Kapat

Beyler Dikkat WD-40’ı Bayanlar da Keşfetti!

WD-40

Başlığımızı gören bayan okurlarımızın ilk soracağı soru “WD-40 da neymiş?” olabilir. WD-40, paslanmayı önleyen ve havacılık-uzay sanayii için üretilmiş bir yağ çözücüdür.

WD-40’ın hikayesi ise şöyle;

Amerikalı Norm Larsen, San Diago, Kaliforniya’da, 1953 yılında Rocket Chemical Company diye bir şirket kurar ve iki işçi ile paslanmayı önleyen ve havacılık-uzay sanayii için bir yağ çözücü geliştirmeye fikriyle çalışmalara başlar. Bu çalışmalar aralıksız sürer 38, 39 derken kırkıncı denemeden sonra su ile yer değiştiren (Water Displacement) bir madde bulmayı başarılar. Buldukları maddeye Water Displacement’in baş harfleri WD ve kırkıncı denemeye atıfta bulunarak 40 sayısını ekleyerek WD-40 ismini verirler.

Günümüzde erkekler WD-40’ı genellikle alet çantalarından eksik etmezler ve başta paslanma, sıkışma olmak üzere birçok yerde kullanırlar. Ancak bu harika sıvı WD-40 ilk kullanım amacının öyle ötesine geçmiştir ki temizlik içinde vazgeçilmez bir yardımcıya dönüşmüş.

Temizlik İçin WD-40 kullanmak!

– WD-40, bayanların en sık yakındığı paslanmaz çelik zemin üzerindeki parmak izlerini çıkartır ve bu izleri çıkartmakla kalmaz daha ötesinde önler.

– Yine çeşitli yapışkan, çıkartmalar ve çıkartma kalıntılarını kaldırmada WD-40 kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece WD-40’ın çıkarmak istediğiniz yüzeyin birkaç dakika ıslatmasına izin verin. Sonra çıkartmaları soyun.

– Ahşap, marley benzeri zeminlerde ayakkabı çiziklerinin, eşya izlerinin silinmesinde WD-40 yine büyük bir yardımcı. Ancak WD-40 ile temizleme yaptıktan sonra kaymayı önlemek için tüm fazlalıkları temizlediğinizden ve kaldırdığınızdan emin olun.

– Küçük çocuklarınızın pastel tarzı boya ile duvarlarınızda yaratacağı kirliliği önlemek içinde WD-40 kullanabilirsiniz.

– Buzdolabının içine yapışıp kalmış yiyecekleri sabunlu su çıkarmaz ise WD-40 deneyin. Dolabı boşalttıktan sonra kirli yerlere WD-40 püskürtün. Bez veya süngerle silin.

– Çay lekeleri. Tezgahların üzerindeki çay lekelerini çıkarmak için WD-40 püskürtün, nemli bezle silin.

– Tuvaletler içinde biriken kir ve kireç tartarlarını temizlemek için elli çeşit ayrı kimyasala gerek yok. WD-40 püskürtün, bir kaç saniye bekleyin. Fırçalayıp sifonu çekin. İçerdiği çözücüler kireci ve kirleri eritecektir.

20,000 den fazla kullanım alanı tespit edilmiş olan bu harika maddenin kaydedilmiş en enteresan kullanımlarından biri Hong Kong’da bir otobüsün süspansiyonundaki piton yılanının çıkarılması için az miktarda kullanılmış olmasıdır.

– Deri malzemeye bakım yapın. WD-40 deriyi yumuşattığı için rahat kullanım imkanı sağlar. Su almaması ve parlaklığını kaybetmemesi için düzenli aralıklarla WD-40 püskürtüp yumuşak bezle parlatın.

– Yeni köpeğiniz çok şeker ama her bulduğunu kemiriyor. Köpekler WD-40 kokusundan nefret ediyorlar. Özellikle kablolara ve sataşmasını istemediğiniz her yere püskürtün.

– Sıkışıp kalan parmakları kurtarın. Parmağınız şişenin ağzına veya alyansınız parmağınıza sıkıştı. Püskürtün, sızmasını bekleyin, kaydırıp çıkarın. Elinizi, şişeyi, alyansı iyice yıkayın.

– Fermuarları çalıştırın. Ceket, pantalon, sırt çantası, uyku tulumu zor işleyen ne fermuar varsa, maddeyi önce kutunun kapağına sıkın, sonra suluboya fırçasıyla fermuara sürün. Kumaşa bulaşmasın. Üç- beş çalıştırın, dişler yağlansın.

– Etrafta hamamböceği var ise sürekli olarak WD-40 bulundurun. Hamamböceklerini öldüren nadir maddelerden biridir. Adı üstünde: Su ile yer değiştiriyor yani hamamböceği kuruyor. Süper değil mi?

