Kapat

Bütün Uyku Sorunları İçin 9 Bilimsel Çözüm Yolu

Uykuda kalamama

Hayatımızın yaklaşık olarak üçte birini uyuyarak geçirmekteyiz. Hem uyku kalitemiz, hem de genel sağlığımız doğrudan yatma şeklimize ve yatmadan önce yaptıklarımızla ilgilidir. Viraliste olarak uyku sorunlarınızı düzeltmek ve kaliteli uyku için uzman önerilerini sizlere derledik.

Uyku sorunları için bilimsel çözüm yolları

Uyku Sorunları İçin Bilimsel Çözüm Yolları

1. Omuz ağrısı

Omuz ağrısı sorununuz varsa, özellikle ağrılı olan omuz tarafına yatmayın. Aynı zamanda yüz üstü yatmakta tavsiye edilmemektedir. Ne iyi uyku pozisyonu, sırt üstü yatmaktır. Başınızın altına ince bir yastık koyun. Başka bir yastığı da midenizin üzerine koyup kollarınızla sarın. Omuzlarınız artık en doğru pozisyonda. Sırt üstü yatmaktan hoşlanmıyorsanız, yan yatmayı deneyin. Bacaklarınızı hafifçe göğsünüze doğru çekin ve dizlerinizin arasına bir yastık yerleştirin. Omuza rahatsızlık vereceği için kolunuzun başınızın altında olması tavsiye edilmez.

2. Sırt ağrısı

Sırt ağrınız varsa, omurganın normal duruşunu korumak önemlidir. Yatağınız aşırı yumuşaksa değiştirme zamanı gelmiş demektir. Sırt üstü yatmak sizin için en iyi pozisyon olacaktır. Omuriliğin doğru durması ve bağların gerginliğini azaltmak için dizlerinizin altına bir yastık yerleştirin. Ek destek için ise belinizin altına küçük bir havlu koyabilirsiniz. Eğer yan yatmayı seviyorsanız, cenin pozisyonu en doğru duruştur.

3. Boyun ağrısı

Sırt ağrısında olduğu gibi, uyurken boynunuzun desteklenmesi gerekmektedir. Genel olarak uygun sertlikte bir yastık, sırt üstü yatma ve her kolun altına bir yastık en iyi seçenektir. Boyun ağrısı şikayetlerinde yastık seçimi çok önemlidir. Ortopedik yastıklar tercih edilmelidir. Yan yatmayı seviyorsanız, yastığınızın fazla yüksek olmamasına özen göstermelisiniz. Eğer yüz üstü yatmak tercihiniz ise, bulabildiğiniz en ince yastığı alın, başınızı bir yana yatırdıktan sonra boynunuzun ağrımadığı noktada kalın.

4. Uykuya dalma sorunu

Telefon ve bilgisayarları yatmadan önce yanınızdan uzaklaştırmak zor gelebilir, ancak yapmalısınız. Uykuya dalma sorunu yaşıyorsanız, bu yöntem gerçekten yardımcı olur. Çünkü ekranlardan gelen ışık, uykuyu etkiler. Kahve, soda, bitter çikolata gibi besinleri yatmadan en az 6 saat öncesinde yemeyi kesmelisiniz. Sabah ve öğleden sonra egzersiz yapabilirsiniz. Bu kan dolaşımınızı geliştirir ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur.

5. Uykuda kalamama

Sık sık gecenin ortasında uyanıyorsanız, uyku moduna geçmeden önce elektronik cihazlarınızı kullanmayı bırakın. Yatmadan önce alkolden kaçının. Çünkü alkol, vücuttaki su dengesini bozar ve uyku düzenini etkiler. Ayrıca oda sıcaklığının 20-22 derecelerde olmasının ideal olduğunu unutmayın.

6. Uyanamıyorum

En çok zorlanılan konu belki de budur. Ancak, bunu çözmek aslında çok kolay. Alarmınızı her gün aynı saate ve bir kereliğine ayarlayın. Tabi ki diğer yöntemde erken kalmak için erken yatabilirsiniz.

7. Horlama

Eğer horlama şikayetiniz varsa, sırt üstü yatmaktan kaçınmalısınız. Bu pozisyonda boğaz dokuları sarkar ve diliniz geriye doğru boğazınıza düşerek hava yolunu daraltır. Bu durumda yastık seçimi önemlidir. aşırı yumuşak yastıklar, başın arkaya düşmesine ve horlamanın artmasına neden olabilir. Ekstra bir yastık kullanabilirsiniz. Yan yatmak ve cenin pozisyonunu almak en doğru tercih olur.

8. Bacak ağrısı

Bacak krampları genellikle baldır, ayak ve uyluktaki ani spazmlardır. Yaşa bakılmaksızın insanların nerdeyse %80’i bu sorundan muzdarip. Geceleri bacak krampları, sinir hasarı ve element eksikliğiyle ilişkilendirilir. Bu durumu çok sık yaşıyorsanız, bir doktora başvurmalısınız. Bacak kramplarını durdurmanın bir yolu, bacak kaslarının gerilmesini ve güçlendirilmesini sağlamaktır. Yatmadan önce yoga yapmayı veya bacaklarınıza masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, en iyi sonucu elde etmek için düzenli spor yapmalısınız.

9. Diğer sorunlar

Uyku sorunlarına yorgunluk, sıkan ayakkabılar veya sinir ve sindirim sistemi sorunları gibi pek çok faktör neden olabilir. Sorunun nedenini sadece bir doktor belirleyebilir ve tedavisi için tavsiyelerde bulunabilir.
Sık sık mide ekşimesi şikayetiniz varsa, sol tarafınızın üzerine yatmak size yardımcı olabilir. Sol taraftaki uyku pozisyonu, mide içeriğinin yemek borusuna geri dönmesini ve mide ekşimesini önler.
Geceleri ağrıyan bacaklarınız varsa, bacak bacak üstüne atmak sizi rahatlatacaktır. Bu pozisyonda bacaklarda biriken kan dağılacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir