Kapat

Yazın Serinlemenin En Etkili 9 Yolu

Yazın serinlemenin yolları

Yaz mevsiminin 40 derecenin üzerine çıkan sıcağında, kıyafetlerinizin içinde terlemekten bıktınız mı? Saçlarınız nemden kendini kaybediyor, yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki sivilceler artıyor mu? Sürekli serinlemeye çalışıyor ancak bir türlü başaramıyorsanız bu yazımızda vereceğimiz yazın serinlemenin yolları ile biraz olsun rahat nefes alabilirsiniz. İşte Yazın Serinlemenin En Etkili Yolları;

#1- Her Gün Mutlaka Duş Alın

Vücudunuzun gözeneklerini açmak için peeling etkili duş jellerini tercih edin. Duşa sıcak suyla başlayın, duşun ortasında ılık suyla devam edin ve son olarak duşun sonlarına doğru ise soğuk suya geçiş yapın. Bu sayede vücut ısısını düşürerek serinlemiş olursunuz.

#2- Duştan Sonra Nemlendirici Kullanın

Duştan çıkar çıkmaz hala ıslakken nemlendirici kullanırsanız, vücudunuz bu nemi hapsedecektir. Vücudunuzu nemlendirmek için normal losyonlar yerine bebek yağı kullanırsanız etkisi çok daha fazla olacaktır. Ayrıca kokulu nemlendiricilerin daha fazla ferahlık verdiğini de eklemek de yarar var.

#3- Yüzünüzü Düzenli Olarak Temizleyin

Ter ve yağlanma yüzünüzdeki gözenekleri tıkar ve kirli hissetmenize neden olur. İyi bir peeling krem ve hafif bir nemlendirici ile yüzünüzü düzenli olarak temizleyerek, kirliliğin vermiş olduğu bunaltıcı etkiden kurtulmuş olursunuz.

#4- Ensenizi Açıkta Bırakacak Bir Saç Modeli Tercih Edin

40 derecenin üstüne çıkan sıcaklarda, saçlarınızın vücudunuzun açıkta kalan nadir kısımlarından olan ensenizi kapatması, hissettiğiniz sıcakların en az iki katına çıkması anlamına gelir. Bundan dolayı saçlarınızı şekillendirirken ensenizi açıkta bırakan saç modellerini tercih edin.

#5- Dişlerinizi Fırçalayın

Bunu zaten günde iki kez yapmanız gerekiyor. Taze ve temiz bir ağız serin hissetmenize yardımcı olur. Bunun için nane aromalı bir diş macunu kullanabilir ya da sakız çiğneyebilirsiniz.

#6- Şort, Etek, Sandalet Tarzı Giysileri Tercih Edin

Tatilde olmadığınız sürece bu tarz giysileri giymeniz zor olabilir ancak fırsat buldukça giymenizde bile fayda var. Ayrıca ince ve açık renkli kıyafetleri tercih etmeniz de serinlemek için en ideal yollardan birisidir.

#7- Yeterince Su İçtiğinizden Emin Olun

Dışarıda olduğunuz sürece bol bol su içmeye ve gölge yerlerde vakit geçirmeye dikkat edin. Yanınızda küçük bir sprey şişesiyle kolonya taşıyabilir, bunaldığınız zamanlarda açıkta olan yerlerinize sıkabilirsiniz. Ayrıca kolonya dolu sprey şişesini evdeyken buzdolabında muhafaza edip, çıkarken yanınıza alırsanız, kullanırken çok daha fazla etkisi olacaktır.

#8- Karpuz, Greyfurt, Portakal ve Çilek Gibi Meyveler Tüketin

Yağlı ve tuzlu yiyecekler (cips gibi) yerine karpuz, greyfurt, portakal ve çilek gibi ferahlatıcı atıştırmalıklar tüketerek vücudunuzu daha serin tutabilirsiniz.

#9- Pencerelerinizi Geceleri Açık, Gündüzleri Kapalı Tutun

Bu uygulama evinizi bir kaç derece daha serin tutacak ve elektrik faturasını şişiren klimanızı daha az çalıştırmak zorunda kalacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.