Kapat

Yemekten Sonra Yapılmaması Gereken 5 Şey

Yemekten sonra egzersiz mi yürüyüş mü

Sabah uyanıyoruz, kahvaltı yapıyoruz, işe gidiyoruz, öğle yemeği yiyoruz, iş çıkışı spor salonuna uğruyoruz, duş alıyoruz, eve geliyoruz, akşam yemeği yiyoruz ve sonra da yeni güne hazırlanmak için yatıp uyuyoruz. Birçoğumuz yoğun çalışma ve hayat temposu içinde bazı şeyleri çok dar bir zamana sıkıştırmak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle her şeyi üst üste yapıyor ancak bunun doğru olup olmadığını dahi bilmiyoruz. Örneğin, yemek yedikten sonra yaptığımız takdirde yarardan çok zararlı olan şeyleri biliyor musunuz? ViraListe olarak yemekten sonra yapılmaması gereken şeyler ve bunların yerine yapabileceğimiz şeylere dair bir yazı hazırladık.

Yemekten sonra göre yapılmaması gerekenler

Yemekten Sonra Yapılmaması Gereken Şeyler

1. Duş Almak

Duş alırken vücudumuzun sıcaklığı biraz yükselir. Vücut bununla başa çıkabilmek için cildimize her zamankinden biraz daha fazla kan gönderir. Bu da sindirim sürecini bozabilir ve metabolizmayı yavaşlatabilir.

Yapılması Gereken: Duş almak için yemekten sonra en az 30 dakika beklemek gerekiyor.

2. Çay İçmek

Bazılarımız için yemekten sonra bir bardak çay içmek vazgeçilmezdir. Ancak bazı çalışmalar, bu zararsız içeceğin insan vücudunda önemli bir rol oynayan demirin özümsenmesine müdahale ettiğini gösteriyor. Bu nedenle başta çocuklar, hamile kadınlar ve demir eksikliği çekenler olmak üzere, yemekten sonraki ilk bir saat içinde çay içmekten kaçınılmalıdır.

Yapılması Gereken: Yetişkin ve sağlıklı bireyler yemekten sonra bir fincan kahve içebilir. Diğer herkes ise sindirimi kolaylaştırmak için yemekten sonra bir bardak su içebilir.

3. Uyumak

Her ne kadar yemekten sonra uyumanın aşırı kiloya neden olduğu varsayımı uzun zaman önce çürütülmüş olsa da, bu davranışın neden olabileceği diğer zararları göz ardı etmemek gerekiyor. Yemekten hemen sonra uyumak mide ekşimesi, geğirme ve midenin asidi seviyesini yükseltme gibi rahatsızlıklara neden olur. Buna ek olarak, öğle ve akşam yemeğinden hemen sonra uyumanın felç riskini artırdığı kanıtlanmıştır.

Yapılması Gereken: Uzmanlar, yemek yedikten en az 2 saat sonra uyumanın doğru bir davranış olacağını belirtiyor.

4. Egzersiz Yapmak

Ne kadar cazip görünse de, yemekten sonra egzersize başlamak uzmanlar tarafından tavsiye edilmeyen bir davranıştır. Yemekten sonra egzersiz yapmak hıçkırık ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklar ile travma ve havale gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yapılması Gereken: Yemekten sonra oturmak istemiyorsanız, hafif tempolu bir yürüyüş yapabilir ve egzersiz planınızı 2 saat sonra uygulayabilirsiniz.

5. Sigara İçmek

Vücudumuzdaki hemen hemen tüm organlar, aktif sindirim sürecinde birer rol oynar. Bu nedenle yemekten hemen sonra sigara içmek, nikotin emilimini iki katına çıkartacak ve böylece sigaranın zararlı etkileri büyük oranda artacaktır. Buna ek olarak, sigaranın kalsiyum, C ve D vitamini gibi vitaminler ile minerallerin emilimini engellediği ve en sağlıklı yemeğin etkisini dahi olumsuz etkilediği kanıtlanmıştır.

Yapılması Gereken: Tabii ki sigarayı tamamen bırakmak en iyisidir. Ancak bunu yapamıyor ve yemekten sonra aşırı derecede sigara içme isteği duyuyorsanız, 20 dakika sabretmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir