurulan merkez, ülkemizin en gözde kayak merkezlerinden bir tanesidir. 3 metreyi bulan kar kalınlığı ile kayak için en güzel dönem aralık-mart arasıdır. Kartal otel ve Dorukkaya otel tarafından işletilen toplam uzunlukları 30 kilometreyi bulan 30 adet pist bulunmaktadır. Yine aynı otellere ait teleski, telesiyej ve babylift hizmetleri verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir