Kapat

Yüksek Kolesterolü Düşüren En İyi 9 Gıda

yüksek kolesterolü düşüren gıdalar

Yüksek kolesterol genellikle gözle görülür belirtiler göstermez. Bu nedenle son zamanlarda doktora gidip tahlil yaptırmadıysanız yüksek kolesterole sahip olup olmadığınızı bilemezsiniz. Ancak özellikle kadınların yaklaşık %30’unda yüksek kolesterol bulunduğunu ve bu durumun kalp hastalıkları, kalp krizi ve felç riski oluşturması nedeniyle ihmal edilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bazı durumlarda ilaç tedavisi gerekli olabilir, ancak çoğu zaman kolesterolü doğal yöntemlerle dengede tutmak için beslenme alışkanlıklarını değiştirmek yeterlidir.

İyi Kolesterol (HDL) ve Kötü Kolesterol (LDL)

Kolesterol, hücrelerimizde bulunan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Kolesterol kan içinde erimeyeceği için, lipoproteinler tarafından kandan taşınması gerekir. Kolesterolü hücrelere taşıyan, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) olmak üzere iki tip lipoprotein vardır.

LDL “kötü” kolesterol olarak adlandırılmıştır, çünkü atardamarlarınızı tıkayan plak oluşumuna neden olur. Bu tıkanıklık ciddi seviyelerde olursa felç ve kalp krizine neden olabilir. HDL ise iyi kolesteroldür çünkü atardamarları açık tutarak LDL’nin karaciğere geri döndürülmesine yardımcı olur.

Yüksek Kolesterolde Neye Dikkat Edilmelidir ve Neden Tehlikelidir?

Sağlık kuruluşlarına göre yüksek kolesterol kalp hastalığının önde gelen nedenlerinden biridir. Yüksek kolesterolün kendisi genellikle belirti vermez. Bu yüzden teşhis için en iyi yol kan testi yaptırmaktır. Genellikle 9-12 saat aç kaldıktan sonra yapılan kan testi, toplam kolesterol seviyesinin doğru bir şekilde teşhis edilmesi için uygundur.

Kan testinin sonucunda ortaya çıkan toplam kolesterol seviyeleri genellikle aşağıdaki şekilde yorumlanır.

Kan testi kolesterol değerleri:

  • Normal Kolesterol: 200 mg / dL’nin altında
  • Sınırda Yüksek Kolesterol: 200-239 mg / dL aralığında
  • Yüksek Kolesterol: 204 mg / dL’nin üstünde

yüksek kolesterolü düşüren en iyi gıdalar

Yüksek Kolesterol Düşüren Gıdalar

Artık, kolesterolün ne olduğunu ve hangi seviyelerde olması gerektiğini biliyorsunuz. Peki kolesterolünüzü doğal olarak düşürmek için hangi yiyecekleri yiyebilirsiniz?

1. Tatlı Patates

Tatlı patates sadece lezzetli değil, aynı zamanda kötü kolesterolün bir numaralı kabusu olan çözünebilir lif açısından oldukça zengindir. Çözünebilir lif, vücudun safra asitlerine bağlanarak kolesterolün atılmasına yardımcı olur. Tatlı patateste çözünebilir lif özellikle kabuklarda yer alır. Bu nedenle faydasını en üst düzeye çıkarmak için kabuklarını da tüketin!

2. Yulaf

Yulaf ezmesinin güne başlamak için en sağlıklı yollardan biri olarak tavsiye edilmesinin bir nedeni var;  6 hafta boyunca düzenli olarak yulaf tüketmenin LDL’yi (kötü kolestrol) %5,3 oranında düşürebileceği kanıtlanmıştır. Yulaf, yüksek çözünürlüğe sahip lif içeriğine ek olarak, kandan LDL’yi emilmesine yardımcı olan beta-glukan içerir. Güne yulaf ezmesi ile başlamaya karar verirseniz, kahvaltı kasesine chia tohumu, çilek, tarçın ve badem gibi gıdalar da ilave edebilirsiniz.

3. Zeytinyağı

Zeytinyağı, Akdeniz diyetlerinin çoğunda önemli bir rol oynayan sağlıklı bir yağdır ve doğal olarak LDL kolesterolü düşüren tekli doymamış yağ asitleri ile kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Sağlıklı yağlar doğal olarak kilo vermenize de yardımcı olabilir.

4. Patlıcan

Patlıcan, yüksek oranda lif içermesinden dolayı LDL kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olur.

5. Greyfurt

Araştırmalar, kişilerin diyetlerine sadece greyfurt ekleyerek LDL kolestrolünü %20’ye kadar düşürebileceğini gösteriyor. Greyfurt, plak oluşumunu önleyen antioksidan ve lifin yanı sıra, hem LDL kolesterolü hem de trigliseridleri düşürdüğü tespit edilen naringenina adı verilen bir flavonoid içerir.

6. Somon

Somon ve diğer balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri, HDL düzeylerini (iyi kolesterol) artırmasının yanı sıra, kalp hastalıkları ve demans (bunama) riskini azaltır.

7. Bitter Çikolata

Antioksidan açısından zengin olan bitter çikolata, HDL (iyi kolesterol) düzeyini artırır ve kandaki trombositlerin birbirine yapışmasını önler.

8. Kuruyemişler

Yer fıstığı, fındık, badem veya ceviz yemek LDL kolesterolünüzü düşürebilir. Gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda, günde bir avuç ceviz yemenin HDL seviyesini artırırken, LDL seviyesini %10 oranında azaltabileceği bulunmuştur.

9. Sarımsak

Bazı özel yemeklerin olmazsa olmaz malzemeleri arasında yer alan sarımsağın, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini neredeyse hepimiz biliyoruz. Bunun yanında bazı araştırmalar, sarımsağın LDL parçacıklarının atardamar duvarlarını tıkamasını önleyerek kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.

“Yüksek Kolesterolü Düşüren En İyi 9 Gıda” üzerine 1 yorum

  1. Zakir says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir