Kapat

Tuz Kullanımı ve Kilo Alma Arasında Bağlantı Var mıdır?

Tuz Kilo Aldırır mı?

Tuzlu gıdaların susuzluğunu arttırdığını dolayısıyla daha fazla su içmemize neden olduğu, bununda kilo verdirdiği gibi genel bir kanı geçmişten günümüze süre gelmiştir. Fakat bu kanı bilimsel bir çalışma ile desteklenmediği süreçte yanlış bilinen doğrular sepetinde kalmaya mahkum olacaktır.
Son dönemde araştırmacılar bu konuya eğilmiş ve  açlığın ve kilo alımının tuzla  daha önce bilinmeyen bir rolünü keşfetmeye başladılar.  Birkaç yeni araştırma, tuzun aşırı yemek yememizi sağladığı yolunda güçlü kanıtları ortay koydu.
ABD, Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde tıp profesörü ve moleküler fizyoloji ve biyofizik alanındaki doçent Jens Titze, yüksek miktarda tuz tüketen insanların diyetlerinde daha az tuz içerenlerden daha az su içtiğini keşfetti . Ayrıca bu kişilerin açlık hissinin çok daha fazla olduğunu gözlemledi. Uzun vadede, iştahtaki bu artış, aşırı yeme ve kilo almaya neden olabilir.

Soru işareti tuz,Tuz Soru İşareti

Profesör Titze ve meslektaşları, geçen ay yayınlanan çalışmaları için benzersiz bir deney grubuyla çalıştılar: 10 Rus astronotu Mars’a uzay yolculuğunun zorluklarına hazırlanıyorlardı. Aylarca süren bu uzay uçuşu simülasyonu sırasında araştırmacıların tuzun onları nasıl etkilediğini incelemek için istikrarlı bir ortam sağlamış oldu.
Çalışma boyunca, kozmonotların beslenme şekilleri tek bir ana yol dışında değişmedi: Araştırmacılar, yiyeceklerinde ki tuz miktarını değiştirdiler. Çalışma konuları günde 12 gram tuz içeren bir diyetle başlamıştır. Bu, ABD diyet rehberi tarafından önerilen miktarın yaklaşık iki katı. Birkaç hafta sonra, araştırmacılar tuzlarını günde 9 grama indirdiler. Kozmonotlar, çalışma periyodunun son üçte birinde günde 6 gram tuz yedi.
Çalışma boyunca yaşananlar araştırmacıların beklentilerini yükseltti: Kozmonotlar, tuz alımı düştükçe daha fazla su içti. Ayrıca Kozmonotlar, yüksek tuzlu diyet yaparken açlık çekti.
Bu deneyde değiştirilen tek şey tuz miktarı idi ve koşullar standarttı.

Tuz ve Sağlık

Tuzun ana içeriği olan sodyum, sadece lezzet için değil, diyetimizin önemli bir parçasıdır. Kaslarımızı ve sinirlerimizi düzgün bir şekilde çalışmasına ve vücudumuzun sıvı dengesini korumasına yardımcı olur.
Ancak sodyum seviyeleri çok yükseldiğinde, kan basıncı da artar. Zamanla, yüksek tansiyon ciddi, hayati tehlike oluşturabilir. Bu da başta inme , kalp krizi , böbrek hastalığı gibi sağlık sorunları doğurabilir.
Yüksek tansiyona karşı korumak için , ABD’de beslenme kuralları günde 2,300 miligramdan daha az sodyum almamızı öneriyor. Bir çay kaşığı tuzla ilgili. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, çoğu yetişkin için ideal hedef günde 1,500 miligramdan fazla değil.

Tuz ve Fareler

Uzay uçuşu simülasyon çalışmasında araştırmacılar, kozmonotların yüksek tuzlu diyette  daha az  su içtikleri ve neden aç olduklarını anlamadılar; bu nedenle incelemek için farelere döndüler. Bu çalışma, farelerin yüksek tuzlu bir diyet yediğinde karaciğerlerinin üre denilen ve vücudun suyunun dengede tutulmasına yardımcı olan bir madde ürettiğini ortaya koydu. Üre üretmek için çok fazla enerji gerektirdiği başka bir deyişle, besin, özellikle protein gerekir. Ve bu ihtiyaç astronotların açlığının sebebi gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir