Kapat

Erken Yaşlanmak İstemeyenler İçin Yaşlanmayı Geciktirici 10 Besin

Her insanın en büyük arzusu, mümkün olduğunca uzun süre genç ve güzel kalmaktır. Yaşlanma sürecini önlemek için çeşitli yöntemler deneriz ama her zaman başarılı olamayız. Aslında yapacağımız bazı basit eylemlerin, hayatımıza yeni yıllar eklemesine yardımcı olabileceğini çoğumuz bilmiyoruz. Her şeyden önce sağlıklı bir yaşam tarzını kendimize hedef olarak belirlemeli ve buna göre hareket etmeliyiz. Bunun için düzenli fiziksel egzersiz yapmalı ve sağlıklı besinleri beslenme listemize eklemeliyiz. Eğer genç kalmak ve yaşlılığa bağlı hastalıkları önlemek istiyorsanız, listemizde yer alan yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) gıdaları tüketebilirsiniz.

Ne yazık ki, zamanı durdurmak ve sonsuza kadar genç kalmak mümkün değil. Ancak yaşamınıza birkaç yıl eklemek için, çok da kısa olmayan ömrünüzde farkında olmasanız da sayısız fırsata sahipsiniz. Listemizdeki bu gıdalar, sağlıklı kalmanıza ve yaşlanmaya bağlı hastalıkların önlenmesine yardımcı olacaktır.

yaşlanma geciktirici gıdalar

Yaşlanma Geciktirici Gıdalar

1. Balık

Yapılan araştırmalar, düzenli balık tüketenlerin kalp hastalığı şikayeti yaşamadıklarını göstermektedir. Örneğin Alaska Eskimoları en çok balık tüketenler olarak kalp hastalığı nedir bilmemektedirler. Balık Omega-3 açısından zengin bir besin olduğu için kalp ritmlerinin düzenli olmasına yardımcı olur ve damarlarda meydana gelecek kolesterol birikimini önler.

2. Zeytinyağı

Tekli doymamış yağ oranı yüksek olduğu için Zeytin yağı, kanser ve kalp hastalıkları ile mücadelede etkin bir rol oynamaktadır. Mesela Yunanistan’da, yemek pişirmek için sadece zeytin yağı kullanılması gerektiği insanlar tarafından kabul edilmiştir. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, zeytin yağı tüketiminin bu ülke vatandaşları arasındaki kalp hastalıkları riskini düşürdüğünü kanıtlamıştır. Yemeğinize ekleyeceğiniz bir miktar zeytin yağı, içeriğindeki antioksidanlar ve polifenoller sayesinde yaşa bağlı hastalıklara karşı vücuda direnç kazandıracaktır.

3. Çikolata

Kakao çikolatanın ana maddesidir. Bu, kan damarları için çok faydalıdır, kan damarlarının iyi işlemesi, tip-2 diyabet, yüksek kan basıncı riski ve böbrek hastalığı risklerini azaltmaktadır. Size çikolatanın tadının bu kadar güzel gelmesi, belki de sağlayacağı faydalardan kaynaklanmaktadır. Eğer miktar olarak kontrolü kaçırırsanız, fayda bir anda zarara dönecektir, aman dikkat.

4. Yoğurt

Birkaç yıl önce Gürcistan’ın, Dünyanın en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı ülke olduğu belirtildi. Bunun sırrının ise yoğurt olduğu iddia edildi. Günümüzde popüler bütün diyetlerde en yoğun kullanılan besin yoğurttur. Belki daha önce duymamış olabilirsiniz, ama yoğurt yaşlanma karşıtı da bir üründür. İçeriğindeki kalsiyum, osteoporozun önlenmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca içerdiği iyi bakteriler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve genel vücut sağlığına katkı sağlar.

5. Yaban Mersini

Yaban mersini, insan vücudu üzerinde fantastik bir etkiye sahip olabilir. Eğer günlük menünüze bu lezzetli ve sağlıklı meyveyi eklerseniz, sonuçları ile şaşkına dönebilirsiniz. Eskilerden beri yaban mersininin, koordinasyonu arttırdığı kabul edilir. Ayrıca yaban mersininin hafıza sorunlarında ve psikomotor fonksiyonlarındaki bozukluklara karşı etkili olduğu belirtilmektedir. Yani yaban mersini, sağlıklı bir yaşlanma için harika bir seçimdir.

6. Ceviz-Fındık-Badem

Eğer gerçekten sağlıklı olmak ve güzel görünmek istiyorsanız beslenme listenize fındığı mutlaka ekleyin. Tıpkı zeytinyağında olduğu gibi doymamış yağ oranı bakımından zengin olan fındık, vücuda zeytin yağındaki faydalı etkileri sağlayabilir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, fındık yiyen insanların daha dinç olduklarını kanıtlamaktadır. Fındıkta tıpkı vitaminler, antioksidanlar ve mineraller gibi sağlıklı besin kaynaklarından bir tanesidir. Fındık aynı zamanda vejetaryenler için de mükemmel bir tercih olabilir.

7. Şarap

Genel sağlık açısından alkolün olumsuz etkileri yadsınamaz. Neredeyse herkes, az da kullanılsa alkolün yararlı olabileceğini düşünmemektedir. Şarap belki de Dünya’da en çok tüketilen alkollü içecektir. İçeceğiniz belli miktar şarap, sayısız hastalığa karşı sizi koruyabilir. Mesela kırmızı şarap tüketenlerin, hafıza problemlerine, kalp hastalıklarına ve şeker hastalığına yakalanma risklerinin daha az olduğu belirtilmektedir. Daha da önemlisi, bu içecek yaşlanma sürecini yavaşlatır.

8. Havuç

Havuç, daha genç görünmenize yardımcı olacak ve sağlıklı olmanız için gereken çeşitli vitaminleri vücuda tedarik edecek fantastik bir besindir. Alfa ve beta karoten bakımında zengin bu turuncu renkli besin, bağışıklık sistemi ve kanser önleme konusunda mükemmel bir sebzedir. Ayrıca ultraviyole hasarlara karşı cilt için mükemmeldir. Diyet listenize havucu daha fazla vakit kaybetmeden hemen ekleyin.

9. Ayçekirdeği

Ay çekirdeğinin sağlık için faydalı olduğunu daha önce duymuş muydunuz? E vitamini açısından zengin olan bu besin, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için son derece faydalıdır. Fazlaya kaçmadan tüketeceğiniz belli miktardaki ay çekirdeği, kaybettiğiniz birkaç yılı geri almanız konusunda size faydalı olabilir.

10. Kuru Erik

Belki bu listede eriği görmek sizi şaşırtabilir, ama kuru eriğin taze meyvelere göre daha yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Eriğin yararları hemen sayalım; kandan zararlı maddelerin atılması, kan dolaşımını hızlandırması. Eriğe alternatif kuru üzüm ve kuru inciri de tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir