Kapat

Volkswagenin Otomobil Kuleleri Görenleri Büyülüyor

Wolfsburg’ta Autostadt’ın tam göbeğinde yer alan Volkswagen’in otomobil kuleleri, Almanyanın en büyük binalarından ikisi olduğu için uzaklardan bakıldığında bile rahatlıkla görülebilmektedir. Bu kuleler inşa edilirken sadece gösteriş için yapılmadılar. Volkswagen marka otomobiller sahiplerine ulaşana kadar bu otomobil kulelerinde bekletilir. Tahmin ettiğiniz üzere tam bir cazibe merkezidir.

Volkswagen otomobil kuleleri

Basitçe söylemek gerekirse, otomobil kuleleri dünyanın en etkileyici araba temalı binalarındandır. Bina isimlerinden de anlaşılabileceği üzere, araba istiflemek için özel olarak tasarlanmış silo benzeri cam kulelerdir. Her biri 50 metre yüksekliğinde 400 araç kapasiteli 2 binadan oluşan tesis, teknoloji meraklılarının yoğun şekilde ziyaret ettiği bir yer.

Volkswagen otomobil kuleleri

2000 yılında kapılarını açan Autostadt’tan yaklaşık 2 milyon kişi aracını teslim almıştır. Aynı anda ortalama 500 aracın bulunduğu kulelerde müthiş bir devir hızıyla yeni bir otomobil sadece 24 saat barınabilmektedir. Sonrası mı? Tam da tahmin ettiğiniz üzere otomobillerin yeni sahipleri.

Otomobil kulelerinin nasıl çalıştığına geçmeden önce, yeni bir araç alacağınız da boya rengi veya şanzıman tipine göre çeşitli kriterler de konfigürasyonları belirleyip otomobil tercihimizi oluştururuz. Sonrasında ise fabrikadan teslime kadar gereken sürenin beklenmesi dönemidir.

Volkswagen otomobil kuleleri

Autostadt’ta üretilen otomobiller teslim için işaretlenip Wolsfsburgtaki ana fabrikadan yer altı tünelini kullanarak otomobil kulelerine aktarılır ve hemen bir park yerine robotlar tarafından götürülür. Her kule, büyük bir merkezi kirişin etrafında park cepleri ve saniyede 2 metre süratle hareket edebilen robotik kaldırma sistemiyle donatılmıştır. Bir arabanın en uzun kulenin en alt katından en üst katındaki bir park yerine yolculuğu yaklaşık olarak 1 dakika 44 saniye sürmektedir. Volkswagen firması otomobil kulelerinde kullanılan otomatik park sisteminin Dünyanın en hızlısı olduğunu söylemektedir. Bu durum 2014 yılında Guinness rekorlar kitabına girmiştir.

Müşteriler teslimat için davet edildiklerinde, hediyelik eşya mağazası, restoran, showroom ve aksesuar mağazasında vakit geçirebileceğiniz bir ortamda kahvenizi yudumlayarak bekleyebilirsiniz. İsimlerini büyük bir ekranda gören müşteriler araçlarının yola çıktığını bilmektedirler.

İki asansörden biri aracı park yerinden çekip alt katlara götürmektedir. Diğer asansör ise teslim için aracın yeni sahiplerini taşımaktadır. Bu devasa sistemdeki geniş makine ve kayış ağının hiçbir şekilde araçlara zarar verecek şekilde temas etmediği garanti edilmektedir. Otomobil kuleleriyle ilgili olarak bazı istisnai durumlardan bahsetmek gerekirse; mesela Beetle modeller başka şehirde üretildiği için kulelerdeki yerini alamamaktadır. Ayrıca kulelerde bulunan park cepleri nispeten küçük olduğu için Tuareg gibi daha geniş araçlar yer alamamaktadır. Teslimatla ilgili olarak, sadece Almanya, Avusturya ve Hollanda da bulunan müşteriler “otomobil kulesi teslimatı” nı işaretleyerek bu görkemli tesisten araçlarını teslim alabilmektedirler.

Otomobil kuleleri yıllarca güvenlik nedeniyle halka kapalıydı. Daha sonra Volkswagen bu politikasını değiştirerek ziyaretçiler için kulelerin en tepesine çıkabilen bir asansör sistemi kurdu. Bu asnasör saniyede yaklaşık bir metre hareket edebilmektedir. Firmaya göre daha hızlı olursa, roller coster hissi verebilir.

Volkswagen otomobil kuleleri

Almanya seyahatlerinizde veya gezilerinizde bu görkemli kuleleri ziyaret edebilir, makineleri harekete geçirip nasıl çalıştıklarını izleyebilir yada en tepeden Volfsburg manzarasına bakabilirsiniz. İstere araç alımı, ister şehir manzarası isterseniz teknolojisi için yukarıda da belirttiğimiz üzere otomobil kuleleri gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Autostadt Wolfsburg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.