– Böcekler kokusunu hiç sevmiyor. Eşiklere, pencere, kapı kenarlarına püskürtün. Ancak etrafta küçük bebek varsa kullanmayın.

– Japon yapıştırıcısı bulaştı. Sorun değil. WD-40 püskürtün, yapışkanlık gidene kadar ovalayın.

–  Saplardaki ahşap fazla kurur ise kıymıklaşır, gevrer, kötüleşir. Bolca püskürtün. Su itici olarak görev yapar, besler, canlı tutar.

– Gıcırdayan tekerlekler. El arabası, çocuk arabası, mangalın tekeri hiç farketmez. Püskürtün sürtünme kesilsin.

– Kuruyan tutkal. Hemen hemen her türlü yüzeye yapışıp kalmış, kurumuş tutkalı kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Üzerine püskürtün, en az 30 saniye bekleyin nemli bezle silin.

– Üzerinizdeki domates lekesi. Bahçe işi yapıp üzerinizi kirletmeden olmaz. Domates, soslar, kan, ruj, kir, yağ, mürekkep gibi inatçı lekelere doğrudan WD -40 püskürtüp her zamanki gibi yıkayınız.

– Ellerinizdeki yağlar. Arabayı, çim makinesini veya çoklu dilmeyi tamir ettiniz ama eller simsiyah. Yağ içinde. Az miktarda püskürtün, birkaç saniye ovalayın. Kağıt havlu ile silip sabunlu suyla yıkayın. Kir ve yağlar akıp gider. Havluyu sobayı tutuşturmada kullanın.

– Karın küreğe yapışmasını önleyin. Yoksa külçe gibi oluyor.Küreğe ince bir tabaka WD-40 püskürtün. Benzer şekilde kaygan olmasını istediğiniz her yere az miktarda püskürtün. Makine tablalarına, araba tekerlerine, sıkışınca rulmanlara.

– Su geçirmez ayakkabılar. Kışlık ayakkabı ve çizmeleri bir tabaka WD-40 ile su geçirmez yapın. Tuz lekelerini çıkarmak için de üzerlerine püskürtün ve temiz bir bezle silin.

– Sıkışmış civatalar, bujiler. Az püskürtün, bekleyin çevirin.

– Kışa girmeden. Bütün kilitlerinizi, paslanması muhtemel aletlerinizi bir güzel ince bir tabaka ile kaplayın. İnce kamış, kilit deliklerinden içeri yeterince WD-40 püskürtmenize imkan verecektir.

– Paslanması muhtemel aletler. Keser, balta, arabanızın plakası, mengene, işkence, aklınıza neresi geliyorsa. Mükemmel bir pas çözücüdür.

– Damlamış yağ lekeleri. Bolca püskürtün. Bol suyla yıkayın. Mükemmel bir yağ çözücüdür.

– Mangalın ızgarasını yenileyin. Eski ve yıpranmış mangal ızgarasını yepyeni yapmak için önce soğuk olduğundan emin olun, sonra, bol WD-40 püskürtün, birkaç saniye bekleyin ve tel fırçayla fırçalayın.

– Kediniz terastaki mobilyaların, mangalın önündeki masanın, arabanızın üzerinde fazla gezip kirli ayak izleri pek göze batıyorsa, ayak izlerinin üzerine püskürtüp temiz bezle silin.

– Kediniz ve köpeğinizi çiçeklerden uzak tutmak onları ezmelerini engellemek, belli alanlara çiş-kaka yapmalarına mani olmak için mevsim boyunca bir – iki kez WD-40 püskürtün. Kedive köpekler kokusundan nefret ederler.

– Keza güvercinler, sincaplar, arılar, sinekler ve daha bir çok hayvan WD-40 kokusundan nefret ederler. Gelmelerini istemediğiniz alanlara püskürtün yeter.

– Rengi solmuş sentetik kumaşlar. Üzerine püskürtün, temiz kuru bezle silin. Alacağınız sonuca hayret edeceksiniz. Ama önce görünmeyen bir tarafta deneyin. Her kumaş ayrı netice verecektir.

– Arının soktuğu yerin acısını almak için üzerine püskürtün. Acısı hemen geçer.

Ama unutmayın: Aşırı kullanmayın, Ateşe, ısı kaynaklarına, elektrik akımı veya akü başlarına yakın yerlerde kullanmayın ! Doğrudan güneş ışını altına, sobanın üstüne koymayın. 50 derece üzerinde hiç bir yerde bulundurmayın. İyi havalandırılmış yerlerde kullanın, yutmayın, koklamayın. Olur da yutarsanız hemen doktor çağırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir