Kapat

İnanılmaz Kertenkele Yaprak Kuyruklu Gecko Hakkında 5 İlginç Gerçek

Yaprak kuyruklu gecko olarak bilinen ve bilimsel adı uroplatus phantasticus bu kertenkele Madagaskar adasına özgü bir türdür. İlk kez 1888’de George Albert Boulenger tarafından tanımlanmıştır. Uroplatusların en küçük gövdeli olanıdır. Yetişkin bir geckonun boyu 66 ila 152 milimetre arasında değişmektedir. Ayrıca kirpik yaprak kuyruklu yada fantastik yaprak kuyruklu gecko olarak da bilinir. Ormanların tahrip edilmesi, hayvan ticareti tüm canlılarda olduğu gibi bu türünden tehdit eden etkenlerdendir. Varlıklarının devamı Madagaskar yağmur ormanlarının korunmasıyla sağlanabilecektir. Daha fazlasını görmek için okumaya devam edin.

1. Madagaskar

Madagaskar Yağmur ormanları

Madagaskara özgü bir türdür. Başka yerde bulunmadığı anlamına gelir. Madagaskarın kuzey ve orta kesimindeki tropikal ormanlarda doğal kamuflaj deseniyle yaşamaktadır.

2. Göz kapakları yoktur

Uroplatus phantasticus

Göz kapakları yoktur, sadece gözleri şeffaf bir örtüyle kaplıdır. Uzun ve hareketli dillerini göze bulaşan herhangi bir tozu veya pisliği temizlemek için kullanırlar.

3. Renkler

Mor, turuncu, kahverengi ve sarı tonlarıda dahil olmak üzere çeşitli renklerde bulunur, ancakalt taraflarında benzer türlerden ayırt edilmesine yardımcı olabilecek küçük siyah noktalar vardır.

4. Gece görüşü

Yaprak Kuyruklu Gecko

Kuyruk yapraklı gecko, geceleri büyükçe gözleri sayesinde Madagaskar yağmur ormanlarında rahatlıkla yaşarlar. Parmakları altındaki yapışkan yapı ve küçlü kavisli pençeleri ağaçların arasında rahatlıkla hareket etmelerini sağlar.

5. Yiyecek

Yaprak Kuyruklu Gecko

Cırcır böcekleri ve güvelerde dahil olmak üzere çeşitli boyutlarda böcekleri yiyebilir. Üreme dönemleri yağmurlu mevsimin hemen başlangıcıdır. Eğer yumurtaları diğer canlılara yem olmazsa, yumurtadan çıkmaları 90 ile 120 gün arasında sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir