Kapat

Türkiye’nin En Temiz 10 Plajı ve Koyu

Türkiyenin en temiz plajları ve koyları

Dondurucu soğuğuyla kış mevsimi geride kalmak üzere. Bütün kış çalıştık ve şimdi güzel bir tatil planı yapmak bizim de hakkımız. Deniz, kum, güneş, üçlüsü şimdiden gözümüzde tütüyor. Üç bir tarafımız denizle çevrili ve öncelikle bu bakımdan çok şanslı olduğumuzun farkına varmalıyız. Denizlerimiz gemi ve kanalizasyon atıkları kısacası insanlar tarafından kirletiliyor. Ancak yine de öyle plajlarımız var ki doğallığı hiç bozulmamış, tertemiz… Bazen kristal berraklığında, bazense mavinin en koyu tonunda. Gelin İngiliz The Guardian gazetesinin seçtiği Türkiye’nin En Temiz 10 Sahili’ne birlikte göz atalım.

1- Ovabükü Koyu

600 metrelik kum plajıyla bütün doğallığını korumuş ve büyüleyici bir güzellikte olan Ovabükü Koyu, sessiz sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak noktası. Muğla’nın Datça ilçesine bağlı Mesudiye Köyünde bulunan bu koy etrafındaki küçük pansiyonları ile sizleri bekliyor.

Ovabükü Koyu

2- Kelebekler Vadisi

Fethiye Ölüdeniz bölgesinde bulunan bu plaja ancak deniz yoluyla ulaşabilirsiniz. İki büyük kayanın arasında kalan bu sahile yakın yol, elektrik, su ya da kalacak yer yok. Bölgede kamp kurmak serbest.

3- Gemiler Plajı

Yine Ölüdeniz’ in cennet bir köşesinde bulunan Gemiler plajı, huzur dolu tüm doğallığını korumuş tam bir tatil cenneti.

4- Çıralı Plajı

Antalya’ da ağaç evleriyle ünlü Olimpos plajının hemen yakınında bulunan Çıralı plajı huzur dolu bir atmosferi var. Ayrıca Caretta Carettalar içinde bu plajda özel koruma bölgesi mevcut.

Çıralı Plajı

Çıralı Plajı

5- Kaputaş Plajı

Doğallığı bozulmamış, tesislerden uzak, doğayla iç içe olan Kaputaş Plajı, Kalkan-Kaş yolu üzerinde bulunuyor.

6- Kabak Koyu

Kelebekler Vadisinden, patika yolları takip ederek ulaşabileceğiniz Kabak koyu doğallığını korumuş tatil tesislerinin bulunmadığı mükemmel bir plaja sahip.

7- Hisarönü Koyu

Esintili bir havaya sahip olan bu koy, Datça yarımadasına bakan kısımda kalıyor. Özellikle rüzgar sörfçülerinin uğrak noktası olan bu plaj tatilinizin tadına tat katacak güzellikte.

8- Kumburnu Plajı

Kumburnu Plajı, Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda Avrupalı turistler tarafından Türkiye’nin en iyi plajı seçildi. Temizliği, berraklığı ve büyüleyici güzelliğiyle Kumburnu’da unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

9- Kale Plajı

Akçakoca’da bulunan bu plaj tarihi Ceneviz Kalesinin doğu ve batısında olmak üzere iki koydan oluşuyor. Eşsiz güzellikteki kumsalı, suyu ve ortamıyla tatil için mükemmel bir yer.

10- Kalemya Koyu

Üç ayrı koydan oluşan, her ne kadar oteller bölgesi olmuş olsa da doğallığını korumuş cennetten bir köşe Kalemya Koyu. Özellikle romantik çiftlerin balayı dönemlerini keyifle geçirdikleri ve unutulmaz anlar yaşamak için biçilmiş bir kaftan olan Kalemya Koyu, Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir