Kapat

Vücut Şekline Göre Beslenme Konusunda 4 Basit İpucu

Tüm beden türleri benzersiz ve güzeldir, ancak insanların vücutlarının belirli bölgelerinde neden yağ depoladıklarını hiç merak ettiniz mi? Bazı kadınlar göbek kısımlarında yağlanma eğilimi gösterirken, bazıları ise kalça ve basen çevresinde yağlanma eğilimi göstermektedir. Hepimizin sorunlu bölgeleri ve vücut türünüze dayanan kilo alma sorunlarımız vardır.

Viraliste olarak, size hangi gıdanın sizin için en doğru tercih olduğunu belirteceğiz. Doğru beslenmeyle ideal kilonuza ulaşabilir, sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

1. Dikdörtgen vücut

Dikdörtgen

Bu vücut şekli dar kalçalar ve belirsiz bel ile karakterize edilmiştir. Kilo alma ihtimaliniz az olmakla birlikte, beslenmenizi avokado, badem, somon gibi sağlıklı yağlarla ve sebze ağırlıklı proteinleri ekleyerek düzenleyebilirsiniz. Ne kadar ince olursanız olun, sağlıklı bir beslenme programına sahip olmanız önemlidir. Bu yüzden çok fazla tatlı ve fast food ağırlıklı beslenmemeye özen gösterin.

2. Elma vücut

Elma

Eğer bu vücut tipine sahipseniz, vücudunuzun orta bölümü olan göbek kısmı yağlanma eğilimine sahiptir. Bu nedenle, sizin için en doğru beslenme az ve sık olandır. Yani günde 6 öğün tüketebilirsiniz, tabi ki küçük porsiyonlar olmak şartıyla. Lifli gıdalar, sebze, meyve, C vitamini ağırlıklı ve az yağlı süt tüketebilirsiniz. Zeytinyağının sindirimi düzenlemeye yardımcı etkisinden dolayı tercih edebilirsiniz. Fast food, ekmek ve şişkinliğe neden olan gıdalardan uzak durmalısınız.

3. Armut vücut

Armut

Armut şeklinde vücut, göğüs ölçüsünden çok daha büyük bir kalça ölçüsü ile karakterize edilir. Bu vücut şeklindeki insanlarda, kalça bölgesinde yağlanma riski yüksektir. Yüksek protein içeren et, balık, yumurta, süt ürünleri gibi gıdaları tüketin. Karpuz ve ananas gibi meyveler metabolizmayı yavaşlatan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oldukları için mükemmel tercihler olacaktır. Yeşil çayı da beslenme programınıza eklemeyi unutmayın. Yüksek sodyum içeren gıdalardan kaçının. Başka bir deyişle tuz tüketimini azaltın ve ayrıca ekmek, pirinç gibi rafine edilmiş besinlerden uzak durun.

4. Kum saati vücut

Kum saati

Bu en çok sahip olunmak istenen vücut şekli olsa da, bu vücut şekline sahip kişiler aynı anda tüm bölgelerde eşit miktarda yağlanma eğilimi gösterirler. Kas dokuları da azdır. Yüksek kan şekeri seviyesine sahip olma riski daha yüksektir. Bu nedenle düşük glisemik indeksi olan gıdaları seçmeniz ve günde 5-6 öğünü az porsiyonlar halinde tüketmeniz önerilir. Taze sebze ve meyler yiyin, yağsız protein kaynaklarını tercih edin. Ekmek, pirinç, makarna gibi rafine yiyeceklerden kaçının ve onları beslenme programınızdan bir daha kullanılmamak üzere çıkarmayı deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir