Kapat

Yiyeceklerinizi Daha Uzun Süre Taze Tutmaya Yönelik 10 İpucu!

Herkes kendisi ve ailesi için her zaman en iyi ve en taze yemekleri ister, ancak her gün alış veriş yapma gibi ne bir lüksümüz ne de zamanımız vardır. Bu nedenle kaçınılmaz olarak, yiyeceklerimizi daha uzun süre taze tutmanın yollarını bilmeliyiz.
Viraliste olarak size, yardımcı olabileceğini düşündüğümüz, yiyeceklerinizin daha uzun süre taze kalmasını sağlayacak ve sizleri endişeden kurtaracak 10 basit ip ucunu derledik.

1. Süt

Süt

Eğer birkaç kutu fazla süt aldıysanız ve aniden tatile veya şehir dışına çıkmanız gerektiyse, endişelenmeyin. Sadece kullanmadığınız sütlerinizi derin dondurucuda dondurmanız yeterlidir. Dondurmadan önce sütün birazını dökmeniz gerekmektedir, çünkü donma esnasında kutunun hacmi artacaktır. Dondurulmuş sütü 4-6 hafta içerisinde tüketmek en doğru yöntem olacaktır.

2. Yumurta

Yumurta

Bazen bütün yumurtaları tazeyken kullanamayız ya da yeri geldiğinde yumurta sarılarını ayırmak durumunda kalırız, çünkü ihtiyacımız olan yumurta beyazıdır. Artık endişelenmenize gerek yok, yumurtalarınızı da dondurabilirsiniz. Sadece onları kırın ve biraz tuz şeker ekleyerek buz kalıbına dökün. İhtiyacınız olduğunda yumurtalarınızı ilk günkü tazeliğinde kullanabilirsiniz.

3. Sos

Sos

Yemekleriniz için vazgeçilmez olan şeylerden biride soslardır. mevsimi olmayan domates benzeri soslarınızı püre halinde, birer yemeklik, derin dondurucu poşetlerinde dondurarak uzun süreli saklayabilirsiniz.

4. Sebzeler

Sebzeler

Marul, maydanoz, dere otu gibi yeşilliklerinizi kağıt havluya sarıp saklarsanız bir hafta boyunca tazeliklerini koruyacak ve daha canlı kalacaktır. Aşırı nemi içine çeken kağıt havlu, yaprakların ıslak kalmasını engeller.

5. Elma

Elma

Elmalar diğer meyvelere göre daha uzun süre taze kalanların başında gelir. Ancak alacağınız basit birkaç önlemle daha da uzun ömürlü olmalarını sağlayabilirsiniz. Elmalarınızı birbirine temas ettirmeden buzdolabınıza dize bilirsiniz ya da her bir elmayı ayrı ayrı gazete kağıdına sararak saklayabilirsiniz.

6. Havuç

Havuç

Bahçıvanlar, havuçların daha taze ve uzun ömürlü olmaları için kumda saklanmalarını tavsiye etmektedir. Kum, nemi azaltır ve çürümeyi yavaşlatır.

7. Süt ürünleri

Süt ürünleri

Peynir ve krema kaplarınızı buzdolabına ters koyarsanız, iki kat daha uzun ömürlü olmalarını sağlarsınız. Bu yöntem bakteri oluşumunu önleyecek bir vakum oluşturur.

8. Taze soğan

Taze soğan

Soğan demetlerini, su dolu bir bardakta tuttuğunuzda tazeliklerini korumuş olursunuz. İhtiyacınız olan kadarını alıp, diğerlerinin su içerisinde bekletebilirsiniz.

9. Yeşillikler

Yeşillikler

Bir cam kavanoz, taze yeşillikler için en iyi yerdir. Soğan, sarımsak, marul veya maydanozlarınızı doğradıktan sonra cam kavanozda 1 ay süreyle saklayabilirsiniz. Bu yöntemle yeşillikleriniz solmayacak, kurumayacak ve aromalarını kaybetmeyecektir.

10. Bal

Bal

Bal, yararlı özelliklerini yıllarca muhafaza edebilen bir besindir, ancak doğru depolamak şartıyla. Bunun için en iyi kap, sıkı kapanabilen cam bir kavanozdur. Metal veya plastik kaplar bal muhafazası için uygun değildir. Okside olmalarını kolaylaştırırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir