Kapat

Uyku Kalitenizi Arttıracak 5 Basit İpucu

Genellikle göz ardı edilse de, yatak odalarımız ömrümüzün en çok zamanını geçirdiğimiz mekanlardır. Yoğun ve stresli bir iş gününün ardından yatağa uzandıktan sonra en kısa sürede uykuya dalmayı ve kaliteli bir uyku çekmeyi herkes arzu eder. Bunun için yatak odası başlangıçta en iyi uyku deneyimi için tasarlanmalıdır. Bu önemlidir, çünkü yeni güne vücudu tamamen dinlendirerek, dinç başlamanın önünü açmış olursunuz. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözünü hatırlatmak da fayda var. İşte burada size uyku kalitesini arttırmak için deneyebileceğiniz birkaç şeyden bahsedeceğiz.

uykusuzluk için ipuçları

Uykusuzluk Çekenler İçin Kaliteli Uyku İpuçları

1. Odanızı Güneşlendirin

Güneş ışığı, günün belirli saatlerinde odaya nüfuz ettirilmelidir. Bu önemlidir, çünkü doğal ışık mikroorganizmaları öldürür, odanızın yenilenmesine katkı sağlar. Yapay ışık konuşana gelirsek, odanın tamamını yeterli derecede aydınlatabilecek bir ampul seçmelisiniz. Böylece gözlerinizi yormadan kitaplarınızı okuyabilirsiniz. Uykuya dalma sıkıntısı çekiyorsanız, loş ışık yayan bir abajur da size yardımcı olacaktır.

2. Bitkilerle Odanızı İyileştirin

Bitkiler yatak odanıza sadece estetik katmakla kalmaz, aynı zamanda odanın içerisindeki hava kalitesini arttırır, daha fazla temiz hava elde etmenize yardımcı olabilir.

Hepimiz bitkilerin karbondioksiti oksijene dönüştürdüğünü biliriz. Bu da odanızın hava kalitesini arttıracaktır. Tabi ki yatak odaları için büyük bitkileri değil, daha küçük, ufak saksı çiçeklerini seçmelisiniz.

3. Oda İçerisindeki Cihazlarınızı Düzenleyin

Bu konu sadece elektronik cihazlarla alakalı bir durum değildir. Tertip düzene önem veren bir yapıya sahipseniz, dağınık bir ortam sizi strese sokmaya neden olacaktır. Bu nedenle gerek kablolar olsun gerekse oda içerisindeki cihazların yerli yerinde olmasına özen göstermelisiniz.

4. Odanızın Ses Yalıtımı Önemli

Arabalar anlamsız bir şekilde korna çalıyor, köpekler havlıyor, diğer gürültüler odanızın tam da ortasında çınlıyor olabilir. Buna benzer daha bir çok dış faktör sizi uykuda rahatsız edebilir. Bu nedenle odanızın ses yalıtımı son derece önemlidir. Duvarlarınız yeterli kalınlıkta ve yalıtıma sahip değilse eğer, size hem ses hem de ısı yalıtımı sağlayacak malzemelerle duvarlarınızı yenilemelisiniz. Yalıtımın hem içeriden hem de dışarıdan yapılabildiğini belirtmekte fayda var.

5. Yatak Seçimi Çok Önemli

Farklı tasarıma ve stile sahip yataklar piyasada bolca bulunmaktadır. Siz de kabul edersiniz ki, süper  görünen modern bir yatağın size konfor sağlayacağı anlamına gelmez. Bütçenizin izin veriyorsa iyi bir araştırmayla bilen birisine danışarak mükemmel bir yatak tercihin de bulunabilirsiniz. Size de uygun bir yatak olduğunu unutmamalısınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir