Kapat

Türkiye’nin En iyi 5 Trekking Rotası

Türkiye Doğa Yürüyüş Rotaları

Trekking kelimesi, İngilizce kökenli olup,  Türkçede kullanımı yaygın olmakla beraber, Trekking yerine Doğa Yürüyüşü olarak ta bilinip kullanılmaktadır. Trekking yani Doğa Yürüyüşü adı üstünde ; doğada, genelde küçük  gruplar halinde yapılan, bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı, hafif tempolu sportif yürüyüşler olarak ortaya çıkmış. Zamanla bu amaç yürüyüş için uygun ekipman, su ve yeterli gıda vb ile zorlu parkurlar veya doğanın güzelliklerini yakından görmek adına çeşitli biçimler almıştır. Son dönemde Trekking her mevsimde yapılabilecek hale gelmiş, hava ve ortam şartlarına, parkurların uzunluğuna ve zorluk derecesine göre gerekli hazırlıklar yapılarak, birkaç saatten haftaya hatta aya kadar çeşitli sürelerde planlanır hale gelmiştir.
Trekking, günümüzde alternatif turizm çatısı altında giderek ekonomik boyut kazanmış ve büyümüştür. Bugün trekking, genelde şehrin stresinden kurtulmak isteyenlerin, hafta sonu günübirlik şehre yakın parkurlarda ya da yabancı ülkelerde 2-3 haftalık turlar şeklinde, profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirdikleri bir sportif ve gezi aktivitesine dönüşmüş durumundadır.
Doğa yürüyüşlerinin insanın vücut ve ruh sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğu uzmanlarca kabul edilmektedir. Yüksek kondisyon veya teknik istemiyor oluşu, sakatlanma vb. risklerinin çok düşük seviyelerde seyretmesi, maliyetinin az olması gibi nedenlerle kitlelerin en yoğun ilgi gösterdiği doğa sporu olan Trekking yönünden Türkiye mükemmel parkurlara ve doğa güzelliklerine sahiptir. İşte Türkiye’nin doğa yürüyüş rotaları:

LİKYA YOLU ( Muğla /Fethiye – Antalya)

Likya Yolu, 509 km uzunluğundadır ve Antik Likya kıyıları Fethiye’den Antalya’ya uzanır. Likya Yolu, dünyanın ilk on yürüyüşlerinden biri olarak listelenmiştir. Parkur zorluk derecesi 3/5.
likya TREKKING route

Saint Paul Trail Trekking (Antalya – Isparta)

Saint Paul Trail, Antalya’nın 10 km doğusundaki Perge’den Eğirdir Gölü’nün kuzey doğusundaki Yalvak’a kadar yol işareti ile gösterilen patika mevcuttur. Yol yaklaşık 500 km’dir. Parkur zorluk derecesi 4/5.
Saint Paul Trail TREKKING route

KAÇKAR Doğa Yürüyüş Rotası (Rize – Artvin)

Kaçkar doğa yürüyüş parkuru, Türkiye’nin kuzeydoğusunda Çamlıhemşin- Rize ile Yusufeli- Artvin arasında yürüyüş rotasıdır. Birkaç saatten birkaç güne kadar değişen 32 trekking güzergahında toplam 30 güne kadar trekking planlanabilir. Parkur zorluk derecesi 5/5.

YENİCE Orman Parkuru ( Karabük)

Yenice Orman yolu 396 km uzunluğunda ve 21 alternatif güzergahı bulunuyor. Bu rota kuzeydeki olgun ormanlık alan olan Yenice’yi kapsıyor, bisikletli ve atlı yürüyüş için de uygundur. Parkur zorluk derecesi 3/5.

EVLİYA ÇELEBİ YOLU ( Yalova- Bursa- Kütahya-Uşak)

Evliya Çelebi Yolu, hem yürüyüşe hem de atlılara uygun, Türkiye’nin ilk uzun mesafe rotası olan 1200 km uzunluğundadır. Osmanlı yazar Evliya Çelebi’nin izini sürmek isteyenler kendilerini macera dolu bir parkurda bulabileceklerdir.  Parkur zorluk derecesi 5/5.
The Evliya Çelebi Way

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir