Kapat

Hiç Dikkat Edilmeyen ve Her Gün Yanlış Yapılan 8 Şey

Bizim rutinlerimiz genellikle sabit, değil mi? Her gün sıradan hale gelmiş günlük görevlerimizi, bunları ne kadar doğru ya da yanlış yaptığımızı kendimize sormadan yerine getiririz. Bizler viraliste olarak, hayatınızda küçük, ancak olumlu sonuçlara neden olabilecek basit değişikliklere dikkat çekmenin iyi bir fikir olacağını düşündük.

1. Duşta fazla sabun veya şampuan kullanılması

Sabun kullanımı

Yaş ilerledikçe cildimiz daha kuru hale gelir ve kötüleşir. Asgari miktarda sabunu yalnızca saçlarınız için kullanmanız yeterlidir. Saçlarınızdan süzülen sabunlu su, vücudunuzun diğer yerlerinin temizlenmesi için fazlasıyla yeterlidir.

2. Dinlenme zamanlarınızı planlamadan çalışmak

Dinlenme

Hepimizin en üretken olduğu çalışma saatlerimiz vardır. Bu saatler boyunca, konsantre olmak ve mükemmel sonuçları elde etmek daha kolaydır. Sorun şu ki, en verimli olduğumuz zamanları tam olarak bilmiyoruz. Motivasyonunuzun yerinde olduğunu düşünüyorsanız, kesmeden işinize odaklanmalı ve daha sonra mola vermelisiniz.

3. Makarna suyuna yağ eklemek

Makarna suyu

Makarna suyuna yağ eklemek, sosun makarnaya yapışmasını engelleyecektir. Mükemmel makarnayı pişirip birbirlerine yapışmasını önlemek için, doğru miktarda su kullanmanız yeterlidir. 100 gr kuru makarna için 1 litre su, 100 gr taze makarna için ise 1,5 litre su yeterli olacaktır.

4. Kağıt havlu kullanarak ellerin kurulanması

Kağıt havlu kullanımı

Ellerimizi kurulamak için ne kadar kağıt havlu kullandığımızı hiç merak ettiniz mi? Bu sorunun cevabı, milyonlarca kilo. Gezegenimiz için yapmamız gereken basit bir şey var. Kağıt havluyu koparmadan önce ellerimizdeki suyu iyice sıyırmaktır. Basit görünebilir, ancak dünyamız için çok önemlidir.

5. Göğsünüzle solunum

Doğru nefes alma

Göğüs değil, diyafram yardımıyla nefes almaya yoğunlaşın. Doğru nefes alma, sinir sisteminiz üzerinde olumlu etkilere sahiptir, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur, yorgunluk ve ağrıları azaltır, genel fizik sağlığını geliştirir ve stresten uzak tutar. Nefes almayı öğrenirseniz, duygularınızı da doğru yönetebilirsiniz.

6. Dişlerin sadece yatay fırça hareketleriyle fırçalanması

Diş fırçalama

Dişlerinizi yalnızca yatay hareketlerle fırçalama ve diş ipi kullanımını unutmak muhtemelen en yaygın ve en ciddi hatalardandır. Dişlerin doğru bir şekilde fırçalanması, diş etlerinden diş kenarına kadar gerçekleştirilen kısa dikey hareketleri içerir. Diş fırçalama için uygun süreninde 2-3 dakika olduğunu unutmamak gerekir, ancak bu basit kuralı bile göz ardı ediyoruz.

7. Hazırlıksız egzersize başlama

Egzersiz

Unutulmamalıdır ki, çok fazla egzersiz, ısınmamak ve kısa molaları atlamak vücudunuz için zararlı olabilir. Günlük egzersizlerinize ısınma ve esneme hareketleriyle başlamak ve yavaş yavaş tempoyu arttırmak doğru davranıştır. Tıpkı başlangıçtaki ısınma hareketleri gibi, spor sonunda da germe egzersizlerinin unutulmaması gerekir.

8. Açık bırakılan cips paketleri

Bazılarımız yarısı yenmiş cips paketlerinin ağzını kapatmak için klipsler kullanırken, bazılarımız ise bunu çok fazla önemsemeden paketin boş kısımlarını katlayarak yapmayı tercih ederiz. Ancak bununla başa çıkmanın başka bir yolu daha var.
Bu akıllı yöntem için origami’den esinlenilmiştir. Japon kağıt katlama sanatı olan origami, farklı tekniklerle nesneler yaratmak için kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir